Lütfen Bekleyiniz...

İdrar Kaçırma Nedir? Nedenleri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İdrar Kaçırma Nedir? Nedenleri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
İçindekiler

  İdrar Kaçırma Nedir?


  Halk arasında yaygın olarak idrar kesesi veya idrar torbası olarak bilinen mesane, böbreklerden gelen idrarın biriktiği keseyi ifade eder. Mesane kaslarının kasılma ve gevşeme durumu, o bölgede bulunan sinirler ve beyin tarafından kontrol edilirken idrar doldukça esneyen mesanenin alt ucunda yer alan kaslar, kesenin ağzını kapalı tutar. 

  Tıbbi adı Üriner İnkontinans olan İdrar Kaçırma ise kontrol edilemeyen ve istemsiz idrar tutamama durumudur. Her yaşta ortaya çıkabilse de genellikle ileri yaşlarda daha yaygın olarak görülen idrar kaçırma, sürekli olarak tekrarlandığı takdirde hastalık olarak kabul edilmektedir. Hayat kalitesini ciddi derecede olumsuz etkileyen bir rahatsızlık olan idrar kaçırma, kadınlarda daha sık görülmektedir. 

  İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir? 


  Yaş ilerlemesiyle birlikte idrarın yalnız istendiği zamanlarda boşaltılması işlevini gören kasların fonksiyonlarında azalma meydana gelebilir; lakin yine de bu duruma neden olan başka sebepler de olabilir. Örneğin, şeker hastalığı gibi hastalıklar idrar kaçırma rahatsızlığında etkili olabilir. Bunun dışında, inme ve omurilik yaralanması gibi merkezi sinir sistemini etkileyebilecek ve sinir yaralanmaları gibi çevresel sinir sistemine olumsuz etki edebilecek hastalıklar da idrar kaçırma rahatsızlığına neden olabilmektedir.
  İdrar kaçırma rahatsızlığına yol açabilecek risk etmenlerini ve bu rahatsızlığın nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
  Aşırı kilolu olmak,
  Astım vb. hastalıklar,
  Sigara kullanımı,
  Kronik öksürük ve kabızlık,
  Vajina ile mesane arasında fistül,
  Genetik faktörler,
  İdrar torbası sarkması,
  Ağır işlerde çalışan kişilerde görülen karın içi basınç,
  İlerleyen yaş,
  Sistit,
  Vajinal enfeksiyonlar,
  Şeker hastalığı,
  Menopoz,
  Erkeklerde prostat büyümesi,
  Sinir sistemi hastalıkları,
  Demans Alzheimer hastalığı,
  İdrar yollarında veya böbrekte oluşan taş,
  Kas gevşetici, idrar söktürücü, tansiyon düşürücü, sakinleştirici, depresyona karşı alınan ilaçlar. 

  Bunların dışında, zor doğumlarda kaslarda yırtılma ve sinirlerde hasar meydana gelebilir. Bu durumun da fonksiyon bozukluklarına yol açtığı bilinmektedir. 

  İdrar Kaçırma Belirtileri Nelerdir? 


  İdrarın istemsiz olarak damla damla veya aniden sızmasıyla başlayabilen idrar kaçırma rahatsızlığının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:
  Sık idrara çıkma isteği,
  Herhangi bir mesane enfeksiyonu olmadığı halde ağrılı idrara çıkma, 
  İdrar yapamamak,
  Sık görülen mesane enfeksiyonları.

  Erkeklerde İdrar Kaçırma

  Erkeklerde, kadınlara nazaran daha az görülen idrar kaçırma rahatsızlığı, aşırı aktif mesane sonucu ortaya çıkabilir. Ayrıca genellikle aksırma, öksürme gibi stres yaratan fiziksel gayret esnasında veya güçlü ve ani idrara çıkma isteğine bağlı olarak meydana gelebilmektedir. 

  Kadınlarda İdrar Kaçırma

  Zor doğumlara bağlı olarak gelişen idrar kesesi sarkması ve menopoz, kadınlarda görülen idrar kaçırma rahatsızlığının başlıca nedenlerini oluştururken, fazla doğum yapmak da bu sebeplerden biri olarak karşımıza çıkar. Hiç doğum yapmamış kadınlarda dahi görülebilen idrar kaçırma, kalıtımsal niteliğe sahip bir rahatsız olarak gösterilmektedir. İdrar kaçırma kadınlar için bilhassa; öksürme, hapşırma, ağır yük kaldırma, aşırı gülme gibi durumlarda kendini göstermektedir.   

  İdrar Kaçırma Tanı Yöntemleri Nelerdir?


  Sistometri


  Diğer bir adı sistometrogram olan bu tanı yöntemi, mesanedeki basıncı ölçmek için uygulanır. İşlem esnasında hastanın belirli manevraları yapması istenirken, bir kateter vasıtasıyla mesaneye steril su verilir. 

  EMG (Sinir Ölçüm Testi)

  Bu tanı yöntemi, idrarı istemli olarak tutma fonksiyonuna sahip kasları destekleyen sinirlerin sağlamlığını ve kasların gerektiği konumda olup olmadığını görmek için kullanılır.

  Pelvik Ultrason

  Pelvis bölgesinde yer alan organların şeklini ve yerleşimini görüntülemek için ses dalgalarından faydalanılan radyolojik bir incelemedir.

  Post-Void Rezidüel Çalışma

  İdrar sonrası mesanede ne kadar idrar kaldığını saptamak için kullanılan tanı yöntemidir.

  İdrar Tahlili

  Üriner inkontinans ile benzer bulgular taşıyan idrar yolu enfeksiyonlarını elimine etmek için kullanılan yöntemdir.

  Sistoskopi

  Üretra iç yapılarını incelemek için kullanılan tanı yöntemidir.

  İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


  İdrar kaçırma rahatsızlığının tedavisi; cerrahi ve cerrahi dışı yöntemlerle, hatta ilaçlarla gerçekleştirilmektedir. İdrar kaçırma tedavisinde idrar kaçırma tipi, tedavi yöntemi için belirleyici olmaktadır. Örneğin, stres tipi idrar kaçırmada genellikle cerrahi yöntemler devreye girerken, sıkışma tipi idrar kaçırmada ise ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

  Cerrahi yöntemi biraz daha açacak olursak; genellikle dış genital bölge kullanılarak yapılan bu tür ameliyatlarda karın içine girilmediğini söyleyebiliriz. Bu aşamada bölgeyi desteklemek adına idrar boşaltım kanalının çıkışına bir askı konur. Böylece, hasta idrarını daha iyi tutar hale gelir. Sıkışma tipi idrar kaçırma söz konusu olduğunda ise kasılmaları engelleyici ilaç tedavisi uygulanmakla beraber, pelvik kasların güçlendirilmesi de önerilmektedir. Bu doğrultuda kasları güçlendirebilecek kegel egzersizleri, hangi tip idrar kaçırma olursa olsun hastaya yarar sağlamaktadır. Kegel egzersizleri, kadınlarda vajen dokusunu sıkılaştırırken pelvik ve kadın genital organlarındaki sarkmayı önleyerek idrarın daha iyi tutulmasına olanak sağlamaktadır. 

  Son olarak, bazı idrar kaçırma hastalarında cerrahi ya da ilaç tedavisine ihtiyaç olmaksızın kasları güçlendirici egzersizlerle olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Hastaya egzersiz sırasında muhakkak kullanması gerekenler öğretildikten sonra 3-6 ay veya 1 yıllık dönemlerle hastanın takibi yapılır. Böylece, hastaların iyileşme oranında ciddi bir artış sağlanmaktadır. 

       
  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek