Basında Biz

Doktorunuzdan hızlıca randevu alabilirsiniz.

ONLİNE RANDEVU
Hamilelikte Koronavirüse Dikkat 05-05-2020

Denizli Cerrahi hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Melek Çiçek Aydın, Hamilelerin koronavirüs riskini, nasıl korunacaklarını ve virüsün bebeğe etkisine dair merak edilen soruları yanıtladı.

Pandemi günlerinde gebelerin biraz daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Melek Çiçek Aydın, gebelerin hijyen kuralları ve beslenmelerine özen göstermeleri durumunda virüs riskinin azalacağını kaydetti.

Peki koronavirüs sürecinde hamileler en çok nelere dikkat etmeli?

Hamilelik koronavirüs riskini arttırır mı?

Hamilelik koronavirüs riskini arttırmaz. Herkese bulaşabileceği gibi tabii ki hamileler de risk altındadır. Hamilelerin bu dönemde kişisel hijyene ve beslenmelerine daha dikkat etmeleri oldukça önemli.

Hamilelikte koronavirüsten nasıl korunmalı?

Kalabalık ortamlara çıkıldığında hamileler mutlaka maske kullanmalılar. Ellerini sık sık yıkamaları en önemli faktör. Eldiven kullananlar eldiven taktıktan sonra yüzlerine dokunmamalılar. Bol bol sıvı tüketmeli ve C vitamini almalılar.

Hamilelikte koronavirüs bebeğe bulaşır mı?

Hamilelerimizin en büyük korkularından bir tanesi de bu. Koronavirüs bebeğe ulaşır mı? Bugünkü verilere göre virüs plasentayı geçemiyor.

Salgın döneminde gebelik takibi nasıl yapılmalı?

Hamilelikte koronavirüs bulaşması durumunda tedavi ve takipler enfeksiyon hastalıkları doktorlarınca tedavi edilir. Gebelikte problem olmaz fakat bebeğinizi doğumdan sonraki dönemde korumak önemli olacaktır. Yeni doğanlar sadece koronavirüse karşı değil, tüm salgın hastalıklara karşı duyarlıdır. Bebeği korumak için el temizliği ve maske kullanımına azami dikkat edilmelidir.  

Enfekte olduğundan şüphelenen hamileler ne yapmalıdır?

Eğer gebelik döneminde özellikle ateş öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz olursa ve enfeksiyon kaptığınızı düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden enfeksiyon hastalıkları doktoruna başvurmalısınız.

Covid-19 normal doğum veya sezeryanı etkiler mi?

Covid-19 bulaşmış bir hastaya sezaryen ya da normal doğum fark etmez. Yine de biz normal doğum öneririz. Sezaryen anestezi gerektiren bir durum. Bazen spinal anestezi yetmeyebilir. Genel anesteziye geçme durumuna geçilebilir.  Genel anestezi koronavirüs açısından tehlikeli hasta entübe olacak entübasyon için risk faktörü var. Bu yüzden özellikle ilk doğumunu yapacak hastalara kesinlikle sezaryen önermiyorum. Daha önce sezaryanla doğum yapmış gebeler yine sezaryanı tercih ederlerse, spinal anesteziyi tercih etmeliler. 

Enfekte anne doğumdan sonra bebeğini emzirebilir mi?

Covid-19 enfekte olmuş bir anne elbette bebeğini emzirecek. Bu süreçte anne sürekli maske takmalı ve el hijyenini asla ihmal etmemeli. Elle dokunduğu için anne, emzirmeden önce memeyi mutlaka yıkayıp kuruladıktan sonra emzirmeli.

Salgın döneminde doğum sonrası tedbirler nelerdir?

Doğum sonrası anne mümkün olduğu kadar ziyaretçi kabul etmemeli. Anne baba bebeğe maskeyle yaklaşmalı ve hijyen kurallarına dikkat etmeliler.

Pandemi döneminde hijyen kurallarına riayet edip mümkün olduğunca temastan kaçınmak bizleri ve bebeklerimizi korumakta en önemli yöntem. Bu dönemde beslenme ve uyku düzenimize dikkat etmek de vücut direncimizi korumak açısından önem teşkil ediyor. Özellikle sosyal mesafeyi korusunlar ve kendilerini izole etsinler.

DİĞER HABERLER