Lütfen Bekleyiniz...

Kinesiotape (Bantlama Tedavisi) Nedir? Nasıl Uygulanır?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Kinesiotape (Bantlama Tedavisi) Nedir? Nasıl Uygulanır?
İçindekiler

  Kinesiotape (Bantlama Tedavisi)

  1973 yılında kas ağrıları, ödem, kas romatizmaları, huzursuz bacak sendromu, spor yaralanmaları ve daha pek çok sağlık probleminin tedavisi için Dr. KenzoKase tarafından geliştirilmiş olan Kinesiotape, eklem hareketlerini sınırlamadan ağrıların iyileştirilmesini amaçlamaktadır. Bantlama Tedavisinin gelişimi yetmişli yıllarda oldukça popüler olan Japon kiropraksi ve akupunktura kadar dayanır. Bu yöntemlerden ilham alarak, Dr. Kase, yeni nesil bir bant geliştirdi. Standart bantlardan farklı olarak yapısı gereği bu madde, eklemlerin hareketleri üzerinde sınırlandırıcı bir etki yaratmamaktadır ve insan derisinin kendine has yapısal özelliklerine uygundur. 

  Bu bantlar, genel olarak hafiftir, son derece esnek ve elastik bir yapıya sahiptir ve yapışkandır. Bantların vücudun doktor tarafından belirlenen alanlarına yapıştırılması kan dolaşımı ve lenf dolaşımını destekler ve bu sayede kanın vücudun genelinde herhangi bir ağrı veya şişkinlik yaratmayacak şekilde eşit olarak dağılmasının önünü açar. Genellikle belirli bir bölgedeki ağrıyı gidermek amacıyla gerçekleştirilen egzersizlerin yapımını kolaylaştıran bu bantlar, herhangi bir yan etki barındırmaz. Çünkü bant tedavisi uygulaması sırasında ya da sonrasında herhangi bir ilaç kullanılmaz ya da kesi oluşturulmaz.

  Kinezyolojik Bantlar Nelerdir? Bant Tedavisinde Hangi Bantlar Kullanılır? 

  Bant Tedavisinde kullanılan ve Dr. Kase tarafından icat edilen bu elastik, renkli bantların temel özelliklerini kısaca inceleyelim: 

  1. Bantların her biri, genellikle 3 ile 7 gün arasında kullanım ömrüne sahiptir. Bu durum bant tedavisini sürdürülebilir kılmaktadır. 

  2. Bantların lateks içermemesi cildinizi zararlı materyallerden korumanızı sağlarken, ısı ile aktive olması kas fonksiyonlarınızın desteklenmesine yardımcı olur. 

  3. Genellikle bandın kullanımından yaklaşık olarak 20 ile 30 dakika sonra yapışma gerçekleşir. Yapışma gerçekleşene kadar mümkün olduğunca hareketsiz durmak ve ilgili bölgenin terlememesini sağlamak son derece önemlidir. 

  4. Bant tedavisi herhangi bir kesi ya da ilaç kullanımı gerektirmediğinden, diğer fizik tedavi yöntemleri ile birleştirilerek gerçekleştirilebilmektedir.

  5. Bantların tamamen temiz bir cilde uygulanması gerekir. Cilt üzerinde herhangi bir kimyasal maddenin ya da ter ve tuzun bulunmaması sürecin verimliliğini arttıracaktır. 

  6. Bantlar, içerisinde pamuk lifleri barındırır. Bu liflerin en önemli katkısı, bantlar cildinizin üzerindeyken yüzmenizi ya da duş almanızı kolaylaştırmasıdır. Su ile temas halinde etkisini kaybetmeyen bantlar oldukça uzun bir süre boyunca kullanılır ve gündelik yaşam rutinlerinizi değiştirmenizi gerektirmez. Yapmanız gereken tek şey, bandın cildinize tam olarak yapışma sürecinde, yani ilk yirmi dakikada terlememektir.

  7. Bandın ıslanması durumunda bir havlu ya da emici bir bez yardımı ile tampon hareketlerle suyun bant üzerinden alınması tavsiye edilmektedir. 

  Kinezyolojik Bant Tedavisi Avantajları Nelerdir?

  Ağrılı bölgenizde ağrılarınızı gidermek, kas fonksiyonlarını daha güçlü hale getirmek ve elbette hareketiniz için eklemlerinize konfor sağlamak amacı ile kullanılan Kinezyolojik Bant Tedavisi, öncelikle eklem hareketliliğini azaltmadan ya da kısıtlamadan tedavi sağlıyor. 

  1. Eklem çevresinde oluşan ödemin birikmesini engelleyen özel bant yapısı, iyileşme sürecinin hızlanmasına olanak tanıyor.

  2. Kinezyolojik bant tedavisi, kullanılmadığı takdirde ilacı gerektirecek olan pek çok ağrı ya da fizyolojik problemin kimyasal madde alımı gerektirmeden çözüme kavuşturulmasını olanaklı kılıyor.

  3. Bu bant tedavisini uygulaması son derece kolaydır ve prosedür oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanır. 

  4. Herhangi bir ilaç tedavisi ya da kesi işlemi gerektirmeden tamamlanan yöntem, bu yüzden bir yan etki içermez ve herkes için uygulanabilir. Kan, kolesterol, şeker gibi hastalıkları olan bireylerin ilaçların uyuşmaması sebebiyle deneyimlemeye devam ettikleri hastalıkları bu tedavi ile çözülebilir.

  5. Bu yöntem oldukça düşük maliyetlidir.

  6. Spor yaralanmalarından eklem burkulmalarına kadar, boyun, sırt ve bel ağrısından hareketsizliğe bağlı olarak gelişen kas güçsüzlüklerine kadar çok sayıda sağlık probleminde bu bantların kullanımı yaygındır. 

  Bizler de Özel Denizli Cerrahi Hastanesi olarak, maksimum kaliteye sahip olan bu medikal bantları kullanıyor ve sizlere alternatif tedavi yöntemleri sunuyoruz. Tıp doktorlarımız ve fizyoterapistlerimiz tarafından gerçekleştirilen tedavi süreci bilimsel bilgi ve deneyimin ışığında sürdürülmektedir. 

  Bant Tedavisinin İskelet – Kas Sistemine Yararları Nelerdir?

  Neredeyse hiçbir yan etkisi bulunmayan bant tedavisinin iskelet kas sisteminize sağlayabileceği faydaları birlikte gözden geçirelim: 

  1. Özel materyallerden yapılan bu bantlar, lenf sisteminin performansını arttırır ve kan dolaşımını güçlendirir. Bu sayede doku, organ ve eklemlerin güçlü şekilde çalışmasının önündeki engeller kalkar. 

  2. Kas krampı gibi durumların yaşama ihtimalini azaltır. Kasların gerginlik oranı düşer ve gevşeme gerçekleşir. 

  3. Çocuklardan yaşlı bireylere kadar farklı yaş gruplarına ait çok sayıda kişi için bu bant tedavisi uygulanabilmektedir. Bu da tedavi konusunda esnek bir alan yaratmaktadır.

  4. Sporcular için hızlı çözüm sağlayan ve herhangi bir yan etki göstermeden hızlı şekilde iyileşen bu tedavi yöntemi son derece avantajlıdır. 

  5. Bu yöntem, vücudun doğal olarak devam eden iyileşme sürecine organik bir katkı sağladığından dolayı son derece dengeli sonuçlar ortaya çıkarır.

  6. Zayıflamış olan kasların kontraksiyonlarının arttırılmasında son derece etkili bir tedavi yöntemidir.

  7. Dokularda bulunan kimyasal atıkların azaltılmasında da son derece etkili bir tedavi yöntemidir.

  Özel Denizli Cerrahi Hastanesinde Bantlama Tedavisi Yapılıyor Mu?

  Elbette! Bizleri Özel Denizli Cerrahi Hastanesi olarak, maksimum özen ile bantlama tedavilerini gerçekleştiriyor ve gerekiyorsa bu tedaviyi çeşitli fiziksel rehabilitasyon süreçleri ile destekliyoruz. Ağrı, çıkık ya da şişlik şikayetleriniz için bizimle iletişime geçerek hemen randevu oluşturabilirsiniz. Doktorunuzun yapacağı tetkiklerin ardından gerekli tedavi hemen başlatılacaktır.

  Bantlama Tedavisinin Yan Etkileri Var Mı? 

  Genellikle hastalarda herhangi bir yan etki görülmese de, nadir durumlarda bazı hastalar bandın yapısına karşı alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bu reaksiyonlar genellikle lokal irritasyonun ötesine geçmemektedir.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek