Lütfen Bekleyiniz...

Jinekomasti Nedir? Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Jinekomasti Nedir? Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?
İçindekiler

  Jinekomasti (Erkeklerde Meme Küçültme) Nedir?

  Jinekomasti, erkeklerde aşırı meme gelişimi olarak tanımlanır. Çeşitli sağlık problemlerinden kaynaklanan bu rahatsızlık, erkeklerde kadın tipi meme dokusunun gelişmesidir. Halk arasında erkeklerde meme küçültme operasyonu olarak da bilinen Jinekomasti sözcüğü, Yunancada kadınsı anlamına gelen gynec kelimesi ve meme anlamına gelen mastos kelimesinin birleşiminden türemiştir. Bu alanda yapılan araştırmalara göre, her üç erkekten biri jinekomasti rahatsızlığından muzdariptir. Bebeklerde ve ileri yaş grubunda da görülebilen meme büyümesi, en yaygın olarak ergenlik döneminde kendini göstermektedir. 

  Jinekomasti, kişinin hem sağlığına hem de öz güvenine zarar veren bir rahatsızlıktır. Zira bu durumdan muzdarip bireyler, kendilerini sıkıntıya sokmakta ve utandıkları için sosyal ortamlardan olabildiğince uzak durmaktadır. Uzun zamandır var olan jinekomasti hastalığının ise kendiliğinden gerilemesi söz konusu değildir. Bu tip durumlarda tedavi, hatta cerrahi müdahale gereklidir.

  Jinekomasti Neden Olur?

  Jinekomasti, östrojen ve testosteron hormonlarının düzensiz veya dengesiz olmasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Başka bir deyişle, vücuttaki testosteron miktarında azalma veya östrojen miktarında artış yaşanırsa jinekomasti oluşabilir. Ortaya çıkan bu hormonal değişikliğin pek çok sebebi olabilir. Ancak görülen bu değişikliklerin bir kısmı doğaldır ve bu değişimin altında yatan başka bir tıbbi durum söz konusu değildir. 

  ‘’Erkeklerde meme ucu büyümesi neden olur?’’ sorusuna üstünkörü bir cevap vermek zordur. Zira jinekomastiye yol açan başka nedenler de mevcuttur. Bu nedenleri şu başlıklar altında açıklayabiliriz:

  Doğal Hormon Değişiklikleri

  Doğal hormonlarda meydana gelen değişimler jinekomastiye neden olabilir. Örneğin erkekler, az miktarda da olsa östrojen hormonu sentezler. Erkeklerdeki bu testosteron-östrojen dengesi, östrojen tarafına kaydığı takdirde jinekomasti hastalığı söz konusu olabilir. 

  Bebeklerde jinekomasti: Erkek bebeklerin neredeyse yarısı, anneden geçen östrojen hormonu hasebiyle büyük memeli doğar. Şiş olarak görülen meme dokusu, doğumun ardından iki-üç haftalık bir süre içerisinde kendiliğinden kaybolur.

  Ergenlik döneminde jinekomasti: Ergenlik döneminde kendini gösteren hormon düzensizlikleri sebebiyle jinekomastinin ortaya çıkması söz konusudur. 

  Yetişkinlerde jinekomasti: Jinekomastinin görülme sıklığı 50-69 yaş grubundaki bireylerde tekrar yükselişe geçer. Bu yaş grubundaki her dört erkekten biri jinekomastiden muzdariptir.  

  Jinekomastiye Neden Olan İlaçlar

  Bazı ilaç grupları jinekomastiye neden olabilir. Bu ilaç gruplarını ise kabaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Anabolik steroidler ve androjenler

  • Prostat büyümesini önleyen veya prostat kanserinin tedavisi için kullanılan anti-androjen ilaçlar

  • Trisiklik antidepresanlar

  • Bazı antibiyotikler ve ülser ilaçları

  • AIDS tedavisinde kullanılan bazı antiretroviral ilaçlar

  • Bazı kalp ilaçları

  Uyuşturucu Maddeler ve Alkol Tüketimi

  Uyuşturucu maddeler ve alkol tüketimi, jinekomastiye yol açabilmektedir. Bu nedenle, bu maddelerden uzak durmak gerekir. 

  Çeşitli Sağlık Problemleri

  Çeşitli sağlık problemleri hormonların dengesini bozarak jinekomastiye yol açabilir. Bu sağlık problemlerini kabaca şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Hipogonadizm

  • Hipertiroidizm 

  • Tümörler

  • Böbrek yetersizliği 

  • Karaciğer yetmezliği ve siroz 

  • Yetersiz beslenme (Malnütrisyon)

  Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

  Genellikle bu rahatsızlığı araştıran bireylerin akıllarında ‘’Jinekomasti nasıl anlaşılır?’’ gibi soru işaretleri oluşmaktadır. Erkeklerdeki meme dokusunda görülen anormal derecede büyüme ve gelişme, bazı belirtilerle kendini gösterebilir. Jinekomasti söz konusu olduğunda ortaya çıkabilecek belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz:  

  • Meme dokusunda şişkinlik

  • Memelerin birinden ya da her ikisinde birden meme başı akıntısı gelmesi

  • Bir memenin diğer memeden biraz daha büyük olması

  • Memelerde ağrı ya da hassasiyet

  • Meme ucunun alt kısmında yumru hissi

  Ancak unutulmamalıdır ki tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Jinekomasti olmadığı halde bazı erkeklerde meme kanseri gelişebilir ve yukarıda bahsi geçen belirtiler meme kanseriyle de ortaya çıkabilir. Bu nedenle, yukarıda yazılan belirtilerden şikâyetçi olduğunuz takdirde, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. 

  Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

  Jinekomasti teşhisi için her iki memenin elle muayenesi önem arz etmektedir. Yapılan elle muayene işleminde, meme başının arkasında sert ve ceviz büyüklüğünde bir kitle ele gelir. Söz konusu bulgunun tespiti yapıldıktan sonra, hastaya meme USG uygulanarak bu tespitin doğrulanması amaçlanır. Elle muayene ve meme USG, teşhis ve tedavi sürecinin planlanması açısından yol gösterici niteliğindedir.

  Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Jinekomasti tedavi sürecine başlamadan evvel, bu rahatsızlığın altında yatan bir hormonal bozukluğun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Bundan dolayı, jinekomastinin varlığından şüphe ediliyorsa vakit kaybetmeden bir endokrinoloji uzmanına başvurulmalıdır.

  Jinekomasti tedavisi için yapılacak planlama jinekomastinin tipine göre belirlenir. Jinekomastinin birden fazla çeşidi vardır. Ergenlerde jinekomastinin seyri ve tedaviye verilen yanıt, Nydick sınıflandırması yardımıyla ölçülür. Nydick sınıflandırmasında jinekomasti tipi, meme başında bulunan kahverengi halkanın altındaki glandüler doku diskinin büyüklüğüne bağlı olarak belirlenir. Eğer bu doku diskinin çapı 4 cm’den küçükse, bu konuda hastayı bilgilendirmek ve hastalığın kendiliğinden geçmesini beklemek uygun olacaktır. Fakat hastanın şikâyeti 4 yıldan daha uzun bir süredir devam ediyor ve hastayı rahatsız eden klinik bulgularda artış görülüyorsa, tedavi sürecine başlanabilir. Eğer hastanın dokusunda bulunan disk 4-6 cm aralığındaysa, medikal tedavi uygulanabilir. Bu disk çapının 6 cm’yi aşması durumunda ise cerrahi müdahale söz konusu olmaktadır. 

  Jinekomasti Ameliyatı

  Uzman bir hekim tarafından yapılacak cerrahi müdahale, jinekomasti tedavisinde en etkili yöntemdir. Cerrah tarafından yapılan incelemeler sonucunda, nasıl bir müdahale yapılacağı kararlaştırılır. Bu aşamada da jinekomastinin farklı sınıflandırılmalarına karşı farklı metotlar kullanılabilir. Bu sınıflandırmaları ve çözüm olarak sunulan yöntemleri şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Karışık tip jinekomasti söz konusu olduğunda, glandüler doku ve yağ dokusu fazlalığı mevcuttur. Bu noktada, cerrahi müdahale ile birlikte yağ alma işlemi (liposuction) uygulanır.

  • Glandüler tip jinekomasti söz konusu olduğunda, sert meme dokusu ağırlıktadır ve bu dokunun cerrahi müdahale ile çıkartılması gerekir.

  • Yağlı tip jinekomasti söz konusu olduğunda, yağ dokusu ağırlıktadır ve bu durum sadece yağ alma işlemi (liposuction) ile tedavi edilebilir.

  • Başka bir sınıflandırmada ise meme dokusunun büyüklüğü ve deri fazlalığı değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda, cerrahi müdahalenin şekli belirlenmiş olur.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek