Doktorunuzdan hızlıca randevu alabilirsiniz.

ONLİNE RANDEVU
Uzman hekimlerimizin merak edilen konularda vermiş olduğu bilgilere bir göz atın

Sağlığınıza Değer Verin, Check-Up ile henüz şikayet oluşmayan hastalıklarınızdan haberdar olun.

Bilgi Al Paketleri incele
Check-Up Bilgi Formu (Sol Sidebar)
Burun Estetiği (Rinoplasti)

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Burun, yüzün orta bölümünde yer alan ve yüz görünümünde çok önemli rolü olan bir organdır. Burnu yeniden şekillendirme ve yapılandırma ameliyatına rinoplasti denir. Ameliyat esnasında, eğer var ise, burun tıkanıklığı yapan burun içi kıkırdak eğrilikleri (septum deviasyonu) ve burun içi eti büyümeleri (konka hipertrofisi) gibi problemler de düzeltilebilir. Amaç; burnu hem estetik açıdan hem de fonksiyonel açıdan daha iyi bir hale getirmektir.

BURNUN YAPISI

Burun dıştan içe sırasıyla cilt, cilt altı, kaslar, kemik-kıkırdak iskelet ve mukozadan oluşur. Burun içinde burnu sağ ve sol bölmelere ayıran, septum adı verilen kıkırdak ve kemikten oluşan bir duvar mevcuttur. Burun iç kısım yan duvarlarda ise konka adı verilen ve solunum havasını ısıtıp nemlendiren işlevsel yapılar bulunur. Burun cildinin kalınlığı ameliyat sonuçlarını belirleyen en önemli unsurlardan birisidir. Ameliyat sonrası ince deri altındaki bütün değişiklikleri gösterir iken kalın deri yapılan değişikliklerin görülmesini engelleyebilir. En iyi sonuçlar orta cilt kalınlığı olan burunlarda alınır.

RİNOPLASTİDE AMAÇ NEDİR?

Ameliyatın esas amacı yüze uyumlu, doğal ve ameliyat olduğu belli olmayan bir burun yapmaktır. Eskiden olduğu gibi kalkık, burun deliklerini açığa çıkartan küçük ve oyuk burunlar artık tercih edilmemektedir. Her ameliyat daha iyi sonuç almak için yapılır fakat her ameliyattan mükemmel sonuç beklemek gerçekçi değildir. Rinoplastide sonuç sadece cerrahın yeteneğine ve deneyimine bağlı değildir. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, cilt durumu, kemik iskeleti, sigara içme, yara iyileşmesi ve anatomik yapısı da ameliyat sonrasını etkileyen faktörlerdir.

HANGİ YAŞTA AMELİYAT YAPILABİLİR?

18 yaşını doldurmuş ,büyüme yaşını tamamlamış hastalar estetik burun ameliyatı için uygun aday olarak kabul edilir.

HASTA SEÇİMİ NEYE GÖRE YAPILIR?

Rinoplasti öncesinde hasta seçimi çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hastaya niçin ameliyat olmak istediğini sormak gereklidir. Gerçekle bağdaşmayan beklentileri olan, sanatçılara benzemek için ellerinde fotoğraflarla gelen kişilerin beklentilerini ayrıntılı şekilde konuşup, gerçekçi seviyeye getirmek gerekir. Hastaya ameliyatla ilgili gerçekçi ve doğru bilgiler verilir. Fotoğraflar çekilir ve bilgisayar başında ameliyatı yapacak cerrah ve hasta karşılıklı olarak istenen şekil hakkında konuşur. Bilgisayar ortamı hastanın ve cerrahın fikirlerini paylaşabileceği, beklentilerin ve sonuçların üzerine uzlaşabileceği bir ortam sağlar. Bilgisayardaki görüntünü ameliyat sonrası durum ile ilgili kesin ve garantili bir sonuç veremez. Bunun hastalar tarafından bilinmesi gereklidir.

Ameliyat öncesi görüşmenin en önemli faydalarından biri hastanın beklentilerinin ve cerrahın bu beklentilerin ne kadarını karşılayabileceğinin ortaya konulmasıdır. Hastalar genellikle sosyal, kültürel, toplumsal vb. etkilerle gelişmiş olan kendi güzellik algılarına göre hareket eder ve güzel bir burnun nasıl görünmesi gerektiğine dair içgüdüsel görüşleri vardır. Cerrahın ise zor bir görevi vardır: Hastanın, toplumun ve cerrahın bizzat kendisinin beğeneceği bir burun yapmak. Cerrah, rinoplasti adayının dikkate aldığı noktaları belirleyerek hastasının gerçekçi beklentileri veya sıradışı görüşleri olup olmadığını anlamaya ve ameliyat öncesinde burunda düzeltilmesi gereken deformiteleri belirlemeye çalışır. Bunu yaparken kişisel yargılarını, belirli kuralları, oranları, açıları ve geometrik ilişkileri göz önünde bulundurur. Kıkırdakların yapısını, var olan izleri; hastanın yaşını, cinsiyetini ve cildinin karakterini değerlendirir. Estetik ve anatomik değerlendirmeler sonucunda ameliyat planını hazırlar, hastanın ideal bir buruna sahip olması için bu plana uygun tekniği seçer.

AMELİYAT NE KADAR SÜRER?

Rinoplasti ameliyatı burnun yapısına ve eşlik eden diğer patolojilere bağlı olarak 2 ila 4 saat arasında sürmektedir.

AMELİYAT SONRASI TAKİP NASIL OLUR?

Rinoplasti sonuçları önceden kestirilebilir bir ameliyattır. Hasta ilk 3 hafta daha sık olmak üzere ihtiyaca göre belli aralıklarla muayene edilir. Rutin takip protokolü hastayı 1.ay, 3. ay, 6. Ay ve 1.yılda kontrol etmek şeklindedir.

DİĞER HABERLER
 • Çocuk Otorefraktometre Cihazı ile Göz Tembelliği Teşhisi

  Çocuk otorefraktometre cihazı ile kırma kusurunu ölçme, Göz tembelliği(ambliyopi)nin teşhis...

  Detayı Gör
 • Normal Doğum mu Sezaryen mi ?

  Normal Doğum mu Sezaryen mi ? Anne ve baba adaylarını özellikle ilk gebelik tecrübesi yaşayan çiftle...

  Detayı Gör
 • Rotator Manşet Yırtıkları (Omuzda Kas Yırtığı)

  ROTATOR MANŞET YIRTIKLARI (OMUZDA KAS YIRTIĞI) Rotator manşet ( rotator kaf ) yırtıkları yetişkinler arasında olduk&c...

  Detayı Gör
 • Burun Estetiği (Rinoplasti)

  BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) Burun, yüzün orta bölümünde yer alan ve yüz görün...

  Detayı Gör
 • SAÇ PRP ve Mezoterapisi Nedir ?

  SAÇ PRP ve MEZOTERAPİSİ İnsanlarda günlük 80-100 tel saç dökülmesi normal olarak ka...

  Detayı Gör
 • PRP İle Cildinizi Yenileyin.

  PRP nedir? PRP (Platelet Rich Plasma); trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması adı verilen y...

  Detayı Gör
 • Botox Nedir ? Nasıl Tedavi Eder ?

  Deri yaşlanmasının en önemli klinik bulgusu kırışıklıktır. Deride zaman içerisinde dermal kollajen, hyaluron...

  Detayı Gör
 • Multipl Skleroz (MS) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  MS NEDİR? Multipl Skleroz (MS) beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın ha...

  Detayı Gör
 • Tetik parmak hastalığı nedir?

  Tetik parmak hastalığı, parmak hareketleri sırasında takılma ve ağrı hissi yaratan bir durumdur. Bazen parmakta kilitlen...

  Detayı Gör
 • Nedir Bu Grip?

  Galya yerlilerinin dilinde bulaşmak anlamına gelen ‘gripan’ kelimesinden köken alan grip, influenza &nb...

  Detayı Gör
 • 1 2 > 3