Lütfen Bekleyiniz...

Check Up Nedir? Ne Zaman, Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Check Up Nedir? Ne Zaman, Nasıl Yapılır?
İçindekiler

  Check Up

  Vücudunuzun sağlık durumunu yakından takip edebilmeniz ve olası sağlık problemlerinin erkenden teşhisini sağlayabilmeniz için check up programları oldukça yararlıdır. Medikal kontrol süreçlerini düzenli check up programları ile belirli bir düzene oturtmak, sağlık durumunuzla ilgili herhangi bir sürprizle karşılaşmadan gerekli tıbbi destekten faydalanabilmek adına doğru bir tercih olacaktır. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi uzmanlarından aldığımız bilgiler çerçevesinde, sizin için check up prosedürleri ve check up’ın yararları ile ilgili detaylı bir rehber hazırladık. Gelin, birlikte bu detaylı rehberi inceleyelim ve check up paketlerinin kapsamını yakından tanıyalım.

  Check Up Nedir? 

  Check Up, kişinin sağlık durumu ile ilgili bilgi sahibi olabilmesi adına gerçekleştirilen genel ve kapsamlı medikal incelemelerdir. Bu incelemeler, çeşitli gelişmiş araçlar yardımı ile tamamlanır. Check up, herhangi bir rahatsızlığı ya da şikâyeti olmayan bireyler için uygulanır ve temel amaç kişinin yatkınlığı olan hastalıklara sahip olup olmadığını kontrol etmek, eğer sahip ise hastalığın ilerleyişi ile ilgili kayıt tutarak olası tedavi süreçlerini doğru zamanda başlatmaktır. Genellikle belirli bir hastalıklara yatkınlığı olan bireylerin check up programlarının daha sık kontrolleri içermesi tavsiye edilirken herhangi bir yatkınlığı ya da risk faktörü bulunmayan bireylerin daha uzun aralıklarla kontrole gelmesi uygun görülmektedir.

  Yapılan check up muayenelerinin sıklığı, kişinin yaşına bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Örneğin kırk yaşını aşan bireylerin check up rutinlerine standart bir göz muayenesi, kardiyolojik incelemeler ve kanser taraması eklemesi tavsiye edilmektedir. Kişinin risk faktörüne sahip olmasa bile bu kontrolleri rutinine eklemesi, yaşa bağlı olarak gelişebilecek komplikasyonlar hakkında bilgi sahibi olması için son derece önemlidir.

  Check Up Rutininin Sağlığınız İçin Önemi Nedir?

  Check up rutini, kişinin hormonal değişiklik yaşadığı belirli dönemlerde sağlık durumunun bundan nasıl etkilendiğinin keşfedilmesi, herhangi bir değişiklik yaşanmayan standart dönemlerde de vücut fonksiyonlarının çalışma standartlarının incelenerek aksaklıkların ve risk faktörlerinin anlaşılması için son derece önemlidir. 

  1. Kadınlarda hormonal değişikliğe sebep olan dönemlerde oluşan komplikasyon ve potansiyel risklerin belirlenmesi (özellikle doğurganlık dönemlerinde ve menopoz dönemlerinde),

  2. Kalıtsal olarak aktarılan ve kişide risk faktörü oluşturan şeker, koroner arter, kanser gibi hastalıkların oluşma ve gelişme takibinin yapılmasında,

  3. Kolesterol değerlerinin takibinde ve kalp ve damar fonksiyonlarının performansının kayıt altında tutulmasında, 

  4. Meme kanseri, solunum yolu kanserleri ve akciğer kanseri gibi özellikle belirli bir yaştan sonra sıklıkla görülen riskli hastalıklara karşı erken teşhis önleminin alınmasında check up oldukça önemli bir role sahiptir.

  Standart Bir Check Up Paketinde Neler Bulunur? 

  Peki, hastanenizden aldığınız standart bir check up paketi içerisinde hangi test ve muayeneler yer almalıdır? Bu paketler genellikle temel kontrolleri içerirken sizin ek olarak talep ettiğiniz özel hizmetleri opsiyonel olarak sunar. Bu çerçevede standart bir check up paketi içerisinde;

  1. Organların çalışma fonksiyonlarının incelenmesini sağlayan kan testleri (özellikle karaciğer, böbrek ve benzeri organlar için)

  2. Kolesterol testleri ve lipit düzeyinin ölçümünü sağlayan testler,

  3. Kan sayım testleri,

  4. Tiroit (guatr) testleri

  5. Hepatit (sarılık) testleri,

  6. Sedimantasyon,

  7. Dışkıda kan kontrolü,

  8. Tüm batının kapsandığı ultrasonografi, 

  9. Tam idrar analizleri,

  10. Akciğer grafisi,

  11. Elektrokardiyografi

  Ayrıca, yukarıdaki temel tetkikler yapıldıktan sonra kişinin sonuçlarına göre doktor ek tetkiklerin yapılmasını tavsiye edebilir. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi, yüksek teknolojileri barındıran laboratuvarı ve ISO 15189 Belgesi ile yüksek kaliteli medikal inceleme hizmetleri sağlamaktadır. Özel Check Up bölümümüzde sizinle ilgilenecek olan alanında uzman doktorlar ile kendinizi güvende hissedeceksiniz.

  Check Up Ne Sıklıkla Yapılmalıdır? 

  Herhangi bir risk faktörü barındırmayan yetişkin bir bireyin en az yılda bir kere check up yaptırması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Check up için memnun olduğunuz bir doktoru düzenli olarak tercih etmek, hekiminizin önceki yılın sonuçları ile yeni sonuçları kolayca karşılaştırarak bir süreç takvimi oluşturmasına yardımcı olur. İlaç kullanım oranlarınız, varsa ek tedavi ihtiyaçlarınız ya da ani olarak gelişen bir hastalığa karşı alınacak erken önlemlerin planlanması, check up’lar sayesinde gerçekleştirilebilir. 

  Çeşitli risk faktörlerini taşıyan ve belirli bir hastalığın gelişim evresini deneyimleyen bireylerin doktorun önerisi dahilinde daha sık check up yaptırması gerekebilir.

  Kadınlar İçin Check Up Neleri Kapsamalıdır? 

  Yılda bir kere check up yaptıran 20 ile 40 yaş aralığında yetişkin bir kadın için uygun bir paket, içerisinde kan testlerinin, idrar analizinin, akciğer grafisinin, meme muayenesinin ve jinekolojik muayenenin de bulunduğu bir paket olacaktır. Özellikle rahim ağzı kanseri, meme kanseri gibi hastalıkların risk grubuna girmiş olan bu yaş aralığındaki kadınların, kanser ilerlemeden erken teşhis ve tedaviden yararlanması hayat kurtarıcıdır. Kırk yaş üzeri kadınlar için ise check up paketleri içerisinde EKG, mamografi, gaitada gizli kan testi de bulunmalıdır. 

  Erkekler İçin Check Up Neleri Kapsamalıdır? 

  Erkekler için check up paketleri içerisinde temel kan testleri, akciğer grafisi, idrar analizi ve genel sağlık muayenesi bulunmalıdır. 20 ile 40 yaş aralığındaki yetişkin erkekler için bu kontroller yeterli iken, kırk yaşın üzerindeki bireyler için ayrıca ürolojik muayene, gaitada gizli kan testi, EKG de tavsiye edilmektedir. 

  Bizler, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi olarak alanında uzman doktorlarımız, yüksek hijyen koşullarına sahip check up alanlarımız ve hızlı sonuç sağlayan güçlü laboratuvar ekibimiz ile sizlere hizmet vermeye hazırız. Sağlığınızı kontrol altında tutmanızı sağlayacak güvenli check up rutinleri için bizimle iletişime geçebilir ve hemen randevu oluşturabilirsiniz. Dönemden döneme değişen değerlerle sağlığınızın sıkı takibini yapacak olan doktorlarımız, herhangi bir problemde erken müdahaleyi de mümkün kılacaktır. 

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek