Lütfen Bekleyiniz...

Bypass Nedir? Bypass Ameliyatı Nedir? Risk Faktörleri Nelerdir?

Bypass Nedir? Bypass Ameliyatı Nedir? Risk Faktörleri Nelerdir?
İçindekiler

  Bypass Nedir? 

  Şehir yaşamının, yeni nesil beslenme alışkanlıklarının ve spordan uzak bir yaşamın sonucu olarak, günümüzde kalp ve dolaşım sistemi ile ilgili rahatsızlıkların yüksek oranda arttığını söylemek mümkündür. Koroner damar hastalıklarının, kalp fonksiyon bozukluklarının ve diğer ilgili problemlerin tedavisi için geliştirilen cerrahi yöntemler ise her geçen yıl çağ atlamaya devam ediyor. 

  Özellikle açık kalp ameliyatları ya da bypass ameliyatlarında seçtiğiniz hastanenin en güncel medikal teknolojileri takip ederek alanında tam anlamıyla uzman doktorları barındırması hayati önem taşıyor. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi, bypass ameliyatlarının en verimli şekilde geçmesini sağlamak amacıyla özel tam teçhizatlı ameliyathanelere, görüntüleme cihazları ile ameliyat yardımcılarına ve alanında uzman doktorlara sahip.

  Bypass Ne Anlama Gelir? – Koroner Bypass Nedir? 

  Dolaşım sisteminin doğru çalışabilmesi kalbin kendi ihtiyacı olan kanı çevresinde bulunan ve koroner arter adı verilen damarlarla karşılaması gerekmektedir. Bazı durumlarda, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarına, yaşam standartlarına ve bazı genetik faktörlere bağlı olarak bu damarlarda tıkanmalar yaşanabilmektedir. Kalbin temiz kalp alımının yavaşlaması ya da neredeyse tamamen durması, kalbin kan pompalama konusunda eskisi kadar iyi performans gösterememesine sebep olur. Bu durum sıklıkla aşağıdaki durumların deneyimlenmesi ile sonuçlanabilir:

  1. Çok şiddetli göğüs ağrıları

  2. Kalp krizi

  Tıkanmaların geçirilmesi ya da damarda meydana gelen darlaşmaya çözüm bulunabilmesi için gerçekleştirilen cerrahi prosedürler koroner bypass ameliyatları olarak adlandırılmaktadır. 

  Koroner bypass ameliyatının yanı sıra, genel bypass ameliyatı prosedürü, dolaşım sisteminde herhangi bir atardamarın tıkanıklığına çare bulabilmek için gerçekleştirilebilir. Genellikle süreç aşağıdaki gibi işler: 

  Söz konusu damardan kan geçemediği için, bypass (köprü) işlemi gerçekleştirilir ve dolaşım diğer damarların katılımı ile tamamlanmaya çalışılır. Bu sayede ilgili bölge, kan akışı bakımından gerekli sirkülasyona sahip olur. 

  Bypass Ameliyatında Risk Faktörleri Nelerdir? 

  Bypass ameliyatının başarılı geçmesi, kalp sağlığının yeniden optimal düzeye gelmesine, kalbin temiz kanla ihtiyaç duyduğu kadar rahatlıkla beslenebilmesine ve yaşam kalitesinin artmasına olanak tanıyacaktır. Bypass ameliyatındaki risk faktörleri genellikle hastanın yaşı ve diğer rahatsızlıkları ile ilgili olarak değişiklik gösterebilmektedir. Aşağıdaki durumlarda bypass ameliyatında risk faktörünüz daha yüksek olabilir: 

  1. Şeker hastalığı olan bireyler, bypass ameliyatında ekstra risk grubu olarak nitelendirilirler. 

  2. Obezite hastalığı olanlar ve dolayısıyla damarlarının fonksiyonları daralmaya ya da tıkanmaya daha yatkın olanlar risk grubu olarak nitelendirilirler. 

  3. Daha önce kalp krizi ya da inme gibi durumlar deneyimlediyseniz risk grubunda yer alıyor olabilirsiniz.

  4. Genellikle kalp kapağında, damar yollarında problemler yaşayanlar ya da çeşitli ritim bozuklukları deneyimleyenler de risk grubu içindedirler. 

  5. Eğer doktorunuz bypass ameliyatına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsa fakat daha önce kalp ameliyatı olduysanız da, risk grubu içerisinde yer alıyor olabilirsiniz. Doktorunuz ile yaptığınız görüşmelerde, doktorunuz stratejik bakımdan hangi yöntemin daha doğru olabileceği ile ilgili size tavsiye verir. Her yöntemin avantajları, dezavantajları ve riskleriyle ilgili yaptığınız detaylı görüşme sonrasında sizin de rızanız ile sağlığınız için en kurtarıcı yönteme başvurulacaktır. Özel Denizli Cerrahi Hastanesine başvurarak bu alanda destek alabilirsiniz.

  Bypass Ameliyatı Ne Kadar Sürer? 

  Bypass ameliyatının süresi genel olarak kişinin hangi risk faktörlerine sahip olduğuna göre değişebilmektedir. Koroner bypass ameliyatlarında genellikle hem açık ameliyat hem de kapalı ameliyat yöntemleri tercih edilmektedir. Bypass ameliyatının ne kadar süreceği ayrıca aşağıdaki diğer faktörlere bağlı olarak da değişmektedir: 

  1. Ameliyatın açık mı kapalı mı olacağına göre değişebilir,

  2. Bypass edilecek damar sayısına göre değişiklik gösterebilir,

  3. Hastanın özel durumuna göre değişiklik gösterebilir,

  4. Aynı operasyon birden fazla cerrahi işlemi gerektiriyorsa (örneğin eğer hem kalp kapakçığının değişmesi hem de damarların bypass edilmesi aynı anda yapılması gereken işlemler ise) süre değişecektir.

  Bypass ameliyatları ya da koroner bypass ameliyatları genel olarak 3 ile 6 saat arasında sürmektedir. Süreçte meydana gelen beklenmedik durumlar ameliyatın daha uzun ya da daha kısa sürmesine sebep olabilmektedir. 

  Bypass Ameliyatı Sonrası Egzersizler Nelerdir? 

  Bypass ameliyatı sonrasında Özel Denizli Cerrahi Hastanesinde sizlere destek olmak ve tıbbi hizmet vermek amacıyla çalışan fizyoterapist uzmanlar, çeşitli egzersiz programları boyunca size eşlik ederler. 

  Bypass ameliyatı oldukça yoğun bir ameliyat olduğundan prosedürden sonra takip ve rehabilitasyon gerektirmektedir.  Özellikle nefes egzersizleri, bypass ameliyatından sonra hastalara en çok tavsiye edilen egzersiz türlerinden biri olarak gösterilmektedir. 

  Hasta solunum cihazına bağlıyken solunum dolayısıyla ortaya çıkan atıklar solunum cihazına bağlı aspiratörün de yardımı ile ortadan kaldırılmaktadır. Solunum cihazını kullanmayı bırakan hasta için ise bu atıkların temizlenmesinin tek yolu solunum egzersizlerini en doğru şekilde sürdürmektir. Bu tür egzersizlerle birlikte geçen dört ile altı gün hastanede tamamlanmalıdır. Bu aralık içerisinde doktorların sürekli olarak değerlerinizi kontrol etmesi ve solunum etkinliğinizi ölçmesi, ameliyattan sonra her şeyin yolunda gittiğine dair kesin verilerin elde edilmesine olanak tanır. 

  Bypass ameliyatı doğrudan damarların ve dolaşım sisteminin fonksiyonları ile ilişkili olduğundan, kimi zaman doktorlar ameliyat sonrasında varis çorabı kullanılmasını tavsiye edebilmektedir. 

  Özel Denizli Cerrahi Hastanesi doktorları, yüksek teknolojiye sahip cihazları kullanarak gerçekleştirdikleri tetkik ve tedavilerle sizlere en iyisini sunmayı amaçlar. İlgili bölümden randevu almak için bizimle iletişime geçebilir ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.


  İlgili İçerikler
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek