Lütfen Bekleyiniz...

Lipomatik Nedir? Lipomatik ile Liposuction (Yağ Aldırma)

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Lipomatik Nedir? Lipomatik ile Liposuction (Yağ Aldırma)
İçindekiler

  Lipomatik Nedir? Lipomatik ile Liposuction (Yağ Aldırma)

  Lipomatik olarak bilinen Infrasonic Tickle Liposuction uygulaması, vücudu şekillendirme ve yağ aldırma amacıyla uygulanan yöntemlerden biridir. Lipomatik, vücudun bütün bölgelerinde yüksek hacimli liposuction sağlayan FDA onaylı bir cihazdır. Lipomatik Liposuction ile yağ aldırma işlemi sayesinde, vücuttaki belli başlı bölgelerin kontür yapısında bozulmaya yol açan fazla yağlar, titreşimli kanüller yardımıyla vakumlanır ve vücuttan atılır.

  Lipomatik ile yağ aldırma, daha az doku hasarının yanı sıra, yağın homojen bir şekilde alınmasını sağlar. Bu operasyon ve operasyonun ardından yaşanan iyileşme süreci, klasik liposuctiona oranla daha kısa sürmektedir. Lipomatik yönteminin avantajlarından bir diğeri, genel anestezinin yanı sıra bazı vaka tiplerinde lokal anestezi seçeneğine de olanak tanımasıdır. Ayrıca Lipomatik ile liposuction; göğüs büyütme veya küçültme, abdominoplasti vb. estetik cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi diğer prosedürlerle kombine şekilde uygulanabilir.

  Liposuction Çeşitleri Nelerdir?

  Liposuction, zayıflamadan ziyade vücut şekillendirme amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem ile vücudun belli başlı bölgelerinde biriken ve diyet gibi yöntemlerle gitmeyen fazla yağlar vücut dışına alınır. Bu sayede, fazla yağlarla nahoş görüntüye neden olan bölge şekillendirilir. Lipomatik Liposuction'ın yanında başka liposuction türleri de vardır. Bu liposuction türlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz: 

  1. Klasik (Islak) Liposuction: Bu yöntemde, yağ hücrelerine sıvı enjekte edilir ve bu yağ hücrelerinin şişirilmesi sağlanır. Bu işlemin ardından şişirilen yağ hücreleri emilime hazır hale gelir. Akabinde vakum cihazına bağlanan borularla ileri geri hamleler yapılır. Böylece, deri altındaki fazla yağ hücreleri emilir ve incelme elde edilmiş olur.  

  2. Vaser (Ultrasonik) Liposuction: Bu yöntemde, ince borular yardımıyla yağ hücrelerine titreşimli ses (ultrasonik) dalgaları verilir ve böylece yağ hücrelerinin bozulması amaçlanır. Bozulan yağ hücreleri, tıpkı klasik liposuction yöntemindeki gibi ince borular yardımıyla ileri geri hareketlerle emilir.

  3. Lazer Liposuction: Vaser liposuctiondan farklı olan bu yöntemde yağ hücreleri, titreşimli ultrasonik sesler yerine lazer yardımıyla katı halden sıvı hale geçirilir. Böylece, yağ hücrelerinin bozulması sağlanır. Ardından ince kanüller yardımıyla deri altından yağların emilimi gerçekleştirilir.

  Lipomatik ile Liposuction (Yağ Aldırma) Kimlere Uygulanabilir?

  Lipomatik ile yağ aldırma, Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 30’un altında bulunan ve vücudunu şekillendirmek isteyen herkese uygulanabilir. 

  Lipomatik ile Liposuction (Yağ Aldırma) Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

  Lipomatik ile liposuction operasyonu, diyet ve spor gibi yöntemlerle vücuttan atılamamış yağların bulunduğu bölgelere uygulanmaktadır. Bu işlem; bel üstü, çene altı, sırt, bacak altı, üst kollar ve diz içi bölgelere de uygulanabilir. 

  Lipomatik ile Liposuction (Yağ Aldırma) Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Lipomatik ile yağ aldırma işlemi öncesinde şunlara dikkat etmek gerekir:

  • İşlem öncesinde tıbbi geçmişinizi ve herhangi bir ilaca alerjiniz olup olmadığını detaylı bir şekilde doktorunuza anlatın. 

  • İşlemden en az iki hafta önce sigara ve alkol tüketimini bırakın.

  • Lipomatik öncesinde ve sonrasında tuz tüketiminizi mümkün olduğu kadar azaltın.

  • İşlemden iki hafta önce herhangi bir bitkisel katkı ya da vitamin almayı bırakın.

  • Yine işlemden iki hafta önce kan sulandırıcı ve ağrı kesici ilaçlar almayı bırakın.

  Lipomatik ile Yağ Aldırma Nasıl Yapılır?

  İşlem yapılmadan önce doktorunuz tarafından muayene yapılır. Bu muayene esnasında, yağ alımının yapılacağı bölgeler belirlenir. Bu uygulama, yağ aldırma işleminin gerçekleşeceği bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak genel anestezi veya lokal anestezi ile ameliyathane şartlarında uygulanabilir. Lipomatik ile yağ aldırma yönteminde, muayene sırasında belirlenen bölgeye titreşimli kanüller ile ufak delikler açılır ve bu küçük deliklerden yağ alınır. Bu yöntemde, titreşimli ince kanüller yardımıyla deri altına girilir. Diğer liposuction yöntemlerden farklı olarak, alınması gereken fazla yağlar titreşimli kanüllerle parçalanır ve aynı anda kanüller aracılığıyla emilim yapılır. Ağrısız olan bu işlem kısa sürmektedir. Ayrıca işlem sonrasında iyileşme süresi de hızlıdır. 

  Lipomatik ile Yağ Aldırma İşleminin Avantajları Nelerdir?

  Lipomatik ile liposuction işleminin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan en önemli olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Lipomatik işlemi sonrasında sadece iki haftalık bir süre kadar korse kullanılır.

  • Lipomatik ile yağ aldırma yöntemi homojen bir yağ alımı sağlar.

  • Lipomatik işlemi sonrasında iyileşme süreci hızlıdır.

  Lipomatik ile Liposuction (Yağ Aldırma) İşlemi Sonrası

  Lipomatik ile yağ aldırma işleminin hastanede yatış süresi genellikle 1 gündür. Operasyonun ardından iki hafta boyunca korse kullanımı tavsiye edilir. Korse kullanımındaki amaç, işlemin yapıldığı bölgenin daha az ödemli olması ve sıkılaşmasıdır. Hastanın iş hayatına kaldığı yerden devam etmesi için gereken süre ise değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle, net bir süre belirtmek sağlıklı bir karar olmaz. Fakat uygulama yapılan bölge, bölgenin durumu ve hastanın kişisel durumuna bağlı olmak kaydıyla hastalar, ortalama 1 ila 5 gün arası bir sürede iş hayatına dönebilmektedir.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek