Lütfen Bekleyiniz...

COVID-19 Antijen Testi Nedir? Neden Yapılır?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
COVID-19 Antijen Testi Nedir? Neden Yapılır?
İçindekiler

  Anlık olarak hasta olup olmadığınızı belirleyen testlere antijen testi denir. COVID-19 Antijen testi ise adından da anlaşılacağı üzere, kişinin anlık olarak COVID-19 olup olmadığını belirleyen testtir. COVID-19 Antijen testi ile tüm bireyler, o anda virüsün vücutlarına etki edip etmediğini görme imkânına sahiptir. Antijen testi, hastalık riski taşıyan herkese rahatlıkla uygulanabilir. Testin yapılmasındaki asıl amaç, kişinin o anda COVID-19 hastalığına sahip olup olmadığını tespit etmektir.      

   

  Özellikle de pandemi döneminde tüm bireylerin, düzenli aralıklarla antijen testi yaptırmaları, hem kendilerini hem de çevrelerini koruma altına almaları açısından büyük önem arz etmektedir.

  COVID-19 Antijen testi için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamakla beraber, testin tüm bireyler tarafından uygulanması tavsiye edilir. 

  Antijen Testinin Antikor Testinden Farkı Nedir?

  Antijenler, vücutta bulunan hastalıklı hücreler olarak tanımlanabilir. Antikorlar ise vücuttaki bu hastalıklı hücrelerle savaşan proteinlerdir. Antikorların görevi, vücutta beliren antijenlerin üzerine yerleşip onları etkisiz hale getirmektir. Kişide hastalığın bulunup bulunmadığını belirlemek için ilk etapta antijen testi yapılmalıdır. Akabinde, vücudun hastalıklı hücrelerle savaşını takip edebilmek için antikor testleri yapılır. Antikor testleri hastalığın seyri ve bağışıklık sisteminin durumuna ilişkin bilgi verir; antijen testleri ise anlık olarak hastalığın varlığını saptayabilmek için yapılır. 

  Antijen testleri sayesinde, kişinin o anda hasta olup olmadığı belirlenebilir. Bu nedenle, test sonucuna göre kişinin hastalık durumuna ilişkin çok daha net bilgilere erişebilmek mümkündür. Antikor testi ise kişinin bu hastalığı geçirip geçirmediğini gösterir. Antikor testi, aynı zamanda bağışıklık sisteminin mevcut durumunu izlemeyi sağlayan testtir. İki testin arasındaki fark, tam olarak burada ortaya çıkmaktadır. Zira hastalığın takibini anlık olarak yapabilmek için muhakkak antijen testi yaptırmak gerekir. Antikor testi ise kişinin o anda hasta olup olmadığına ilişkin bir bilgi sunamaz.  

  Antijen Testi Neden Yapılır?

  Koronavirüs salgını, pek çok kişiyi ve buna bağlı olarak birçok sektörü olumsuz etkiledi. Bunun yanı sıra virüs, insanlar arasında çok farklı bir şekilde seyretmeye başladı. COVID-19 pozitif olan bazı kişiler herhangi bir belirti göstermeden bu hastalığı atlatırken, yine aynı hastalıktan kaynaklı olarak hayatını kaybeden binlerce insan oldu. Bu nedenle, bu süreçte bazı hastalar ‘’taşıyıcı’’ olarak nitelendirilmiştir. Taşıyıcı hastaların bu konuda bilinçli olmaları, diğer insanlara virüsü bulaştırmayı engellemek ve yayılım hızını azaltmak adına hayati öneme sahiptir. ‘’Antijen testi neden yapılmalıdır?’’ sorusunun en net cevabı da budur. Zira antijen testi sayesinde herkes, son derece rahat bir şekilde, virüsün vücuduna etki edip etmediğini görme imkânına sahiptir. Böylece, anlık olarak kişinin vücudunda hastalık olup olmadığı saptanabilir ve bu sayede gerekli önlemler erkenden alınabilir.

  COVID-19 Antijen Testi Kimlere Yapılabilir?

  Antijen testi, hastalık riski taşıyan herkese uygulanabilen bir testtir. COVID-19 salgını nedeniyle, antijen testinin ne kadar önemli olduğu çok daha iyi anlaşılmıştır. Zira bu süreçte kişinin kendisini, ailesini ve çevresini koruyabilmesi oldukça önemlidir. COVID-19 antijen testi için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Bu testin düzenli olarak yapılması, uzmanlar tarafından da tavsiye edilen bir durumdur. Hastalığı taşıdığına dair şüpheleri bulunan kişilerin, kimseyle temas etmeden önce muhakkak antijen testi yaptırmaları önerilir.

  COVID-19 Antijen Testi Nasıl Yapılır?

  COVID-19 Antijen testi boğaz sürüntüsü yöntemi ile uygulanır, test sonuçları ise yaklaşık 15-20 dakikalık bir süre içerisinde çıkar. Eğer antijen testi pozitif çıkarsa hastaya antikor testi uygulanır. Antikor testi uygulanmasındaki amaç, hastanın vücudunun mevcut rahatsızlığa karşı bağışıklık düzeyini belirlemektir.

  İster evinizde ister iş yerinizde olun, sunduğumuz Evde Sağlık Hizmetlerimiz aracılığıyla bulunduğunuz konumda veya hastanemizde COVID-19 Antijen testi yaptırabilirsiniz.

   

  Aşağıdaki iletişim numaralarından bize ulaşabilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

   

  Evde Sağlık Hizmetleri: 0535 250 71 71

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek