Lütfen Bekleyiniz...

Diyabet Nedir? Diyabet Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diyabet Nedir? Diyabet Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
İçindekiler

  Diyabet Nedir?

  Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen ve birçok ölümcül hastalığın vuku bulmasına sebebiyet veren diyabet, dünyanın dört bir yanında yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Hastalığın tam adı Diabetes Mellitus olup Yunancadan dilimize şekerli idrar olarak geçmiştir. İnsülin hormonunun yetersiz veya tesirsiz olması sonucu beliren diyabet, kronik bir hastalıktır.  

  Diyabet Belirtileri Nelerdir?

  Diyabet hastalığının birçok belirtisi olsa da, hastalık temel olarak sayabileceğimiz üç belirti ile ortaya çıkar. Bunlar; normalden fazla yemek yeme isteğiyle gelen bir türlü doymama hissi, ağızda kuruluk ve akabinde gelişen aşırı su içme isteği ve son olarak sık idrara çıkmadır.

  Bu temel belirtilerin haricindekileri sayacak olursak;

  • Bulanık görme

  • Halsizlik 

  • Hızlı kilo kaybı

  • Yaraların normale nazaran çok daha geç iyileşmesi

  • Kaşıntı ve ciltte kuruluk

  • Ayaklarda uyuşma ve karıncalanma hissi

  Diyabet Çeşitleri Nelerdir?

  Oluşumunda hem genetik hem de çevresel etmenlerin rol oynadığı diyabet hastalığının birkaç çeşidi olmakla beraber bunlardan en önemlileri: Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabettir.

  Tip 1 diyabette vücudun insülin üretimi azalırken, Tip 2 diyabet ve gebeliğe bağlı diyabet olarak tanımlayabileceğimiz Gestasyonel diyabette ise vücut insülin etkisine karşı direnç geliştirir. Bu iki durumun sonucunda kan şekeri yükselir(hiperglisemi). Henüz tamamen ortaya çıkmamış diyabet türüne ise gizli şeker veya pre-diyabet adı verilir.

  Tip 1 Diyabet Nedir? 

  Karbonhidrat, protein ve yağlar vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılarken; glukoz adı verilen basit şekerler, başta beyin olmak üzere vücudun bütün organları için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Glukozu bir enerji kaynağı olarak kullanan hücreler, bunu yaparken mide arkasında yer alan pankreas bezinin salgıladığı bir hormondan destek alır. İnsülin adıyla bilinen bu hormon vücutta salgılanmadığı takdirde, alınan gıdaların enerji olarak kullanılması maalesef mümkün değildir. Tip 1 diyabet, pankreasta insülin üretiminin eksik veya hiç olmamasından kaynaklanır. Genellikle çocukluk döneminde baş gösteren Tip 1 diyabet tedavisinde insülin kullanımı zorunludur. Bu nedenle hastalığın bu çeşidi, birçok yerde insüline bağımlı diyabet olarak nitelendirilir.   

  Tip 1 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

  Ani ve hızlı bir başlangıç gösteren Tip 1 diyabet; sık idrara çıkma, istemsiz kilo kaybı, odaklanma güçlüğü, sinirlilik, bulanık görme, baygınlık hissi ve ağızda aseton kokusu gibi belirtilerle kendini gösterir.

  Tip 2 Diyabet Nedir?

  Diyabetin diğer bir çeşidi olan Tip 2 diyabet, hücrelerin insülin hormonuna duyarsızlaşmasıyla birlikte baş gösterir. 

  Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

  Herkeste ve her yaşta görülebilen Tip 2 diyabet; sık idrara çıkma, açlık hissi, ağız kuruluğu, kuru cilt ve kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir.

  Diyabet Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

  Diyabet hastalığı kronik bir hastalık olup kesin bir tedavisi yoktur. Lakin hastalığın etkilerinin en aza indirgenmesi ve kontrol altında tutulabilmesi için kan şekeri seviyesinin normal sınırlarda seyretmesi önemlidir. Bunun için hastanın kendi kan şekerini kontrol etmesinin yanı sıra, düzgün beslenme ve yeterli egzersiz desteğiyle uzun vadede ortaya çıkacak risklerin minimuma indirilmesi gereklidir. Ayrıca diyabetten kaynaklanan yüksek kardiyovasküler hastalık riskini en aza indirgemek için sigara bırakılarak kolesterol ve tansiyon seviyeleri sık sık gözlem altında tutulmalıdır.     

  Tedavi sürecinde hastalığın ilaçla kontrol altına alınabilmesi için kullanılan yöntemler Tip 1 diyabet için insülin tedavisi olup, Tip 2 diyabet için ise antidiyabetik ilaç kullanımıdır.


  İlgili İçerikler
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek