Lütfen Bekleyiniz...
Kategoriler
A
B
D
Ç
E
F
G
İ
K
N
O
P
R
Ü
S

  Kulak Burun Boğaz Hastalıkları KBB

  Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Nedir? 

  Tıp dilinde diğer bir adı Otorinolarengoloji ya da Otolarengoloji olan Kulak Burun Boğaz bölümü(KBB), bütün yaş gruplarını kapsayan orta kulak, dış kulak, kulak zarı, burun, boğaz, ses telleri, yemek borusunun üst kısmı ve yüz sinirlerine ilişkin hastalıklar ve iç kulakla beyin arasında bulunan patolojilerin teşhis ve tedavisini ele alan cerrahi bir tıp bölümüdür. 


  Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümünün İhtisas Alanları

  Kulak Burun Boğaz alanında ihtisas sahibi hekimlere ‘’Baş Boyun Cerrahları, KBB Doktorları, Otorinolarengolojist veya KBB Uzmanları’’ denir. KBB uzmanları bilhassa kulak, burun, boğaz ve kafatasının tabanında meydana gelen hastalıkların yanı sıra kafa ve boyun bölgesindeki kanser ve iyi huylu tümörlerin tedavisini üstlenir. Bir KBB uzmanı, kendi alanının dışında bulunan diğer tıbbi ve cerrahi uzman hekimlerle de iş birliği içinde çalışabilir. Örneğin; kozmetik ve travmatikdeformite tedavi sürecinde plastik cerrahlar ile çalışabilirken, kafa tabanına ilişkin hastalıkların tedavi sürecinde beyin cerrahları ile ortak alan paylaşabilirler. Bu durum Kulak Burun Boğaz alanının ne kadar geniş kapsamlı olduğunun iyi bir örneğidir.

  Kulak Burun Boğaz Hastalıkları bölümünün ilgilendiği sorunları ise genel olarak; Alerji, adenoid, bademcik, Nazal Kavite olarak da adlandırabileceğimiz burun boşluğu ve sinüse bağlı problemler, koku almada güçlük ve akabinde yaşanan sorunlar, burundan nefes almada güçlük çekmek, duyma ve denge bozuklukları, infeksiyonlar, ses telleri ve larinks hastalıkları, yemek borusunun üst kısmını hedef alan problemler, yutma ve nefes alma güçlüğü diye sıralayabiliriz.  


  Sıkça Karşılaşılan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

  Kulak Burun Boğaz uzmanlarının sık sık karşı karşıya kaldıkları belli başlı hastalıklar vardır. Bunları sıralayacak olursak;

  • -Sinüzit
  • -Meniere sendromu
  • -Yüz felci
  • -Farenjit
  • -Reflü
  • -Burun alerjileri
  • -Burun ve Sinüs hastalıklarının tümü
  • -Burun etinin büyümesi
  • -Alerjik Rinit
  • -Horlama
  • -Uyku apnesi
  • -Burun kemiği eğriliği
  • -Vertigo(Baş dönmesi)
  • -Bademcik hastalıkları
  • -Boğaz hastalıkları
  • -Tüm kulak iltihapları
  • -Tinnitüs(Kulak çınlaması)


  Kulak Hastalıkları

  Genellikle duyma bozuklukları, kulak enfeksiyonları, denge bozuklukları ve doğumla birlikte iç kulak ve dış kulakta meydana gelen hastalıklardır. Kulak kiri diyebileceğimiz Buşon, kulak çınlaması, Akut orta kulak iltihabı, Seröz otit ve Dış kulak yolu iltihabı bu hastalıklara örnek olarak gösterilebilir.  


  Burun Hastalıkları

  Genellikle paranasal sinüsler, alerji, koku alma, burun boşluğu, burun solunum aksaklıkları ve burunun dış görünüşünden kaynaklanan hastalıklardır. Akut sinüzit, kronik sinüzit ve koku alma bozuklukları bu hastalıklara örnek olarak gösterilebilir. 


  Boğaz Hastalıkları

  Boğaz hastalıkları kapsamında genel olarak gırtlak, üst solunum ve sindirim yolu ile ilgili hastalıklar yer alır. Ses, solunum ve yutmaya ilişkin rahatsızlıklar da bunlara ek olarak sayılabilir. Farenjit, uyku apnesi, horlama ve tonsilit bu hastalıklara örnek olarak gösterilebilir. 


  KBB Hastalıklarında Baş Gösteren Semptomlar

  Geniş kapsama sahip KBB hastalıkları, çok çeşitli bir şikâyet ve belirti yelpazesine sahiptir. Bu semptomları genel çerçevede ifade edecek olursak;

  -Burun akıntısı ve kaşıntı

  -Öksürük

  -Baş ağrısı

  -Ateş

  -Burun kanaması

  -Kulak ağrısı

  -Hapşırma

  -Gözlerde meydana gelen kaşınma, yanma veya sulanma

  -Çene ağrısı

  -Ses kaybı

  -Kulak çınlaması

  -Kulaktan gelen akıntı

  -Aşırı horlama

  Eğer siz de bu belirtilerden muzdarip ve bu durumun hayat kalitenizi etkilediğinden şikâyetçiyseniz, çok geç olmadan bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmanızda fayda var. Zira zamanında müdahale etmediğiniz durumlarda çok daha olumsuz sonuçlarla karşılaşabilir ve istemeden de olsa hastalığınızın ilerlemesine vesile olabilirsiniz. Söz konusu Kulak Burun Boğaz hastalıkları olduğunda, erken teşhis çok büyük önem arz ediyor. Uzman hekim, tedavi öncesinde sağlıklı bir yol haritası çizebilmek için birçok tetkik gerçekleştirir ve bu tetkiklerin sonucuna göre bir teşhis konur. Teşhisin ardından ise tedavi sürecine başlanır. Bu sürecin olabildiğince erken başlaması sizin elinizde. Tekrar hatırlatalım: Sağlık ertelemeye gelmez.


  Randevu Al

  Hastanemizde görev yapan doktorlarımızı görüntüleyip, takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.

  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek