Basında Biz

Doktorunuzdan hızlıca randevu alabilirsiniz.

ONLİNE RANDEVU
Hastalıkların tedavisinde “Ozon” dönemi 02-03-2020

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nilgün Şimşir Atalay, ozon tedavisi hakkında bilinmeyenleri ve merak edilenleri anlattı.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nilgün Şimşir Atalay, ozon tedavisinin ne olduğu ile ilgili; “Ozon tedavisi uzun yıllardır kullanılan tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Ozon tedavisinde farklı uygulama yöntemleri vardır. Her hastanın muayenesini yaptıktan sonra hastalıklarını, kullandıkları ilaçları sorguladıktan sonra hangi uygulama yöntemi uygunsa onu yaparız. Tedavide kullandığımız ozon gazı, medikal ozon jeneratörlerinde saf oksijenden elde edilir. Ozon tedavisi ile dolaşımın artırılması, bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesi, toksikmaddelerin ortamdan uzaklaştırılması, dokuların oksijenlenmesinin artırılması sağlanır. Bu nedenle ozon tedavisi hem hastalıkların tedavisinde hem de önlenmesinde önemli bir rol oynar” dedi.

“Ozon, birçok hastalığın tedavisinde kullanıyor”

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nilgün Şimşir Atalay, ozon tedavisinin hangi hastalıkların tedavisinde kullanılacağı sorusuna; “Ozon tedavisini tüm ağrılı durumlarda uygulayabiliriz. Bel fıtığı, boyun fıtığı, eklem kireçlenmeleri, kas yırtıkları, fibromiyalji gibi kronik yaygınlık ağrı sendromları, halsizlik, yorgunluk, uyku problemlerinde uygulanabilir. Bunun yanı sıra iltihaplı romatizmal hastalıklarda uygularız. Parkinson, inme, multipi skleroz gibi nörolojik hastalıklarda yaygın olarak kullanıyoruz. Kalp damar hastalıkları, damar tıkanıklıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, özellikle şeker hastalığında oluşan iyileşmeyen yaralarda ozon tedavisinin çok etkili olduğunu görüyoruz. Astım, KOAH gibi solunum sistemi hastalıklarında etkilidir. Anti- Agingyani yaşlanma karşıtı olarak kullanılır. Detoks amaçlı kullanırız. Yine kanser hastalarında kemoterapinin yan etkilerini azaltmak, hem de bağışıklık sistemini arttırmak amacıyla tamamlayıcı tedavi olarak kullanıyoruz” dedi.

Ozon tedavisinin bazı hastalık gruplarında da kullanılmadığını aktaran Dr. Atalay, ”Ozon tedavisifavizm dediğimiz bakla alerjisi durumunda uygulanmaz. Tiroid bezi aşırı çalışan, zehirli guatrı olan hastalarda yeni geçirilmiş kalp krizi ve inme geçiren hastalarda, organ nakli uygulananlarda, aşırı alkol tüketen kişilerde, kanama bozukluğu, pıhtılaşma problemi olan hastalarda ozon tedavisi uygulanmaz” dedi.

“Uygun doz verilmezse yan etkiler ortaya çıkabilir”

Tedavinin yan etkileri için şunları kaydeden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nilgün Şimşir Atalay; “Bu konuda özellikle dikkat edilmesi gereken, hastalarımızın Sağlık Bakanlığı sertifikası alan hekimlerce tedavi edilmesi. Çünkü doz çok önemlidir. Eğer uygun doz verilmezse hastalarda yan etkiler ortaya çıkabilir. Hastalık şiddetlenebilir. Buna dikkat edilmesi gerekir. Ozon gazının direk solunmaması gerekir. Solunması akciğerler için zararlı olabilir” dedi.

DİĞER HABERLER