Lütfen Bekleyiniz...

Donuk Omuz Nedir? Donuk Omuz Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Donuk Omuz Nedir? Donuk Omuz Belirtileri ve Tedavisi
İçindekiler

  Donuk Omuz Nedir?

  İnsan omzu; üst kol (humerus), kürek kemiği ve köprücük kemiği olmak üzere 3 ayrı kemikten oluşmaktadır. Omzun eklemini çevreleyip her şeyi bir arada tutan doku da omuz kapsülü olarak adlandırılmaktadır. Adezif veya yapışkan kapsülit olarak da bilinen donuk omuz, omuz ekleminde ortaya çıkan sertlik ve ağrı ile özdeşleşmiş bir rahatsızlıktır. Hayat kalitesini ciddi seviyede bozabilen, kişinin hareket kabiliyetlerini kısıtlayabilen ve ağrı gibi belirtilerle kendini gösteren donuk omuz sendromu, ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur.

  Bu rahatsızlık, omuz eklem kapsülünün kalınlaşması, iltihaplanması, daralması ve eklem sıvısının azalmasına bağlı olarak eklem hareketlerinin sınırlanması ile ortaya çıkar. Hastalıkta omzun hareket etmesini neredeyse imkânsızlaştıran omuz ve kapsülünün sıkı ve kalın bir hale bürünmesi etkilidir. Yapızıklıklar oluşur ve eklemi kayganlaştıran eklem sıvısı azalır. Bu da kişinin hareket kabiliyetini büyük ölçüde sınırlandırmaktadır. Semptomlar genellikle yavaş yavaş başlar, zamanla daha da kötüleşir ve çok uzun sürede iyileşir. Genellikle tek omuzda ortaya çıksa da, her iki omuzda da meydana gelen vakalar mevcuttur.

  Donuk Omuz Neden Olur?

  Donuk omuz sendromu, çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir, ancak genellikle hastalığın altında yatan sebep bilinmemektedir. 

  Omuz ekleminin uzun bir süre boyunca hareketsiz kalmasına neden olan rahatsızlıklar, çarpma veya düşme gibi durumların ardından ortaya çıkabilir. Bunların dışında omuzda ortaya çıkan kireçlenme, omuz sıkışma sendromu, iltihaplı romatizmalar ve kas-tendon yırtılmaları da donuk omuz sendromunun ortaya çıkmasında etkili olabilmektedir. Günümüzde donuk omuz sendromu yaşayan hastaların birçoğu genellikle yoğun stres altında olan bireylerdir.

  Donuk Omuz Kimlerde Görülür?

  Donuk omuz sendromu, 40 ila 65 yaş aralığında bulunan bireylerde daha sık olarak görülmektedir. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla vakaya rastlanmaktadır. Eğer bir omuzda donukluk varsa diğer omuzda da görülme ihtimali yaklaşık olarak %30 oranında artmaktadır.

  Donuk Omuz Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  Donuk omuz sendromunun semptomları, omzu hareket ettirmeyi zorlaştıran sertlik ve ağrı hissi ile gözlemlenir. Ağrılar özellikle geceleri şiddetlenebilmekte ve uyku düzenini bozabilmektedir.

  Donuk Omuz Evreleri

  Donuk omuz sendromu, yavaşça ve 3 aşamalı bir şekilde meydana gelebilmekte ve her aşama birkaç ay sürebilmektedir.

  1. Aşama - Yangı: Omzun herhangi bir hareketi ağrıya sebep olabilir ve omzun hareket kabiliyetinde sınırlanma meydana gelebilir. Durum giderek daha da kötüleşir ve geceleri ağrının şiddetlenmesine sebep olabilir. Bu aşama 6 ila 9 ay arasında sürebilmektedir.

  2. Aşama - Donma: Bu aşamada ağrı hissi azalmaya başlayabilir. Ancak omuz sertleşir bu yüzden omzu kullanmak daha da zor hale gelir. Omuzu hareket ettirmek zorlaştığı için hastanın duş almak ve kıyafetini değiştirmek gibi günlük aktiviteleri yerine getirmek de zorlaşır. Bu aşama 4 ila 12 ay arasında sürebilmektedir.

  3. Aşama - Çözülme Aşaması: Omuzdaki hareket kabiliyetinin ve açıklığının iyileşmeye başladığı evredir. Bu evre 6 aydan 24 aya kadar sürebilmektedir.

  Donuk Omuz Risk Faktörleri Nelerdir?

  Bazı faktörler donuk omuz sendromunun gelişme ihtimalini artırabilmektedir:

  • Yaş ve Cinsiyet: 40 yaş ve üstü bireylerin donuk omuz sendromuna yakalanma olasılığı daha fazladır.
  • Hareketsizlik: Omuz hareketliliği azalmış ve uzun süreli hareketsizlik yaşayan bireylerde donuk omuz sedromunun ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Hareketsizlik durumu rotator yani döndürücü manşet yaralanması, muz çevresi kırıkları ve ameliyat sonrası süreçlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.
  • Sistemik Hastalıklar: Diyabet (Şeker hastalığı), hipertiroidizm, hipotiroidizm, tüberküloz, Parkinson, kalp ve damar hastalıkları gibi hastalıklar donuk omuz sendromu riskini artırmaktadır.

  Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konulur?

  Donuk omuz, pasif ve aktif hareket aralığını etkilemektedir. Doktor fiziki muayene sırasında, ağrıyı ve aktif hareket açıklığını değerlendirmek için hastalardan belirli şekillerde hareket etmesini isteyebilmektedir. Daha sonra ise pasif hareket açıklığını kontrol etmek amacıyla hastaların kolunu hareket ettirir. Pasif hareket sırasında ağrı ve hareket kısıtlılığı genellikle tanı için yeterldir.

  Fakat doktor ortaya çıkabilecek artrit, yırtılmış döndürücü manşet gibi ağrıya neden olan problemleri dışlamak için röntgen, ultrason veya MRI gibi çeşitli testleri isteyebilmektedir.

  Donuk Omuz Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Donuk omuz tedavisi, çoğunlukla omuz ağrısının kontrol altında tutulmasını ve omuzda mümkün olduğunca fazla hareket açıklığının korunmasını içermektedir. Birçok donuk omuz sendromu vakasında, hareket kabiliyetinin tamamen geri gelmesi mümkündür. 

  Donuk omuz sendromunun tedavisinde kullanılan bazı teknikleri ise başlıklar halinde şu şekilde açıklayabiliriz:

  İlaçlar: Doktorun tavsiye edeceği bazı ilaçlar, donuk omuz sendromuyla ilgili olarak ortaya çıkan ağrı ve iltihabın azalmasına yardımcı olabilmektedir.

  Terapi: Fizik tedavi uzmanı eşliğinde, omuzdaki hareket kabiliyetini artırmak için hareket açıklığı egzersizleri yapılabilmektedir. Bu egzersizleri yapmak, hareket kabiliyetinin iyileşmesini optimize bir duruma getirmek için oldukça önemlidir.

  Cerrahi Yöntemler ve Diğer Prosedürler

  Enjeksiyonlar: Omuza enjekte edilen birtakım ilaçların yardımı ile omuz hareketliliğinin arttırılıp ağrıların azaltılması amaçlanmaktadır.

  Anestezi Altında Omuz manipülasyonu: Bu prosedürde hasta yapılan anesteziden dolayı ağrı hissetmemektedir. Doktor, gerilmiş olan dokuyu hafifletmek için omuz eklemini farklı yönlere hareket ettirmektedir. Fakat artroskopik cerrahinin ilerlemesinden ve komplikasyon riskinin yüksek olmasından dolayı yapılması çok nadiren tercih edilmektedir.

  Ameliyat: Donuk omuz sendromu operasyonu nadiren yapılmaktadır. Eğer uygulanan tedaviler çözüm olmadıysa, ameliyat tavsiye edilmektedir. Bu cerrahi operasyonda eklemin çevresinde açılan küçük kesilerden sorunlu bölgeye ulaşan artroskopik ameliyat aletleri kullanılmaktadır. Ameliyat sonrasında ise rehabilitasyon mutlaka yapılmalıdır. Fizik tedavi uygulamaları çoğunlukla ameliyatın ertesi günü başlamaktadır. Doktor, hastaya yapacağı egzersizleri anlatmakta ve hasta yapması gereken hareketleri uygulamaya başlamaktadır. Buradaki asıl amaç, hastanın omzunun hareket kabiliyetini tamamen geri kazanmasıdır.

  Donuk Omuz Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavi olmayan donuk omuz 2 ila 10 yıl arasında devam edebilmektedir. Hastaların birçoğunda hareket kısıtlanması meydana gelmekte ve bu hastalar da sekel kalmaktadır.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek