Lütfen Bekleyiniz...

Bel Fıtığı

Bel Fıtığı
İçindekiler

  Bel Fıtığı Nedir?
  Bel Fıtığı, bel bölgemizde yer alan omurga aralarındaki diskin yırtılarak, yırtılmanın olduğu bölgedeki sinirleri sıkıştırmasıdır. Genel olarak bacağa yayılan ağrı ve şiddetli bel ağrısıyla kendisini belli eder.

  Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?
  Yapılan araştırmalara göre bel fıtığı belirtileri:
  •    Uzun süreli bel ağrısı şikâyeti,
  •    Bel ağrısıyla beraberinde oluşan bacak ağrıları yaşanıyorsa,
  •    Kalça ağrıları,
  •    Hareket ya da pozisyon değiştirirken ağrılar

  artıyor ise hemen bir hekime başvurulması gerekir. Bu ağrılar beraberinde karıncalanma uyuşma getiriyorsa hatta hastaya kas gücü kaybı yaşatıyorsa, ağrılar normal değildir. Bel fıtığı belirtilerine bir örnek vermemiz gerekirse; ayağımızı öne ve geriye çekemiyorsak ya da ayak ucuna basamıyorsak bu ağrıların normal olmadığını bel fıtığı ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünmek gerekiyor. Ani yapılan bazı hareketlerde hasta kilitlendiğini düşünüyorsa bu kas spazmı da olabiliyor. Omurga ve omurilik bel ağrısına sebep olabiliyor. Özellikle yaşlı hastalarda kemik erimesine bağlı gelişen kırıklar omurga bölgesinde bel ağrısı yapabiliyor. Bazı kas hastalıkları bel ağrısına sebep olabiliyor.

  Bel Fıtığında Hangi Durumlarda Cerrahi Yöntemler Uygulanıyor?
  Cerrahide olmazsa olmaz bazı temel kriterler vardır.
  •    Ani gelişen kuvvet kaybı,
  •    idrar tutamama,
  •    El ve ayak bileklerinde uyuşma

  gibi sorunlar varsa burada tartışmadan cerrahi yöntemlerle hastaya müdahale ediyoruz. Hastada yeni başlayan ve ayak bileğinde düşük ayak dediğimiz tablo, ya da idrar kaçırma gibi şikayetler duyuyorsak ve bizler bu durumu radyolojik olarak görüyorsak acil olarak hastanın ameliyat edilmelidir.

  Bunun dışında yine kalça ve bacakta oluşan ağrılar fakat kuvvet kaybı yaratmayan ağrılar var ise bu hastalara 4 ile 6 hafta arasında medikal tedavi dediğimiz ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve yatak istirahati ile takip öneriyoruz.

  Bu grup içerisinde MR’da bir fıtık var ise 4 ile 6 hafta arasında bu tedavileri yapıyor ve sonuç alamıyorsak, aynı zamanda hastanın hayat konforunun olmadığını görüyor isek bunları da cerrahi endikasyon olarak adlandırabiliyoruz. Bu hastalara ya medikal tedavi ya da son dönemlerde çok fazla duyduğumuz yardımcı ek tedaviler yani; belden iğne, ozon tedavisi, lazer gibi uygulamaları uygun hastalara yapıyoruz.

  "Yüzme ve Yürüyüş Bel Kaslarını Güçlendiriyor"

  Hasta bir bel ağrısı yaşıyorsa ve anlatılan bulgular ortaya çıktı ise hasta öncelikle doktora başvurmaktan çekinmemeli. Hekimlerin yaptığı testler sonucunda bel fıtığının var olduğu tespit edilmiş ise hastaya durumunun net bir şekilde anlatılır. Hastaya uygun olabilecek tedavileri açık bir şekilde belirtilir. Bu hastaların ağır yük kaldırmamaları gerekiyor. Çünkü vücudumuzu taşıyan asıl kemik omurgalardır. Hastalardaki bel kaslarının güçlenmesini sağlamak için onlara spor öneriyoruz. Spordan kastımız ise ağır sporlar değil, herkesin yapabileceği günlük basit yürüyüşler ve varsa imkanları yüzmeleri gerektiğini söylüyoruz. Yatma, kalkma, oturma ve eğilme gibi eylemleri daha dikkatli yapmaları gerekiyor. Bir anda eğilip kalkmalar bel fıtığını tetikliyor.


  İlgili İçerikler
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek