Lütfen Bekleyiniz...

Gençlik Aşısı Nedir? Neden ve Nasıl Uygulanır? Faydası Nedir?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Gençlik Aşısı Nedir? Neden ve Nasıl Uygulanır? Faydası Nedir?
İçindekiler

  Gençlik Aşısı (H-100 Aşısı) Nedir?

  H-100 aşısı veya IAL Sistem olarak da bilinen gençlik aşısı, yaşlanmaya karşı mücadelede uygulanan en etkili yöntemlerden birisidir. Gençlik aşısı, yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve yaşlanmanın etkilerini azaltmak için uygulanan alternatif yöntemlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Cerrahi müdahale gerektirmediği halde, olumlu etkisini hemen görmeye başlayacağınız gençlik aşısı uygulaması ile cildi sağlıklı, parlak ve genç bir görünüme kavuşturmak amaçlanır. Bu uygulamada (IAL Sistem) saf hyalüronik asit cilde nüfuz eder. Hyalüronik asidin cilde nüfuz etmesiyle ciltte yenilenme ve sıkılaşma sağlanır. Böylece, sağlıklı bir cilt elde edilmiş olur.   

  Bildiğimiz gibi bebeklerin ciltleri son derece sağlıklı, canlı ve pürüzsüzdür. Bunun nedeni ise bebeklerin vücutlarında bulunan hyalüronik asit miktarının yüksek olmasıdır. Yaşlanmanın da etkisiyle vücuttaki hyalüronik asit miktarı azalır. Aynı şekilde cildin kendisini onarma ve sıkılaştırma oranında da buna paralel bir şekilde azalma görülür. Gençlik aşısı uygulaması sayesinde, cilde tekrardan hyalüronik asit yüklenir. Böylece cilt, kendini onarma ve sıkılaştırma fonksiyonlarını yeniden devreye sokmuş olur. 

  Gençlik Aşısında Kullanılan Hyalüronik Asit Nedir?

  Gençlik sırrı olarak bilinen hyalüronik asit, belli bir yaşa kadar vücudumuzun dinç, sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Eklemlerden iç organlara kadar vücudumuzun neredeyse her yerinde bulunan hyalüronik asit, 25-30 yaş grubundaki bireylerde yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu durum, yaşlanma adı verilen sürecin başlamasına yol açar. Vücuttaki hyalüronik asit miktarının azalması; parlaklık, esneklik, onarım ve toleransın da azalması anlamına gelir. Gençlik aşısı yöntemi ile vücudun kaybettiği hyalüronik asidi tekrardan kazanması amaçlanır.

  Gençlik Aşısı Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Gençlik aşısı, cildinde yaşlanma belirtileri görülen ve cildi zarar görmüş bireylere, belirlenen miktar ve aralıklarla hyalüronik asit uygulama işlemi olarak tanımlanabilir. Bu yöntem sorunlu bölgelere uygulanmaktadır. Aynı zamanda sigara, alkol, akne, güneş ve solaryum gibi sebeplerle zarar görmüş ciltlere sahip bireylerin diğer tedavilerine tamamlayıcı olarak da uygulanabilir. 

  Gençlik Aşısı Kimlere Uygulanabilir?

  Gençlik aşısı (IAL Sistem), 20 yaş üzerindeki tüm cilt tiplerine uygulanabilen bir yöntemdir. Yüz, el, boyun ve dekolte gibi bölgelere sıkça uygulanan H-100 aşısı, uygulandığı bölgelerdeki sorunları çözme bakımından oldukça etkili bir uygulamadır. Bu uygulamanın en yaygın ve önemli kullanım alanı, anti-aging uygulamalarıdır. Yaşlanmanın cilde yansıyan olumsuz etkilerini azaltmak için uygulanan uygulanan gençlik aşısı, önleyici ve tamamlayıcı bir anti-aging (yaşlanma karşıtı) bir tedavidir. 

  Gençlik Aşısı Nasıl Uygulanır?

  Gençlik aşısı uygulamaları için standart bir uygulama protokolü bulunmamaktadır. Hastanın ihtiyacı ve doktorun tedavi planlaması, bu noktada kilit rol oynamaktadır. Ancak uygulama, genellikle 10-15 gün arayla uygulanır ve 2-3 seans şeklinde ilerlenir. H-100 aşısı uygulaması iğnelerle yapılan bir işlemdir. Bu nedenle işlem öncesinde, hastanın herhangi bir rahatsızlık hissetmemesi için uyuşturucu krem uygulanır. Bu uygulamanın akabinde enjeksiyon gerçekleştirilir. Gençlik aşısı sonrası uygulama bölgesinde hafif kızarıklıklar ve şişlikler görülebilir. Hatta nadir de olsa morluklar meydana gelebilir. Ancak bunlar 2-3 gün içinde kaybolur. Gençlik aşısının etkisi, ortalama 5 gün içinde kendini göstermektedir. Uygulamadan sonra cilt, canlı ve parlak bir görünüme kavuşur.  

  Gençlik Aşısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Gençlik aşısı hangi sıklıkta uygulanır?

  IAL sistem uygulamasında, cilde 3 kere olmak üzere minik aşılar yapılır. H-100 Aşısı (IAL Sistem) İlk gün, 15.gün ve 21. günlerde uygulanır. Aşının olumlu etkileri ise 2. günden itibaren görülmeye başlar. İlk aşı olunduktan sonra ciltte canlılık, parlaklık ve kırışıklıklarda hafifleme gözlenir. Gençlik aşısının yılda iki kez yapılması tavsiye edilir. Yılda iki kez uygulandığı takdirde, uygulamanın etkisi çok daha uzun ömürlü olacaktır.  

  Gençlik aşısının dolgudan farkı nedir?

  Hyalüronik asit, genellikle estetik uygulamalarda kullanılır; özellikle de dolgu amaçlı uygulamalarda sıkça tercih edilir. Zira hyalüronik asit, dolgu maddeleri arasında en güveniliridir. Gençlik aşısının dolgudan farkı ise dolguların ömrünü uzatmak için uygulanan çapraz bağlarının bulunmamasıdır. Bununla birlikte saf halde olduğu için dermiste yayılır, kitle etkisi oluşturmaz ve su tutma özelliği sayesinde cildin canlanmasını sağlar. Böylece, daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşmanızı sağlar. 

  Gençlik aşısının faydaları nelerdir?

  Gençlik aşısı, enjeksiyona bağlı hafif kızarıklıklar haricinde hiçbir reaksiyona ve yan etkiye neden olmaz. Enjeksiyon sonrası görülebilecek morluk ve kızarıklıklar da çok kısa sürede kaybolur. Ayrıca, ciltte bulunan hyalüronik asit ile aynı molekül yapısına sahip olduğu için son derece güvenlidir. Bu yöntem sayesinde, cildiniz çok daha parlak, dinç ve canlı bir görünüme kavuşur. 

  Gençlik aşısı zararlı mıdır? Herhangi bir yan etkiye neden olur mu?

  Gençlik aşısının herhangi bir yan etkisi yoktur. Sadece iğne ile enjeksiyon yapılan bölgede çok hafif kızarıklık meydana gelebilir; bu kızarıklık da en geç 2-3 gün içinde kaybolacaktır. 


  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek