Lütfen Bekleyiniz...

Karın Germe Ameliyatı Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Karın Germe Ameliyatı Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?
İçindekiler

  Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nedir?

  Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe ameliyatı, estetik cerrahi operasyonlardan biri olarak öne çıkar. Bu operasyon, karın ve göbek estetiği alanlarında uygulanan en etkili yöntemlerden biridir. Özellikle de hamilelik döneminin ardından karın bölgesinde bulunan kaslar ve deri, eski haline dönemez. Bu durum, karın bölgesinde deformasyonlara yol açarak estetik açıdan nahoş bir görüntüye neden olur. Oluşan bu deformasyon, hamilelik döneminde gereğinden fazla kilo alan ve ikiden fazla doğum yapmış kadınlarda çok daha belirgin düzeydedir. 

  Hamilelik döneminin sonrasında, karın duvarında bulunan bağ dokusunun gevşemesi ve karın duvarının öne doğru gelmesi ile birlikte karın bölgesinde bolluk ve çatlaklar oluşur. Sonuç olarak, ortaya istenmeyen bir görüntü çıkar. Bu istenmeyen görüntüden kurtulmak ve karın bölgesini eski haline getirmeye çalışmak için spor ve diyet gibi yöntemlere başvurulur. Ancak, ne yazık ki, bu deformasyonun ortadan kalkması için spor ve diyet gibi yöntemler çare olmamaktadır. Karın germe ameliyatı, bu gibi durumlardan muzdarip insanlara kesin bir çözüm sunmaktadır. Bu operasyon sayesinde gevşeyip sarkmış olan karın derisi toparlanır. Aynı zamanda bu operasyonla bölgede yoğunlaşan fazla yağlar alınır ve kişinin düz bir karna kavuşması amaçlanır.   

  Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Karın germe ameliyatında izlenecek yol, doktor tarafından yapılacak detaylı muayene ve radyolojik görüntüleme teknikleri ışığında belirlenir. Öncelikle, sezaryen izi olarak bilinen bölgeden yanlara doğru çizilen bir çizgiyle göbek deliğine kadarki bölgede görülen çatlamış ve sarkık deri alınır. Akabinde göbek deliğinin yukarısında kalan deri aşağı doğru olacak şekilde gerdirilir. Bu esnada, göbek deliği uygun konuma gelebilmesi için yeniden oluşturulur.

  Şayet gevşeklik ve sarkıklığın yanı sıra aşırı yağlanma problemi de mevcutsa, fazla yağların alınması için liposuction yöntemine başvurulur. Karın duvarı zarlarının üzerine konumlandırılan toplayıcı dikişler ile gevşemiş durumdaki karın kasları sıkıştırılır; böylece karın eski sertliğine kavuşmuş olur. Karın germe ameliyatı sonrası dikiş izlerine gelecek olursak, operasyon esnasında atılan kesiler estetik dikişler ile dikilir; bu sayede nahoş bir görüntüye yol açan izlerin oluşumu engellenmiş olur. Ameliyatın ardından, özellikle de gebelikten ya da aşırı kilo alıp vermekten dolayı ortaya çıkan karın sarkması, çatlak görünümlü deri ve gevşeklik gibi sorunlar ortadan kalkar.  

  Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Total abdominoplasti olarak da bilinen tam karın germe ameliyatı, yaklaşık olarak 3-3,5 saat sürer. Ancak geniş karın bölgesine sahip kişilerde operasyonun süresi 4 saate kadar çıkabilir. Bu nedenle, karın germe ameliyatı süresinin kişiden kişiye farklılık gösterdiği söylenebilir. Sarma ve gevşeklik gibi problemlerin daha hafif olduğu hastalar için uygulanan mini karın germe ameliyatı ise çok daha kısadır. Mini karın germe ameliyatı, ortalama 1,5 saat içerisinde biten bir operasyondur. 

  Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar

  Tıpkı her cerrahi operasyonda olduğu gibi karın gerdirme ameliyatından sonra da ortaya çıkabilecek bazı komplikasyonlar vardır. Oluşabilecek bu komplikasyonlar arasında en önemlileri, enfeksiyon ve kanamadır. Bu sebeple, ameliyattan sonraki süreçte de oldukça dikkatli olunmalı, doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalı, ani hareketler yapmaktan uzak durulmalı ve pansumanlar düzenli bir şekilde yenilenmelidir.  

  Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

  Merak edilen konulardan bir diğeri, karın germe ameliyatının iyileşme süresidir. Bu süreç ameliyatın koşullarına bağlı olarak farklılık gösterse de, genel olarak hastalar 1-2 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Ayrıca hastalara karın germe ameliyatı sonrasında özel bir korse giymeleri tavsiye edilir. Yaklaşık 1 ay gibi bir süre devamlı olarak giyilen bu korse sayesinde, karın bölgesi istenen forma ulaşır ve operasyonun verimi artar. Ameliyattan aşağı yukarı 3-4 saat sonra ayağa kalkıp birinin yardımıyla yürüyebilirsiniz. Ameliyatın ertesi gününde ise herhangi bir destek almadan yavaş yavaş yürümeye başlayabilirsiniz. Operasyon esnasında karın bölgesine uygulanan işlemler ve dikişlerden dolayı, kısa bir süre ağrı olabilir. Bu durum son derece doğal olmakla beraber, doktorunuzun vereceği ağrı kesiciler bu noktada yardımınıza koşacaktır.        

  Karın germe ameliyatından 2-3 gün sonra banyo yapabilir, rutin işlerinizi tek başınıza yapabilecek duruma gelebilirsiniz. İlk 1 hafta dikişler tam kaynamaz; bu nedenle hapşırma, ıkınma ve öksürme gibi eylemlerden dolayı canınız yanabilir. Bu gibi eylemler şiddetli olduğu takdirde dikişleriniz zarar görebilir; dolayısıyla bu eylemlerden olabildiğince imtina etmelisiniz. Ameliyat sonrası işe ne zaman dönebileceğiniz konusuna gelirsek; kendinizi iyi hissediyorsanız ve ağır koşullarda çalışmıyorsanız, yaklaşık 7-10 haftalık bir süre içerisinde işinize dönebilirsiniz. Vermiş olduğumuz bu bilgiler tüm karın germe ameliyatları için geçerlidir. Ancak daha hafif şiddetli problemlerin çözümü için uygulanan mini karın germe ameliyatlarında iyileşme süreci daha farklı seyretmektedir. Zira mini karın germe operasyonlarının iyileşme süresi daha kısadır ve hastalar ortalama 4 gün içerisinde işlerine geri dönebilmektedir.     

  Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

  En çok merak edilen konulardan biri diğeri, karın germe operasyonunun ardından hamile kalındığı takdirde bir komplikasyon riskinin olup olmadığıdır. Karın gerdirme işlemi, hamile kalmayı etkileyecek ya da hamilelik sürecine olumsuz bir şekilde yansıyacak bir operasyon değildir. Hamilelik sonrasında karın germe operasyonu yaptırmak isteyen annelerin ne kadar süre beklemesi gerektiği de merak edilen bir başka konudur. Bu aşamada ideal süre, doğumdan bir sene sonra karın gerdirme ameliyatı yaptırmaktır. 

  Yeniden hamile kalmayı düşünmeyen ve karın gerdirmek isteyen annelerin, doğumdan tam bir yıl sonra bir uzmana danışması gerekir. Böylece, ameliyat sürecine dair çok daha sağlıklı bir şekilde planlama yapılır. Yeni bir doğum beraberinde yeni sarkma ve çatlaklara sebep olabileceği için yeniden gebeliği düşünen anneler, yeni bir karın gerdirme ameliyatı öncesi doktoruyla her türlü bilgiyi paylaşmalıdır.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek