Lütfen Bekleyiniz...

Hemoroid Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Hemoroid Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
İçindekiler

  Hemoroid (Basur) Nedir? 

  Boşaltım sisteminizin fonksiyonelliğini büyük ölçüde bozan Hemoroid (basur) problemi, yaşam kalitesinin düşmesine, acı deneyimine ve özgüven eksikliğine sebep olabilir. Özel Denizli Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü, alanında uzman doktorları, maksimum hijyen şartları altında gerçekleştirilen tedavi yönetimi ve hızlı tanı seçenekleri ile hemoroid problemlerinin birincil çözüm alanıdır. 

  Hemoroid problemi, vücudun makat bölgesindeki damarların birbirine dolanması ve yumaklanması sonucunda ortaya çıkan bir problemdir. İlgili damarların genişlemesi dolayısıyla gelişen bu durum, kalın bağırsağın formunda değişikliğe sebep olur. Kalın bağırsak yapısının sonunda rektum adı verilen bir yapı bulunur. Rektum ve anüsün uç kısmında bulunan toplardamarlar, damar yollarındaki bu bozukluk sebebiyle kesecikler oluşturmaya başlarlar. Zamanla bu kesecikler anüs bölgesinden dışarı doğru sarkmaya başlar hemoroid oluşmuş olur. 

  Hemoroid (Basur) Nedenleri Nelerdir? 

  Boşaltım sisteminde yaşanan çeşitli problemler, basur gelişimine sebep olabilir. Genellikle kişinin kronik kabızlık deneyimlemesi ve tuvalette geçirdiği sürenin çok uzun olması, damarların şişmesine ve kan akışı problemlerinin başlamasına sebep olacaktır. 

  Tuvalette çok uzun süre oturmak da benzer şekilde damar yollarının fonksiyon bozukluğuna yol açabilir. Uzun süre boyunca tuvaleti tutmak ya da dışkılama sırasında zorlayıcı hareketlerde bulunmak, gebelik ve benzeri durumlar da kalın bağırsak alanında damarların gerilmesine, uterusun genişlemesine, damarların maruz kaldığı baskının artmasına sebep olacaktır. 

  Yukarıdakilerin yanı sıra, yapılan araştırmalarda, basur hastalığını deneyimleyen hastaların normal dönemde bağırsaklarının diğerlerine göre daha sıkı bir yapıya sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum, belirli biyolojik özelliklerin basur deneyimine yatkınlık yaratabileceği gibi bir çıkarım sunmaktadır. Genellikle daha sıkı kalın bağırsak yapısı olan bireylerde kabızlık deneyimi zaten basınç altında olan kalın bağırsağın daha da yüksek bir basınca girmesiyle sonuçlanır. 

  Kalın bağırsağın bu durumu anüs ve anüs ağzı için ciddi bir problemdir. Anüs, bu baskı dolayısıyla istemli sfinkter kasına doğru itilir ve hemoroid problemi ile birlikte sarkma ortaya çıkar. Hemeroidin bu baskıya dayanamaması çoğunlukla yaşla da ilişkilidir. Çünkü yaş, hemoroidin artan baskıya karşı bağlarını koruyamaması sonucunda düşmesi / sarkmasına sebep olan bir diğer faktördür. 

  Hemoroid (Basur) Belirtileri Nelerdir? 

  İki tür hemoroid rahatsızlığı bulunmaktadır. Bunlar tıp literatüründe internal ve eksternal hemoroid olarak adlandırılır. Her bir hemoroid türünün ayırt edici belirtileri bulunabilir. Bunlara ‘’Hemoroid (Basur) Çeşitleri Nelerdir?’’ isimli başlığımızda değineceğiz. Genel hemoroid belirtileri ise aşağıdaki gibidir: 

  1. Anüs bölgesinde ağrı

  2. Dışkıda ya da tuvalet kağıdında görülen kan

  3. Tuvalete çıkmakta zorlanma

  Özelleştirilmiş belirtiler ise sonraki başlıkta detaylandırıldığı gibidir. 

  Hemoroid (Basur) Çeşitleri Nelerdir? 

  Hemoroid (basur) adı verilen sağlık problemi iki farklı şekilde tezahür edebilir. Her bir hemoroid çeşidini diğerinden ayıran birtakım belirtiler bulunmaktadır. Özel Denizli Hastanesinin Genel Cerrahi Bölümünden randevu aldıktan sonra doktorunuzla görüşebilir ve doktorunuzun yapacağı tetkikler ile deneyimlediğimiz problemin hangi tipe dahil olduğunu öğrenebilirsiniz.

  1. Eksternal (Dışsal) Hemoroid: Bu sağlık probleminde hastalar dışkılarında kana rastlayabilirler. Özellikle anüs bölgesinde otururken şiddetli ağrı yaşanması ve bu ağrının anüsün üst alanına doğru ilerleyen bir sancıya dönüşmesi mümkündür. Sıklıkla anüste kaşıntılı bir şişliğe de rastlanabilir. 

  2. İnternal (İçsel) Hemoroid: Tuvalet kağıdında gördüğünüz parlak, kırmızı renkteki kan hemoroidin habercisi olabilir. İnternet hemoroid problemi makat bölgesinden somut olarak basurun gelmesi anlamına geliyor. Bu durumu fark etmek oldukça kolaydır ve uzmandan alınan profesyonel destek sürecin doğru yönetilmesini sağlayabilir. 

  Hemoroid (Basur) Tanı Yöntemleri Nelerdir?

  Genellikle hemoroid probleminin hastalar tarafından mahrem, ayıp ya da utanç kaynağı olarak görülmesi pek çok kişinin problemini çözmesinin önüne geçiyor. Yapılan araştırmalar, hemoroid yapısında büyüme ve sarkma yaşayan kişilerin yalnızca yüzde dördünün doktora rahatça başvurabildiğini belirtiyor. 

  Hemoroid (basur) problemi deneyimleyen her bireyin mutlaka hastanemize başvurmasını ve detaylı bir muayeneden geçmesini tavsiye ediyoruz. Doktorunuz, kısa bir muayene sonrasında yaşadığınız problemin dış hemoroid olup olmadığını tespit eder. Daha sonra iç hemoroid ihtimalini de elemek için bazı ek tetkikler gerekebilir. 

  Ek tetkikler kimi zaman parmak ile muayene kimi zaman ise kolonoskopi muayenesi gerektirmektedir. Hemoroid probleminin ciddi bir sağlık sorunu olduğunu unutmamak ve tedavi / tanı süreçlerinin yöntemlerini önemsemeden mutlaka doktora başvurmak, kendi yaşam standartınız için son derece önemlidir. Bazı durumlarda aldığı verileri yetersiz bulan doktor çeşitli gelişmiş medikal yöntemlerle kalın bağırsak incelemesi yapmayı da talep edebilmektedir. Bu inceleme, özellikle kanser ve benzeri sağlık problemlerinin teşhisi için oldukça kritiktir. 

  Hemoroid (Basur) Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

  Özel Denizli Hastanesi olarak, alanında profesyonel doktorlarımızla hemeroid problemlerinin teşhis ve tedavisinde yenilikçi yöntemler kullanmaktayız. Genellikle dış hemoroid tespiti, düzenli kontrol gerektirir fakat eğer hasta spesifik bir şikayet sunmuyorsa tedaviyi zorunlu kılmaz. İç hemoroidin ise ilaçlı tedavi ya da cerrahi tedavi gibi yöntemlerden biri ile değerlendirilmesi gerekir. 

  Hemeroid problemlerinin tedavisinde komplikasyonların derecesinin tespiti de oldukça önemlidir. Komplikasyonların yoğunluğu arttıkça doktorunuz tedavi için farklı yöntemler, ilaçlar ya da dozajları denemeyi de uygun bulabilir. Bu yüzden kontrolleri düzenli olarak gerçekleştirmek ve hemoroidi tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da etkilerini azaltmak oldukça yararlı olacaktır.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek