Lütfen Bekleyiniz...

Beyin Tümörü Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Beyin Tümörü Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
İçindekiler

  Beyin Tümörü Nedenleri Nelerdir?

  Beyin tümörleri ile ilgili yapılan çalışmalar, bu fonksiyon bozucu yapıların oluşma sebeplerini henüz tam olarak aydınlatamadı. Bazı araştırmalara göre beyin tümörlerinin bazıları kalıtsal olarak oluşuyor. Örneğin Von Hippel Lindau, bu tümör türlerinden bir tanesi. Beyin tümörü gelişimi araştırmalarına göre belirli risk faktörleri hastalığın ilerlemesine katkıda bulunuyor olabilir. Risk faktörleri aşağıdaki gibidir: 

  1. Genetik olarak beyin tümörüne yatkınlığı olan bireylerin beyin tümörü geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bunun için aile öyküsüne göz atmak, küçük ve büyük ailede beyin glioması geliştiren bireylerin olup olmadığını sorgulamak doktorlar için oldukça önemlidir. 

  2. Erkekler, kadınlara göre beyin tümörü geliştirme ihtimali daha yüksek olan bir gruptadır. Bundan farklı olarak, menengiom adı verilen yapıların kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır. 

  3. Siyahi ırklara kıyasla beyaz ırklarda beyin tümörü daha sık görülmektedir. 

  4. Yaş yükseldikçe bireylerde beyin tümörü görülme riski de artmaktadır.  Genellikle bu eşik çizgisi yetmiş yaşın üzerindeki bireyler için çekiliyor. Ayrıca, çocukluk dönemi ile ilgili yapılan beyin tümörü araştırmalarında, 10 yaş ve altındaki çocukların beyin tümörü geliştirme ihtimalinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kritik dönemlerde görülen tümörler genellikle ‘’kötü huylu’’ olarak gelişiyor. Diğer yaş aralığında gelişen tümörlerin ise iyi huylu olma ihtimali daha yüksektir. 

  Beyin Tümörü Nasıl Oluşur? 

  Beyin tümörü kimi zaman beynin içerisindeki hücrelerde gelişirken, kimi zaman farklı bir alandaki tümör yapılarının beyin yapılarına sıçraması ile ortaya çıkar. 

  1. Beyin tümörünün beyin hücrelerinde oluşması: Beyin hücrelerinde oluşan tümörler iyi huylu (benign) ya da kötü huylu (malign) olabilmektedir. Beyin tümörleri herhangi bir sebepten dolayı bir hücrede oluşur ve çok yüksek bir çoğalma hızına sahip olan tümörler kısa süre içerisinde geniş bir alana yayılır. 

  2. Başka bir organda tümör oluşması ve beyne nüksetmesi: Eğer farklı bir organda oluşan tümör müdahale edilmediği için zamanla büyüyerek beyne ulaşmış ise durum metastatik tümör olarak adlandırılır. Genellikle en sık görülen vakalar akciğer, meme, prostat, mide ve bağırsaktaki tümörlerin beyin bölgesine ulaşması sonucu oluşmaktadır. Genellikle vücudun farklı bölgelerinde oluşan tümörlerin yaklaşık olarak dörtte biri mutlaka beyine metastaz yapar. Dolayısıyla kanserin erken teşhisi, söz konuş tümörlü yapıların beyne nüksetmesini önlemek için oldukça yararlıdır. 

  Beyin Tümörü Çeşitleri Nelerdir? 

  Temel olarak iki kategoride gözlemlenen 3 çeşit beyin tümörü bulunmaktadır. Birincil (primer) beyin tümörleri doğrudan beyin hücrelerinde oluşan kanserli yapıların beyin içerisinde yayılmaya başlaması ile fark edilir. Genellikle kadınlarda iyi huylu tümörlerin görülme oranı daha yüksektir. Kötü huylu tümörler ise erkeklerde daha sık görülür. 

  1. İyi huylu birincil beyin tümörü: Genellikle menengiom, dermoid epidermoid kistler ve schwanom, iyi huylu primer tümörlere örnek olarak verilebilir.

  2. Kötü huylu birincil beyin tümörü, bölünmesinin durdurulması çok daha zor olan ve daha hızlı bir şekilde yayılarak geniş alanları kapsayan beyin tümörleridir. Bu yapılara örnek olarak glial tümörler verilebilir. 

  İkincil (sekonder) beyin tümörleri, metastaz adı verilen süreç sonucunda oluşurlar. Yukarıda da söz edildiği gibi özellikle bağırsak, mide, meme gibi bölgelerde oluşan tümörlerin fark edilmemesi ve zaman içerisinde beyne doğru yayılması, bu tümör yapılarının oluşmasına sebep olur.

  İyi Huylu Beyin Tümörleri

  İyi huylu beyin tümörlerinin en çarpıcı özellikleri içerisinde kanserli hücrelerin bulunmamasıdır. Basit bir cerrahi prosedür sonucunda kolayca alınırlar ve çoğu zaman yeniden oluşmazlar. Yeniden oluşmaları durumunda tekrar cerrahi prosedür gerektirirler. Diğer doku ve organlara sıçramadıklarından dolayı bu tümörlerin tedavisi diğerlerine göre son derece kolay olur. Erken teşhis bu tümörlerin tedavisi için önemlidir. Uzun süre kendi haline bırakılan iyi huylu tümör, zamanla yayılarak kötü huylu tümöre dönüşebilir.

  Kötü Huylu Beyin Tümörleri

  Hayati tehlikeye sebep olan bu tip tümörler beynin diğer korteks alanları ya da omurilik bölgesinde kanserli hücrelere sahip olmasına sebep olabilirler. Bu tip tümörler çevresindeki organların da çalışma fonksiyonlarını etkilediğinden kısa süre içerisinde kontrol altına alınmak zorundalardır. Metastazın engellenmesi için erken teşhis oldukça önem arz eder.

  Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir? 

  Aşağıdaki deneyimleri uzun bir süre için ısrarlı şekilde yaşıyorsanız, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’ne başvurabilir ve tetkik sürecine girebilirsiniz.

  1. Sara nöbetleri eşliğinde bayılmalar,

  2. Bulanık görme, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma isteği,

  3. Özellikle geceleri artan ve uykuyu kaçıracak düzeye çıkan baş ağrıları,

  4. Unutkanlık, çeşitli psikososyal bozukluklar, duygu durum ve kişilik bozuklukları,

  5. Vücudun çeşitli bölgelerinde (özellikle kol ve bacaklarda) yorgunluk ve halsizlik

  Beyin Tümörü Tanı Yöntemleri Nelerdir? 

  İki farklı muayene türü, beyin tümörünün teşhis edilmesi için etkilidir.

  1. BT ve MRG: Beyin tomografisi ve beyin manyetik rezonans görüntüleme teknolojileri doktorlarımız tarafından yüksek teknolojiler eşliğinde kullanılır. 

  2. Nörolojik muayene: Doktorunuzun size soracakları sorular ve verecekleri görevler eşliğinde yapılan muayene sürecidir. 

  3. Biyopsi: Beyinden alınan küçük bir parça ile yapılan tetkik süreçlerine verilen isimdir. 

  Yukarıdakilerin yanı sıra, anjiografi, Beyin Omurilik Sıvısı incelenmesi ve fizik muayene de tercih edilebilmektedir. 

  Beyin Tümörü Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

  Beyin tümörünün türü, tümörün yayılma durumu ve benzeri faktörlere göre doktorlarınız üç farklı tedavi yönteminden birini tercih edebilir. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir: 

  1. Kemoterapi

  2. Radyoterapi

  3. Cerrahi prosedür

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek