Lütfen Bekleyiniz...

Boyun Fıtığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanı ve Tedavisi Nelerdir?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Boyun Fıtığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanı ve Tedavisi Nelerdir?
İçindekiler

  Boyun Fıtığı Nedir? 

  Boyun fıtığı, özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte pek çok birey tarafından deneyimlenen bir sağlık problemidir. Vücudun dik ve postürün düzgün durmasını sağlayan omurga bölgesi vertebra adı verilen küçük parçacıklardan oluşur. Bu parçalardan her biri üç boyutlu, yassı ve küçük kutucuklar şeklindedir ve bir araya gelip omuriliği oluştururlar. 33 vertebra, birbirleriyle bağ doku aracılığı ile bir arada hareket eder ve gündelik yaşamdaki hareketleri sorunsuz şekilde gerçekleştirmenizi sağlar. 

  Boyun Fıtığı Neden Olur?

  Boyun fıtığı, tıp dünyasında Servikal Disk Hernisi olarak adlandırılıyor. Genellikle yaşla birlikte omurları bir arada tutan ve onların hareket kabiliyetimi arttıran diskin merkezindeki sıvının azalması söz konusu oluyor. Bu sıvı azalması da harekette yavaşlama, ağrı ve tutulma ile sonuçlanabiliyor. Diskim omurları yastıklaması gerekirken bunun yeterince yapılamaması fonksiyon bozuklukları ile sonuçlanıyor. 

  Bunların yanı sıra, omurlar arasında bulunan bu disklerin bozulmaya başlaması fark edilmezse, bozulma ciddi bir yırtığa kadar ileri seviyelere gider. Dış tabakası tamamen yırtılan bu diskin merkez kısmı, sinirlilerin omurilik dışındaki alanda görülmesine sebep olur. Bu da, günümüzde pek çok ileri yaştaki bireyin deneyimlediği boyun fıtığı probleminin ta kendisini oluşturmaktadır. 

  O halde boyun fıtığı, boynu oluşturan diskler içerisindeki sıvının azalması sebebiyle omurganın hareket etme ya da dayanıklılık konusunda daha düşük performans göstermesi, hem yaşa, hem ani hareketlerle gerçekleşen dik zedelenmelerine bağlı olarak gelişebilir.

  Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir? 

  Boyun fıtığı belirtileri genellikle vücudunuzun çeşitli noktalarında deneyimlediğiniz ağrı ile ortaya çıkar. Genellikle 30 ile 40 yaş aralığındaki hastaların devam ettirdikleri yaşam rutininden dolayı boyun fıtığı deneyimleme sıklıklarının arttığını görürüz. Genellikle yaş arttıkça doğal sebeplerle de omur disklerinin arasında sıvı kaybı yaşanır ve ani bir hareket ya da kaza yaşanmasa bile boyun fıtığı deneyimlenebilir.

   Genel olarak;

  1. Tek taraflı olarak deneyimlenen ağrı (genellikle kol bölgesinde ve çevresine yayılır),

  2. Ağrıya da bağlı olarak kolda yaşanan güç kaybı ve dolayısıyla ani bir şekilde elindeki materyalleri yere düşürme durumu,

  3. Dengenin kaybedilmesi ve vücudun belirli bölgelerinin güç kaybetmesi sebebiyle yürümede bozukluk ya da güçlük,

  4. Belirli aralıklarla deneyimlenen uyuşma

  Boyun fıtığı, yapılan tetkiklere göre iki farklı seviyede tanımlanabilir. 

  • Akut boyun fıtığı: Akut boyun fıtığı problemi genel olarak nukleus pulpozusun söz konusu sıvı kaybı sebebiyle fonksiyon kaybı deneyimlemesi ve omurganın dışında serbest ve bağımsız şekilde görülmesi durumudur. 

  • Kronik boyun fıtığı: Kronik boyun fıtığı, genellikle boyun fıtığı probleminin dejenerasyona sebep olarak daha geniş bir alanda fonksiyon bozuklukları oluşturması durumudur. Hem omurga sisteminin dejenere olması hem de gagalaşmaların görülmesi, durumun kronik olduğunun göstergesi olabilir.

  Boyun Fıtığı Tanı Yöntemleri Nelerdir?

  Özel Denizli Cerrahi Hastanesi, alanında uzman doktorlar ve medikal bakımdan son derece donanımlı tedavi alanları, boyun fıtığı probleminizin çok hızlı bir şekilde fark edilmesini ve tedavi aksiyonlarının beklemek zorunda kalmadan alınmasını sağlayacak. Alanında uzman doktorların yapacağı fiziksel muayene, ağrı hissettiğiniz bölgelerdeki fiziksel değişimlerin anlaşılması bakımından son derece değerlidir. 

  Dahası, uluslararası standartlara sahip görüntüleme teknolojileri de sinir uçlarının ve omurların ne durumda olduğu ile ilgili kapsamlı bilgi sağlar. EMG yöntemi hastanemizdeki doktorlar tarafından boyun fıtığı teşhisi için aktif olarak kullanılan yöntemlerden biridir. 

  Bunun yanı sıra, özellikle üzerinde kireçlenme gibi ek problemler olan disklerin fark edilmesi için kullanılan MR ya da bilgisayarlı tomografi yöntemleri de hastanemizin bünyesinde profesyonel olarak gerçekleştirilmektedir. 

  Boyun Fıtığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Hem birtakım cerrahi müdahaleler hem de cerrahi olmayan yöntemler ile boyun fıtığının tedavi edilmesi sağlanabilir. Bunun için ilaç tedavisi de doktorlarımız tarafından aktif olarak kullanılan tekniklerden biridir. 

  Egzersizler ile Boyun Fıtığı Tedavisi

  1. Egzersizler ile boyun fıtığı tedavisinin ilk aşaması boyun germe egzersizleridir. Fizyoterapistiniz eşliğinde düz bir zeminde uzanmanızı ve başınızı hareket ettirmenizi gerektiren bu eylem, genellikle 1 dakikalık aralıklarla gerçekleştirilir.

  2. Bir başka egzersiz ise boyun retraksiyon olarak adlandırılır ve boynunuzu çekmeniz anlamına gelir. Boyun çekme egzersizleri, çenenizi bir uzmanın yardımı ile göğüse doğru çekerek çektiğiniz noktada bir süre bekletmeniz ve yaklaşık olarak 5 ile 10 saniye sonra orijinal noktasına geri getirmeniz anlamına geliyor. Kısa dinlenmeler ile bu egzersizi gerçekleştirmeniz size yarar sağlayacaktır. 

  Boyun Fıtığı Tedavisinde Cerrahi Yöntemler

  Boyun fıtığı tedavisinde yüzde onluk bir dilim için cerrahi prosedürler tercih edilmektedir. Siz de bu yüzde onluk dilimin içerisinde olup olmadığınızı doktorunuzun gerçekleştireceği tetkikler sonucunda öğrenebilirsiniz. Disk, boyu fıtığına sebep olacak şekilde sinirlere baskı yaptığında boyun fıtığı problemi ortaya çıkıyor. Cerrahi prosedürlerin temel amacı ise boyun fıtığı tedavisinde diskin bu baskı yapan kısmını ortadan kaldırmak. 

  Ameliyat süreçlerine genellikle diskektomi ya da laminektomi adı verilmektedir. Boyun fıtığı tedavilerinin büyük bir çoğunluğunda yoğun kesili bir açık ameliyat yerine küçük kesilerle sürecin tamamlanması tercih edilmektedir. Elbette böyle bir durumda da son derece başarılı ve teknolojik bakımdan gelişmiş görüntüleme sistemlerinin kullanılması gerekecektir. Fıtıklaşma problemiyle kemik erimesi probleminin birleştiği durumlarda ise farklı çözümler profesyonel doktorlarımız tarafından üretilecek ve aksiyona hızlı şekilde geçilecektir.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek