Lütfen Bekleyiniz...

Burun Estetiği Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?
İçindekiler

  Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? 

  Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi, estetik amaçlı cerrahi süreçlerin eskisinden çok daha sık tercih edilmesine ve bu süreçler sonrasındaki başarı oranlarının da artmasına sebep oldu. Bizler, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi olarak, sağlığınızı ön planda tutan kozmetik cerrahi süreçlerinde beklentilerinizi karşılayacak modern yöntemler kullanmayı önemsiyoruz. Burun estetiği, tıp dünyasında Rinoplasti de denen ve genellikle hem estetik amaçlar doğrultusunda hem de herhangi bir fonksiyon bozukluğu ya da deformenin onarılması için gerçekleştirilen işlemlerin bütünüdür. 

  Burun estetiği, genellikle solunum süreçlerinde meydana gelen ve yaşam kalitesini düşüren güçlüklerin üstesinden gelinmesi için oldukça güçlü bir yöntemdir. Prosedürün yaşam boyu çözüm sağlayabilmesi adına, süreç boyunca cerrahi prosedürü yöneten hekimin mutlaka alanında uzman, deneyimli ve bilgili olması gerekmektedir.

  Burun Estetiği Neden Yapılır? 

  Kişiyi burun estetiği talep etmeye iten nedenler birden fazla olabilir. Bunları kısaca inceleyelim:

  1. Doğumsal sebepler: Doğumla birlikte ortaya çıkan ve kişiye solunum güçlüğü yaratan ya da estetik bakımdan kişiyi tatmin etmeyen durumlar, burun estetiklerinin en genel sebeplerindendir. Estetik bozukluklar solunum güçlüğü ile birleştiğinde hastaların şikayetleri artar. Gerçekleştirilen cerrahi işlem çoğu zaman iki problemi aynı anda çözmeyi amaçlar. 

  2. Sonradan gerçekleşen kaza ve travmalar: Büyük bir kaza, kırılma ya da doku travması sonucunda gerçekleşen şekil bozuklukları, kişinin nefes alıp verme etkinliğinde ciddi problemler oluşturabilir ya da estetik bakımdan kişiyi rahatsız edebilir. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi olarak bu tür durumlarda da yenilikçi yaklaşımlar ve uzman bir ekiple cerrahi çözümler sunuyoruz.  

  Burun Estetiği Nasıl Yapılır? 

  Burun bölgenin şekli, kişinin çehresini büyük ölçüde değiştirebilecek oldukça kritik bir alan oluşturur. Bu yüzden prosedürü gerçekleştiren doktorla prosedür öncesinde yapacağınız görüşmelerde beklentilerinizi net bir şekilde anlatmanız oldukça önemlidir. Özel Denizli Cerrahi Hastanesinde, doktorunuz çeşitli görüntüleme teknikleri kullanarak burnunuzun değiştirilmiş halini gösteren simülasyonlar yaratır. Bu sayede süreç boyunca kendinizi daha konforlu hissedersiniz.

  Burun estetiği aşağıdaki adımlar çerçevesinde gerçekleştirilir:

  Burun ameliyatlarında genel anestezi oldukça yaygın bir yöntemdir. Ancak bazı durumlarda buna gerek olmayabilir. Örneğin yalnızca burun ucuna yapılan müdahalelerde genel anestezi yerine lokal anestezi kullanılabilmektedir. 

  1. Açık rinoplasti: Bu teknik iki burun deliği arasındaki dokuda küçük bir kesi açılması ile gerçekleştirilmektedir. Bu kesi, cerrahın burnun iç yapılarını daha rahat gözlemleyerek daha kolay işlem yapabilmesi için oldukça önemlidir. Özellikle yüksek oranlı değişiklikler yapılması talep edilen burun şekil bozukluklarında doktorun doğru noktadan doğru işlemi yapabilmesi için bu kesinin ve açık rinoplastinin tercih edilmesi son derece önemlidir. Elbette, kesi oranı yüksek olduğundan dokuların iyileşme süresi açık rinoplastide daha uzun olacaktır. 

  2. Kapalı rinoplasti: İyileşme süresi çok daha kısa olan kapalı rinoplasti daha küçük değişiklikler gerektiren cerrahi işlemler için tercih edilir. Doktorlar, yeterli olduğu takdirde kapalı prosedürü uygulayarak doku iyileşme hızını maksimize etmek ister. Bu yöntem herhangi bir dikiş izinin ya da enfeksiyonun meydana gelme ihtimalini azalttığı için sıklıkla kullanılmaktadır. 

  Burun Estetiği Ameliyatı ve İyileşme Süreci

  Burun estetiği ameliyatları genelde prosedür sonrası ağrı hissettirebilen süreçlerdir. Bundan dolayı doktorlar genellikle hasta halen anestezi halindeyken ağrı kesicileri uygulayabilir. Sürecin devamında doktorunuzun önerdiği ilaçların düzenli olarak kullanımı doku iyileşmesinin hızlandırılması ve ağrıların hafifletilmesi için oldukça önemlidir. 

  Süreçten sonra yaşanan kanama ya da şişkinlikler belirli bir oranda normal sayılabilir. Genellikle burun ağrısının hafifletilmesi ve soluk almanın kolaylaşması için burnun yüzün ve vücudun alt kısmından daha yüksekte kalmasını sağlayan bir pozisyonda yatılması tavsiye edilmektedir. İyileşme sürecinde aşağıdaki uyarıları dikkate almanız gerekebilir: 

  1. Mimiklerinizi aşırı derecede hareket ettiren yüz ifadelerini kullanmamak, 

  2. Burun üzerine otuz ya da elli koruma faktörüne sahip güneş koruyucu uygulamak (tüm zararlı ışınlara karşı son derece savunmasız kalan burnunuzda renk değişimleri yaşanmaması için oldukça önemli bir ayrıntıdır).

  3. Ağır sporlardan, egzersizlerden, aerobik ya da koşudan kaçınmak,

  4. Yüz bölgesinde ve burunda şişkinliğin azalması için içerisinde sodyum barındıran gıdalardan uzak durmak, 

  5. Doktorunuzun belirlediği oranda ve aralıklarla buz torbası ile burun ve yüzünüze press yapmak,

  6. Kendinizi mümkün olduğunca yormamak ve iyileşmenize zaman vermek adına bir süre okul ya da iş yerine gitmemeyi tercih etmek. 

  Doktorunuzun süreç sonrası ile ilgili tavsiyelerine uymanız ve düzenli olarak kontrollere gelmeniz, en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacaktır. 

  Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

  Özel Denizli Cerrahi Hastanesi uzmanları olarak sizin için burun estetiği hakkında sık sorulan sorular ile bunların yanıtlarını derledik. 

  Ameliyatsız burun estetiği nedir, işe yarar mı? 

  Genellikle burnun kontür gerektiren ya da şekillendirme talep eden bölgelerine yapılan dolgular ameliyatsız burun estetiği olarak adlandırılmaktadır. Son derece güvenilir bir çözüm olan bu estetik biçimi, herhangi bir iyileşme sürecini beklemenizi gerektirmez. 

  Burun ameliyatından sonra ne zaman iyileşme olur? 

  İyileşme sürecinin tamamlanması iki ayı bulabilir. Estetikten sonra yeni burnunuzun hem görünüm hem de fonksiyonellik bakımından tam olarak oturması için bir yıl kadar beklemeniz gerekebilir.

  Burun ameliyatından sonra ne zaman taburcu olunur? 

  Her şeyin yolunda gittiği bir prosedürden 6 7 saat sonra taburcu işlemi yapılır.


  İlgili İçerikler
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek