Lütfen Bekleyiniz...

Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?
İçindekiler

  Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Nedir?

  Çene bölgesinin yan tarafında bulunan ve en güçlü çiğneme kası olarak bilinen masseter kasının büyüyerek, dışarıdan bile görünecek kadar belirgin hale gelmesine masseter hipertrofisi (masseter büyümesi) adı verilir. Bu durumun en yaygın sebepleri, değişik nedenlerle diş sıkma ve gıcırdatmanın yanı sıra çok fazla sakız çiğnemek ve sıkça sert et tüketilmesidir. Bu rahatsızlığın tedavisi için uygulanan masseter botoksu, masseter kasının bulunduğu yüzün alt kısmının inceltildiği estetik işlemdir. Çene botoksu olarak da bilinen bu uygulamada yüzün alt kısmındaki şekil bozukluklarının tedavi edilmesi amaçlanır. 

  Özellikle yoğun stresli dönemlerde insanlar, farkında olmadığı halde dişlerini sıkabilir. Diş sıkma alışkanlığı, yüz ve çiğneme kaslarında büyümeye yol açar. Bu durum, yüzün estetik görünümü açısından da bir hayli sakıncalıdır. Zira yüzün görünümü bozulmuş olur. Bu duruma çare olarak geliştirilen çene botoksu uygulaması sayesinde, yüzde daha erkeksi ve sert bir görünümü sağlayan kare yüz şekli küçültülür. Böylece, daha orantılı bir yüz şekli ortaya çıkmış olur. Masseter kasının gereğinden fazla büyümesi, hem estetik açıdan hem de fiziksel olarak rahatsızlık yaratabilir. Dolayısıyla diş sıkma botoksu olarak da bilinen bu işlem, bazen hem şekil hem de işlevsel tedavi hedefiyle uygulanır. 

  Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Neden Yapılır?

  Masseter kasının büyümesi, fonksiyonel açıdan pek bir engel teşkil etmez. Ancak bu anormal büyüme, görsel olarak rahatsız edici olabilir. Zira bu tip durumlarda çene yanlara doğru genişler ve yüz şekliniz kareyi andırmaya başlar. Bu durum özellikle de kadınlar için sorun teşkil etmektedir. Çünkü kadınlar, erkeksi ve sert yüz hatlarına sahip olmak istemez.

  Masseter kasının anormal derecede büyümesi, görüntü olarak sıkıntı oluşturmanın yanı sıra uykuda diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi problemlere de davetiye çıkarır. Hem ağrıya sebebiyet veren hem de dişlerde hasar oluşturabilen bu durumdan kurtulmak gerekir. Çene botoksu olarak da bilinen masseter botoksu, bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için geliştirilmiş bir yöntemdir. 

  Masseter Botoksunun Faydaları Nelerdir?

  Masseter botoksunun sağladığı çeşitli avantajlar vardır. Bu işlemin bireylere en çok sağladığı faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  Son derece güvenli bir uygulamadır. Bilindiği gibi botoks, cerrahi müdahale gerektirmeyen bir uygulamadır. Bu nedenle, plastik cerrahi operasyonları gibi risk taşımamaktadır.  

  Çene yapısını incelterek kare görünümünden ziyade daha ince ve oval bir yüze kavuşturur. 

  Çene kaslarına yapılan bu botoks işlemiyle çene kaslarının boyutu küçülür. Böylece, daha ince ve belirgin çene hattına kavuşmuş olursunuz. 

  Çene sıkma ve diş gıcırdatmadan dolayı gelişen ağrıdan kurtulmuş olursunuz.

  Kimler Masseter Botoksu Yaptırabilir?

  Çene şeklinden memnun olmayan ve uygulamaya sorun teşkil edecek herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan yetişkinler bu işlemi yaptırabilir. Ancak hamile veya emziren anneler ve genel sağlık durumu yerinde olmayan bireylere çene botoksu önerilmez.

  Masseter Botoksu Nasıl Yapılır?

  Çene botoksu uygulamasında botoks direkt olarak masseter kasına enjekte edilir. Yaklaşık 10 dakika süren bu işlem esnasında birey herhangi bir acı duymaz. Zira uygulama öncesi genellikle anestezik krem ile bölge uyuşturulur. Bu işlem tamamlandıktan sonra iş hayatına hızlı bir şekilde dönüş yapabilmek mümkündür. 

  Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Masseter botoksu işlemi ne kadar sürer?

  Ortalama 10 dakika süren işlem, son derece ağrısız bir şekilde gerçekleşir. Uygulamadan sonra hastanede kalmanız gerekmez; hemen normal hayatınıza dönüş yapabilirsiniz. Bu uygulamanın esas etkisini görmek için ortalama 3-4 hafta beklemek gerekir. Bu süreçte çene şeklini tam olarak alacaktır.

  Masseter botoks ne kadar kalıcı?

  Masseter kası botoksu, ortalama 3-6 ay boyunca etkilidir. Bu süre çeşitli nedenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Şayet daha kalıcı bir etki istiyorsanız, uygulamadan 2-4 ay sonra tekrar botoks yaptırmanız tavsiye edilir.  

  Masseter botoks etkisi ne zaman geçer?

  Bu uygulama sonucunda elde edeceğiniz yüzde incelme 3-4 hafta içerisinde maksimum seviyeye gelir. Bu işlemle ortaya çıkan V etkisi (inceltici etki), 4 ay kadar devam eder. İşlemi ve dolayısıyla enjeksiyonları tekrarladığınız sürece, incelme etkisinin kalıcılığı artacaktır.  

  İşlemin ne sıklıkla tekrarlanması gerekir?

  Genellikle ilk tedavinin ardından hastaların çoğu için ek tedavi gerekmez. Ancak daha fazla kontur isteyen bireylerin, 6 ayda bir tekrar enjeksiyon için işlemi yaptırmaları tavsiye edilir. 

  Botoks ile çene küçültme nedir?

  Botoks ile çene küçültme, çene kaslarının boyutunu küçültmek için kaslara botulinum toksini enjekte etme işlemidir. Botoks uygulamasıyla non-invaziv bir şekilde yüz oranlarında iyileşme ve daha ince bir görünüm sağlanır. 

  Masseter botoksu nasıl etki eder?

  Masseter Botoksu ile enjeksiyon, kasları rahatlatmanın yanı sıra zaman içinde zayıflatır. Bu durum, kasın boyutunu azaltırken daha ufak bir çene çizgisi ve daha dar görünen bir yüz elde edilmesini sağlar. 

  Tedaviden sonra herhangi bir ağrı yaşanır mı?

  Bu tedavi işleminden sonra bireylerin herhangi bir ağrı veya acı yaşaması söz konusu değildir.  

  Uygulamanın ardından yemek yediğimiz zamanlarda ağrı hissedilir mi? 

  Bu işlemden sonraki süreçte yemek yediğiniz zamanlarda ağrı olmaz. 

  Uygulamadan sonra ne zaman makyaj yapmaya başlayabiliriz?

  Masseter botoksu işleminin ardından ilk 24 saat makyaj yapmamanızda fayda vardır. Daha sonraki günlerde ise yapabilirsiniz. Fakat yine de bunun için doktorunuza mutlaka danışın, uygulamadan sonra en sağlıklı bilgiyi doktorunuz verecektir. 

  Masseter botoksundan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

  İşlemin ardından aklınızda bulunması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  Botoks 7.günde etkisini göstermeye başlayacaktır. Bunun bilincinde olmalısınız.  

  İlk birkaç saat kasları zorlayacak sert gıdalar çiğnememelisiniz.

  Bölgeye masaj yapmamanız gerekir.

  Botoks enjeksiyonu ile çene küçültme ameliyatı arasındaki farklar nelerdir?

  Botoks ile çene küçültme, ameliyatsız gerçekleşen bir estetik işlemdir. Çene küçültme ameliyatı ise yeniden şekillendirmek adına çene kemiğinde kesi ya da traşlama yapılmasını içeren cerrahi bir operasyondur. Masseter botoksu ile çene küçültme, herhangi bir kesi ya da komplikasyon riski olmadan doğal ve ince bir görünüm sağlayabilir. Çene küçültme ameliyatı ise her ameliyatta olduğu gibi bazı riskler barındırabilir. Bu açıdan çene botoksu daha güvenilir bir uygulamadır.  


  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek