Lütfen Bekleyiniz...

Mide Botoksu Nedir? Nasıl Yapılır ve Kimlere Uygulanır?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Mide Botoksu Nedir? Nasıl Yapılır ve Kimlere Uygulanır?
İçindekiler

  Mide Botoksu Nedir?

  Kilo verme yöntemlerinden biri olan mide botoksu, endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine botilinum toksini enjekte edilmesi işlemidir. Cerrahi bir yöntem olmadığı için herhangi bir kesi işlemi yapılmayan mide botoksu tedavisinde, %15-20 kadar kilo kaybı hedeflenir. Mide botoksu işlemiyle ghrelin adı verilen açlık hormonu seviyesinde azalma yaşanır. Bununla birlikte, mide asit salınımı azalır ve mide boşalması yavaşlar. Bu durum, hastaya iştah azalması ve geç acıkma olarak yansır. Mide boşalmasında meydana gelen gecikme, yemek sonrası oluşan ani kan şekeri yükselme ve düşmelerinde etkili olmakla beraber, kişilerin gün içinde daha stabil kan şekeri seviyelerine sahip olmasında da yardımcıdır.

  Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

  Mide botoksu, mide botoks enjeksiyonunun ağız yolu ve endoskop yardımı ile yapılan ağrısız bir uygulamadır. İşlemin uygulanması esnasında genel anesteziye ihtiyaç yoktur ve bu işlem obezite tedavisi için yapılan diğer işlemlerde olduğu gibi cerrahi operasyon olarak kabul edilmez. Bu da uygulanan işlemi tamamen güvenli ve tehlikesiz bir hale getirir. Hastalara uygulanan botoks miktarı hastaların sağlık durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Yaklaşık olarak 15 dakika süren mide botoksu işlemi, hastada herhangi bir ağrıya neden olmaz. 

  Bu işlem cerrahi bir müdahale gerektirmediği için kişilerin vücutlarında herhangi bir kesinin açılması söz konusu değildir. Ağız vasıtasıyla uygulanan bir yöntem olduğundan dolayı işlemin bitmesinin ardından, hasta birkaç saat boyunca gözetim altında tutulur ve daha sonra da taburcu edilir. Ayrıca bu işlem, mide botoksunun zararları konusunda oldukça çekingen davranan insanlar tarafından korkulu bir şekilde merak edilse de, uygulama yöntemi göz önünde bulundurulduğunda oldukça güvenlidir. 

  Mide Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

  Mide botoksu işlemi yaptıranlar bu yöntemin etkilerini uygulamanın yapıldığı gün ve  sonraki 2 ile 3 gün içerisinde görmeye başlarlar. Yöntemin uygulandığı 2 ya da 3 günlük zaman sonrasında bireyin acıkma hissiyatında bir yavaşlama ve azalma görülür. Buna bağlı olarak yaklaşık 2 hafta sonra ise hasta kilo kaybetmeye başlar ve bu süreç yaklaşık olarak 4 ile 6 ay kadar sürebilmektedir. Çünkü mideye uygulanan botoksun etkisi 4 ile 6 ay arasında biter. Bu nedenle de yöntemin vücutta kalıcı bir hasar bırakması durumu yoktur. Ayrıca hem mide botoksu hem de vücudun diğer bölgelerinde uygulanan botoks işlemlerinin herhangi bir yan etkisi olmadığı bilinmektedir. 

  Bu işlem mide bölgesindeki düz kasları etkileyecek biçimde uygulanır, böylece sinir sistemi ya da sindirim sistemi olumsuz bir biçimde mide botoksundan etkilenmemektedir. Fakat kas hastalığı olan ve botoks uygulamasına karşı alerjisi olan kişilerde bu yöntem olumsuz tepkimelere sebep olabilir. Bu sebeple bu gibi sorunları olan kişilerde mide botoksu işlemi uygulanmamaktadır. Böylelikle potansiyel bir yan etkinin ve riskin önüne geçilmiş olunmaktadır.

  Mide Botoksu Kimlere Uygulanır?

  Mide Botoksu;

  • Obezite ameliyatı koşullarına uygun olmayan,
  • Cerrahi tedavi istemeyen,
  • Ek hastalıklarından dolayı ameliyat yapılamayan,
  • Vücut kitle indeksi 25-40 arası olan hastalar için uygundur.


  Mide Botoksu Kimler İçin Uygun Değildir?

  Mide Botoksu;

  • Kas hastalığı olanlar,
  • Botoks alerjisi olan kişiler için uygun değildir.

  Ayrıca midesinde ağır gastrit veya ülser olan hastalar, bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildiği takdirde mide botoksu için uygun hale gelebilir.

  Mide Botoksu İşleminin Artıları Nelerdir?

  • Cerrahi bir yöntem değildir ve bundan dolayı herhangi bir kesi yapılmaz.
  • Sedasyon altında yapılır. Genel anestezi ihtiyacı yoktur.
  • Sadece 15-20 dakika gibi kısa bir sürede işlem tamamlanır.
  • Endoskopi ile yapılan bir işlem olduğu için hasta işlemden hemen sonra günlük yaşantısına dönebilir. 
  • Hastanede yatış gerektirmez.
  • Endoskopik bir işlem olduğu için uygulama sonrası ağrı olmaz.


  Mide Botoksu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Mide Botoksu ile Ne Kadar Kilo Verilir?

  Endoskopik mide botoksu işleminde hedeflenen kilo kaybı %15-20 olmakla birlikte verilecek kilo hastanın; diyete uyumuna, spor yaparak harcadığı zamana ve bazal metabolizma hızına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 

  Mide Botoksu İşlemi Sonrası Hastanede Yatmak Gerekir mi?

  Mide botoksu cerrahi bir işlem olmadığı gibi endoskopik yöntemle ağızdan girilerek yapılır. Dolayısıyla herhangi bir kesi işlemi yoktur. Mide botoksu işlemi esnasında hastalar, anestezi ekibi eşliğinde uyutulur. İşlemin ardından hasta kendine geldikten sonra taburcu edilir. Hastanede yatış gerekli değildir. Aynı zamanda hastanın aynı gün içinde normal yaşantısına dönmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak yine de işlem esnasında sedasyon adı verilen kısa süreli anesteziye maruz kalındığı için, kişinin 3-4 saat araç sürmek gibi dikkat gerektiren işler yapmaması tavsiye edilir.

  Mide Botoksu Midede Kalıcı Hasar Oluşturur mu?

  Mide botoksu tedavi sürecinde kullanılan ilaçların etkisi, 4-6 ay gibi bir süre içinde bütün vücuttan silinir. Bu sebeple, mide botoksu herhangi bir kalıcı etki oluşturmaz.

  Mide Botoksu Ne Kadar Süre Etkilidir?

  Ortalama 6 ay etkili olan mide botoksu işlemi, gerek görüldüğü takdirde 3 kereye kadar 6 ay aralarla arka arkaya tekrarlanabilir.

  Mide Botoksunun Etkisi Ne Zaman Başlar?

  Mide botoksu işlemi uygulandıktan 2 ile 3 gün içinde acıkma hissiyatı yavaşlayıp azalır. 2 haftadan sonra kilo kayıpları başlamaktadır. Mide botoks işlemi yalnızca midedeki düz kaslara uygulandığından dolayı, sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketlerine bir etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle de bağırsak tembelliğini artırıcı bir etkisi yoktur. Mide botoksu sonrası kişiye özel hazırlanacak olan diyette, bağırsakların çalışmasına yönelik gıdaların diyete dâhil edilmesiyle bağırsak tembelliğinde de düzelme görülebilmektedir.

  Mide Botoksunda Yaş Sınırı Var mıdır?

  Mide botoksu uygun kriterleri sağlayan tüm kişilere yapılabilmektedir. Alt yaş sınırı 16 yaş, üst yaş sınırı sedasyon anesteziyi kaldırabilecek düzeydeki kişileri kapsar.

  Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

  Mide botoksunun işlem süresi ortalama 20 dakikadır. 

  Mide Botoksunun Kilo Verdirme Garantisi Var mıdır?

  Mide botoksu da buna dâhil olmak üzere hiçbir yöntemin kilo kaybı sağlayan bir garantisi yoktur. Mide botoksunu mucizevi bir tedavi olarak görmek doğru değildir. Mide botoksunun iştahı azaltan bir etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla beraber, botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidrat ve sağlıksız besinler ile beslenen hasta kişilerde uygulamanın başarısız olma ihtimali de vardır.

  Botoks Vücuduma Dağılır mı?

  Yapılan araştırmalarda mide botoks işleminden sonra, botoksun sistemik yayılım göstermemiş olduğu tamamen yerel olarak sinir iletişimini bloke ettiği ve bu yüzden acıkmayı geciktirdiği gözlenmiştir.

  Mide Botoksu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  • İşlem sonrası hastalara diyetisyeni tarafından beslenme listesi hazırlanmaktadır.
  • Mide botoksu işleminin ardından beslenme 2 saat sonra yapılabilir.
  • Asitli içecek, karbonhidrat, şuruplar, alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır. Hasta, beslenme uzmanının kendisine uygun gördüğü gıda türlerini gerekli miktarda tüketmelidir.
  • Sigaranın mide botoksuna pozitif ya da negatif herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak yine de sigara kullanımı önerilmemektedir.
  • İlk 3 gün sıvı gıdalar, 4 günden sonra günde 2 öğün protein ve sebze içerikli diyet önerilir. 

  Mide Balonundan Ne Farkı Vardır?

  Mide balonu da mide botoksu gibi kilo kaybı sağlamak amacıyla yapılan endoskopik uygulamalardan bir tanesidir. Ancak mide balonunun hacminin hasta kişiye göre ara sıra ayarlanması gerekmektedir. Bu da her seferinde endoskopi yapılmasını gerektirmektedir. Mide botoksu tek bir işlem ile 4-6 ay arası etkili bir iştah kaybı sağlamaktadır. Mide balonunda mide içerisinde yabancı bir cismin olması nadiren de olsa hastalarda bulantılara sebep olabilmektedir. Buna ek olarak, mide balonu geri alındıktan sonra birçok kişi iştahının bir anda tekrar açıldığından şikâyetçi olmaktadır. Mide botoksunun etkisi ise yavaşça geçtiğinden, mide balonunda olduğu şekilde ani bir iştah artışı yaşanmamaktadır.

  Mide botoksu uygulaması sonrası mide hacminde küçülme olurken mide balon uygulamasında midede genişleme görülür. 


  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek