Lütfen Bekleyiniz...

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir? Göz Altı Işık Dolgusu Öncesi Sonrası

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Göz Altı Işık Dolgusu Nedir? Göz Altı Işık Dolgusu Öncesi Sonrası
İçindekiler

  Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

  Vücutta doğal olarak bulunan hyalüronik asit, yoğun su tutucu etkisi sayesinde cildin diri ve nemli görünmesini sağlar. Ancak yaşlanmanın da etkisiyle ciltte bulunan hyalüronik asit miktarı azalmaya başlar. Hyalüronik asit miktarının azalmasıyla beraber cilt, canlılığını ve parlaklığını kaybeder. Özellikle son dönemlerde popüler hale gelen Göz Altı Işık Dolgusu uygulaması ile ciltte kaybolan bu canlılık ve nemin tekrardan geri gelmesi amaçlanır.

  Birçok kişi göz altı torbaları ve kararan halkalar gibi çeşitli nedenlerden dolayı, daha yaşlı ve bitkin görünür. Göz altı torbalarının oluşma nedeni ise genellikle uyku düzensizliği ve sağlıksız yaşam tarzıdır. Göz altı ışık dolgusu uygulamasıyla göz altı çukurunun doldurulması, göz çevresinin daha genç görünmesi ve yeniden yapılandırılması sağlanır. Bu işlem aynı zamanda morluk, şişlik ve halkaların tedavisinde de kullanılır. 

  Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

  Göz altı ışık dolgusu sadece kadınlara değil, aynı zamanda erkeklere de uygulanabilen bir işlemdir. Göz altı ışık dolgusu uygulaması, diğer dolgu tekniklerine göre farklılıklar gösterebilir. Bu farklılıklardan en öne çıkanı, bu uygulamanın deri altına yapılan bir işlem değil, kemiğin üstüne uygulanan bir işlem olmasıdır. 

  Işık dolgusu, tıpkı yüz ve dudak dolgusunda olduğu gibi çok ince uçlu iğnelere sahip enjeksiyonlarla yapılır. İşlem öncesinde göz çevresi muayene edilir ve tedavinin planlaması buna bağlı olarak gerçekleşir.  İşlemden önce göz çevresine düşük dozda bir lokal anestezi uygulanır. Akabinde göz çevresi özel bir tonik ile silinerek kir ve makyajdan arındırılır. Son olarak, gereken bütün noktalara doktorun ayarladığı dozda ufak dolgu aşılamaları yapılır. Dolgu işlemi uygulanırken, bölgeye ışık dolgusu yavaş yavaş verilir. Zira bu sayede, işlemi yaptıran bireylerin uygulama esnasında herhangi bir acı duymaması sağlanır.   

  Göz Altık Işık Dolgusu İşlemi Öncesi ve Sonrası 

  Göz Altı Işık Dolgusu İşlemi Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Göz altı ışık dolgusu uygulamasından önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  Tütün kullanımı vücuttaki kan akışını yavaşlatır ve bu durum enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle, operasyondan en az iki hafta önce sigara içmeyi bırakın.

  İşlem öncesinde alkol tüketimini bırakın ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaktan imtina edin.

  İşleme başlamadan önce, eğer varsa kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza bildirin. 

  Beslenmenize dikkat etmenizde de fayda vardır. Zira doğru beslenme sayesinde iyileşme süreciniz çok daha sağlıklı geçecek ve enfeksiyon riski minimuma inecektir. Bu süreçte bol miktarda meyve, sebze ve yağsız protein tüketmeniz faydalı olabilir. 

  Göz Altı Işık Dolgusu Uygulaması Sonrası 

  Göz altı ışık dolgusu sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Uygulama sonrasında dikkat edilmesi gereken bu önemli noktaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  İşlemin ardından buz uygulaması yapılır. Uygulamadan sonraki ilk gün sıcak banyo yapmanız tavsiye edilmez.

  İlk iki gün aşırı yüz hareketlerinden uzak durmalı, ilk hafta aşırı hareket gerektiren sporlardan kaçınmalısınız. 

  İşlemden sonraki iki hafta boyunca aşırı sıcaktan ya da yoğun soğuktan kaçınmanız tavsiye edilir. 

  Göz altı ışık dolgusu işlemi sonrası hastanede kalmanız gerekmez. Yukarıdaki tavsiyelere uyulması şartıyla, uygulama sonrasında normal yaşamınıza ve işinize dönebilirsiniz.  

  Göz Altı Işık Dolgusu Zararlı mıdır?

  Göz altı ışık dolgusu yaptıranları ve uygulama sonrasında ciltteki canlanmayı görenler, bu uygulamayı araştırmaya başlamaktadır. Bu araştırma esnasında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de göz altı ışık dolgusu uygulamasının zararlı olup olmadığıdır. Göz altı ışık dolgu uygulamasının içeriği hyalüronik asitten oluşmaktadır. Hyalüronik asit, hâlihazırda vücudumuzda doğal olarak üretilen ve var olan bir maddedir. Doğal bir madde olan hyalüronik asit, vücutta herhangi bir reaksiyonu tetiklemediği için bu tür uygulamalarda tercih sebebidir. 

  Göz altı bölgesinde meydana gelen çökme ve koyu rengin en büyük nedeni, hyalüronik asit ve benzeri maddelerin eksikliğidir. Dolayısıyla bu dolgu uygulamasının amacı, bu eksikliğin giderilmesidir. Hyalüronik asidin herhangi bir yan etkisi ve alerjik özelliği de bulunmadığı için, göz altı ışık dolgusu uygulamasının zararsız bir işlem olduğunu söylemek mümkündür. İşlemden sonra enjeksiyonun yapıldığı bölgede hafif kızarıklık meydana gelebilir. Ancak bu kızarıklık 2-3 gün içerisinde kaybolmaktadır. Ayrıca nadiren de olsa, bu uygulama sonrasında yine enjeksiyonun yapıldığı bölgede 2-3 hafta kadar süren bir morarma meydana gelebilmektedir. Hatta çok nadir de olsa enfeksiyon durumu söz konusu olabilir. Bu tip durumlarda, doktorunuz tarafından gerekli müdahale yapılacaktır. 


  Göz Altı Işık Dolgusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Göz altı ışık dolgusu işleminin ardından iyileşme süreci nasıldır?

  Göz altı ışık dolgusu uygulamasından sonra hafif şişlikler meydana gelebilir. Ancak bu şişlikler, 1 hafta içerisinde kaybolur. İşlemin yapıldığı gün sıcak duş almaktan ve hareketli spordan uzak durulmalıdır. Uygulamanın hemen sonrasında normal hayatınıza dönmeniz mümkündür. 

  Göz altı ışık dolgusu yaptıranlar acı duyar mı?

  Göz altı ışık dolgusu yaptıranlar işlem esnasında herhangi bir ağrı duymaz. Zira işlem öncesinde uygulama bölgesine anestezik bir madde sürülmektedir. 

  Göz altı ışık dolgusu sonrası ağrı olur mu?

  Ortalama 20-30 dakika süren ve tamamen ağrısız geçen uygulamanın sonrası da aynı şekilde ağrısız geçmektedir.

  Göz altı ışık dolgusunu kimler yaptırabilir? Uygulama için yaş sınırı var mıdır?

  Uygulamanın yapılma amacı, göz altı bölgesinde meydana gelen çöküklük, yaşlanmaya bağlı sönme ve daha koyu görünüm gibi olumsuz etkilerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu nedenle, göz altı ışık dolgusu 18 yaşından itibaren uygulanabilir.

  Göz altı ışık dolgusu ne kadar süre etkilidir? Ne zaman etkisini yitirmeye başlar?

  Göz altı ışık dolgusu, ne yazık ki kalıcı bir uygulama değildir. Ancak uygulamanın etkisi, işlemde hyalüronik asidin kullanılması hasebiyle uzun bir süre devam eder. Her ne kadar kişiden kişiye farklılık gösterse de, uygulamanın etkisi en az 1,5 yıl sürmektedir. 

  Göz altı ışık dolgu uygulaması ne sıklıkla tekrarlanabilir?

  Göz altı ışık dolgusunun etkisi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu uygulamanın tekrarlanması için herhangi bir sınırlama bulunmayıp, işlemin etkisinin azaldığı görülürse tekrarlamak mümkündür. 

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek