Lütfen Bekleyiniz...

Manuel Tedavi Nedir? Nasıl, Kimler İçin Yapılır?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Manuel Tedavi Nedir? Nasıl, Kimler İçin Yapılır?
İçindekiler

  Manuel Tedavi

  Tıp dünyasında herhangi bir makine ya da medikal cihaz gerektirmeden, uzman doktorun el ile müdahalesi çerçevesinde gerçekleştirilen manuel tedavi, özellikle fiziksel fonksiyon bozukluğu ve ağrılar için tercih ediliyor. Halk arasında yanlış uygulamaları dolayısıyla ‘’alternatif tıp’’ yöntemi olarak algılansa da manuel tedavi modern tıp dünyasında halen yeri olan ve kişinin ağrılarını gidermede etkili bir yöntem olarak gösterilen seçenekler arasındadır. Manuel tedavi, mutlaka alanında uzman tıp doktoru tarafından gerçekleştirilmelidir. Tedaviyi gerçekleştiren uzmanın insan vücudunda bulunan kaslar, bu kasların birbiri ile bağlanma şekilleri ve kas hareketlerinin etkilediği dokularla ilgili bilgi sahibi olması oldukça önemlidir.

  Manuel Tedavi Kimler İçin Uygundur? 

  Bizler, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi olarak, alanında uzman doktorlarımızla modern tıbbın izin verdiği tüm yöntemleri daha kaliteli bir yaşamı mümkün kılmak adına sunmayı önemsiyoruz. Bu doğrultuda, manuel tedavi yöntemlerini, doktorlarımız kas ve iskelet sistemindeki rahatsızlık şikayetlerini gidermek için kullanabiliyorlar. Genellikle aşağıdaki rahatsızlıkları deneyimleyen kişiler için manuel tedavi uygulanabilmektedir:

  1. Kronik bel ağrısı,

  2. Akut sırt ağrısı (yumuşak doku yaralanmalarından kaynaklanan versiyonlarında özellikle kullanılır),

  3. Sırt kası gerginliği,

  4. Sakroiliak eklem disfonksiyonu,

  5. Fıtık tedavisi,

  6. Kalça çıkığı,

  7. Kas yırtılması, 

  8. Boyun düzleşmesi,

  9. Kalça protezi sonrası meydana gelen ağrılar.

  Halk arasında ‘’elle tedavi’’ olarak da bilinen manuel tedavi, belirli alt yöntemlere bağlı kalarak gerçekleştirilen teknik bir süreçtir. Bu doğrultuda, ağrılarınızın geçebilmesi için bu tür bir tedaviyi mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı bir tıp merkezi ya da hastaneden almanız gerekir.

  Manuel Tedavi Teknikleri Nelerdir? 

  Manuel tedavi, doktorunuz tarafından üç farklı yöntem kullanılarak gerçekleştirilebilir. Hastanın durumuna, ağrısına, ağrı ya da sızı hissettiği alana göre hangi tekniğin kullanılacağına doktor karar verir. 

  • Yumuşak Doku Mobilizasyonu: Eklem hareketlerini yaparken ağrı çekenler ya da eklem çevresinde acı hissedenler için kullanılan bu yöntem, genellikle eklem çevresindeki kasların aktif edilmesini amaçlar. Bu kasların aktivasyonu, üzerinde biriken gerginliğin azalmasını ve kan dolaşımın arttırılmasını sağlayacaktır. Özellikle miyofasyal adezyonlar, bu yöntem kullanılarak gerçekleştirilen manuel tedavilerde tedavi edilebilmektedir. Temel amaç eklem çevresinde bulunan doku sıvılarının hareketlendirilmesidir. Doktorunuz bu işlemi yapabilmek için iki farklı el hareketini tekrarlar: ritmik germe ve kuvvetli basın.

  • Ger ve Say: Duruşunuzun daha sağlıklı görünmesini istiyosanız,  postural problemlerin oluşmasına sebep olan reflekslerin üstesinden gelmeniz gerekir. Nöromüsküler refleksler olarak da tanımlanan bu hareketlerin çözümlenebilmesi için belirli ağrıların başlayıp tetiklendiği noktaların hedef alınması gerekir. Alanında uzman doktorunuz tarafından, diğer tedavilerin ağrınızı geçirmediği durumlarda bu yöntem özellikle tercih edilebilir, çünkü vücut kaslarının yeniden normal düzeyde bir gerginlik seviyesine sahip olmasına olanak tanıyan Fer ve Say yönteminin başarı oranı oldukça yüksek.

  • Eklem Mobilizasyonu: Eklem mobilizasyonu işlemindeki temel amaç, hareketlerimizi olanaklı kılan eklemlerin daha kolay ve hızlı hareket edebilmesi için bir gevşetme işlemi yapmaktır. Hareket konusundaki yavaşlık ve ağrı, genellikle ilgili alandaki kasların tutulmasından meydana gelir. Bu yüzden buradaki kaslara buz presi ya da masaj uygulamasının kasları harekete geçirerek tutulmayı ortadan kaldırması, bir mobilizasyon yaratır. Sırt ağrısı için eklem mobilizasyonu sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

  Manuel Tedavinin Ne Gibi Avantajları Var?

  Peki, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi uzmanları tarafından da sıklıkla uygulanan elle tedavinin avantajları tam olarak nelerdir? Birlikte inceleyelim.

  1. Herhangi bir kesiden ya da enjeksiyondan söz etmediğimiz için, manuel tedavide iyileşme süreci çok daha hızlı şekilde tamamlanır. Üstelik tedavi süresi de son derece kısadır. 

  2. Genellikle ilk tedavi seansından itibaren fiziksel olarak söz konusu etkiyi alan kaslar rahatlama etkisini deneyimlemeye başlar. Bu da ilk seanstan itibaren hastanın ağrılarının azalmaya başlaması ve hareketlerinin daha konforlu hale gelmesi anlamına geliyor.

  3. Fiziksel bir müdahale anlamına geldiğinden, manuel terapinin oldukça yüksek bir başarı oranı var. Doktorunuz uygun bulursa, şikayetinizin manuel terapi ile çözümlenmeye çalışılması son derece umut verici bir haber olabilir.

  4. Doğru yöntemlerle alanında uzman kişiler tarafından yapılması durumunda, manuel tedavinin herhangi bir kanıtlanmış yan etkisi bulunmamaktadır ve her yaştan bireyler için uygundur.

  5. Manuel tedavi evde sağlık birimleri tarafından da gerçekleştirilebilir. Kısacası bu tür bir tedavi için bir alet ya da medikal cihaz kullanımı gerekmediğinden tedavi süreci çok daha esnek şekilde ilerleyebilir.

  Manuel Tedavi Nasıl Yapılır? 

  Manuel tedavi bir uzman doktor veya fizyoterapist tarafından gerçekleştirilmelidir. Herhangi bir şekilde ilaç kullanımı gerektirmediğinden dolayı manuel tedavi doktorunuzun tıbbi yöntemler çerçevesinde bedeninizi ısıtarak egzersizlere başlaması ile gerçekleştirilir. Bu, diğer tedavilerden farklı olarak, manuel tedavinin kalp, şeker, tansiyon gibi farklı konularda hiçbir yan etkisi bulunmaması anlamına gelir.

  Yukarıda da anlatılan üç farklı yöntem çerçevesinde bilimsel çalışmalar sonucunda belirlenen adımlar takip edilerek gerçekleştirilen manuel tedavi, uzman olmayan kişiler tarafından gerçekleştirildiğinde sakatlanmalara, yaralanmalara ve doku hasarlarına sebep olabilir. Bu yüzden vücudunuzun belirli bir bölgesinde ağrı yaşıyorsanız, bu ağrının giderilmesi için manuel tedavi yapan doktorlara ve hastanelere başvurmalısınız.

  Fıtık Tedavisinde Manuel Tedavi Yöntemleri Kullanılır Mı?

  Elbette. Fıtık tedavisi de manuel yöntemler ile gerçekleştirilen bir dizi egzersiz sonucu tedavi edilebilmektedir. Boyun bölgesinde kasılmalardan dolayı ortaya çıkan hareket kısıtlarının ortadan kaldırılması için öncelikle doktorunuz ilgili alanı eliyle muayene eder. Bu muayene ardından gerekliyse doktorunuz radyolojik görüntüleme yöntemlerinden de yararlanarak kas ve iskelet sisteminizin görüntüsünü inceler. En doğru manuel tedavi yöntemine karar verildikten sonra kaslarınızı yormayacak şekilde adım adım işlemler uygulanır. 

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek