Basında Biz

Doktorunuzdan hızlıca randevu alabilirsiniz.

ONLİNE RANDEVU
“Koronavirüsü çocuklardan saklamak doğru değil” 05-05-2020

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Psikoloğu Cemrenaz Coşkun son dönemde konuşulan Koronavirüs hakkında ebeveynler için önemli açıklamalarda bulundu. Ebeveynlerin korku ve kaygılarını çocuklara yansıtmamaları gerektiğini ve konuyu çocuklardan saklamanın doğru bir çözüm olmadığını dile getiren Psikolog Coşkun, yaş ve gelişim düzeyine çocuklara virüs hakkında bilgilendirme yapılmalı ve virüsten korunma yolları anlatılmalı” dedi.

Özellikle son dönemde konuşulan Koronavirüs hakkında ebeveynlerin korku ve kaygılarını çocuklara yansıtmaması gerektiğine değinen Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Psikoloğu Cemrenaz Coşkun, “ Şimdiki çocukların algısı çok açık, çevresel olaylara duyarlı ve farkındalıkları çok yüksek bu yüzden çocukların yanında konuşulan her kelime özenle seçilmeli. Bu yalnızca bir hastalık ya da virüs salgınında değil çocukların bulunduğu her ortamda ve her konuda geçerli. Koronavirüs gibi dünyanın konuştuğu ve ülkemizde de var olan önemli bir konuyu çocuklardan saklamak ya da çocukları bu konu hakkında geçiştirmek doğru değil.  Çocuğun yaşı ve gelişim düzeyi göz önünde bulundurarak virüsün ne olduğu, virüsten korunmanın yolları anlatılmalı” dedi.

“Çocuklara tepki verme eğiliminde olmayın”

Koronavirüsün yarattığı belirsizlik ve panikten dolayı ebeveynlerin gerginliklerini çocuklarına yansıttığını aktaran Psikolog Cemrenaz Coşkun, “  Koronavirüsten dolayı gerginlik ve panik yaparak  çocuklara büyük tepkiler verilmemeli, ebeveynler bu süreçte karamsar davranıp kontrolsüz hareket etmemeli, çocukların koronavirüs ile ilgili sorularına güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda yanıtlar verilmeli, anlayabilecekleri ölçüde alınan tedbirler ve önlemlerden söz edilmeli” dedi.

DİĞER HABERLER