Lütfen Bekleyiniz...

Pediatrik Rehabilitasyon Nedir? Pediatrik Tedavi ve Uygulamaları

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Pediatrik Rehabilitasyon Nedir? Pediatrik Tedavi ve Uygulamaları
İçindekiler

  Pediatrik Rehabilitasyon Nedir?

  Pediatrik rehabilitasyon, doğum sırasında ya da sonrasında ortaya çıkan sorunların tedavisinde kullanılan fizyoterapi tekniklerinin tümüne verilen addır. Bu rehabilitasyon türü, yeni doğmuş veya ergen yaştaki çocuklarda serebral palsi (beyin felci), down sendromu, skolyoz, spina bifida, brakiyal pleksus vb. hastalıkların tedavisini içerir. Çocuk rehabilitasyonu, çocuğun sadece tanısı üzerine düşünülmemelidir. Tedavi süreci ihtiyaçlara göre bir bütün olarak tamamlanmalıdır. Çocuklar yetişkinlere göre uygulanan fizyoterapi tedavisini daha sıkıcı bulabilirler. Bu sebeple, çocuğun günlük yaşam becerilerinin üst düzeye ulaşabilmesi ve hayata adapte olabilmesi için gerekli tedavi oyun içerisine yedirilerek uygulanmalıdır. 


  Pediatrik Rehabilitasyon ile Tedavi Edilebilen Durumlar Nelerdir?

  Pediatrik tedavi farklı yöntemler ile birçok problemin çözümü olabilir. Çocukluk döneminde geçirilen romatizmal hastalıklar, kas hastalıkları, beyin felci, beslenme ve yutma sorunları, el, kol, ayak ve bacak yaralanmaları, ortopedik bozukluklar, eklem iltihabı (juvenil idiopatik artrit), spina bifida (omurga ayrıklığı ya da açıklığı), çoklu skleroz, kas distrofisi gibi sorunların çözümünde pediatrik rehabilitasyon başarı ile uygulanmaktadır. 


  Pediatrik Rehabilitasyonda Hangi Teknikler Kullanılır?

  Pediatrik rehabilitasyonda kullanılan çeşitli tedavi teknikleri vardır. En yaygın olarak kullanılan ise egzersizlerdir. Yapılan egzersizler ile çocuklara kas gücü kazandırmak, iskelet ve kemik sistemini geliştirmek amaçlanır. İskelet ve kas sistemi için çocukların ayakta durabilmesinde kullanılan ayakta durma sehpalarından destek alınabilir. Diğer tedaviler ise şu şekilde sıralanabilir: 

  • Oral Motor ve Konuşma Egzersizleri

  • İletişim Becerilerini Geliştirme

  • Çeşitli Eklem Tedavileri

  • Tekerlekli Sandalye Oturma Ekipmanları

  • Temel İşaret Dili Eğitimi

  • Protez / Ortez Eğitimleri

  • Duygusal Entegrasyon Tedavileri

  • Sosyal Beceri Eğitimi 

  • Nörogelişimsel Terapi 

  • Yürüme Eğitimi

  • Temel Yazı Eğitimi


  Pediatrik Rehabilitasyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Pediatrik rehabilitasyon tedavi sürecine katkı sağlaması için uygulanan tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden bazıları; denge ve koordinasyon uygulamaları, nörogelişimsel tedavi yöntemleri, botulinum toksin işlemi, fizik tedavi seansları ve elektriksel stimülasyon uygulamalarıdır. Genel olarak uygulanan bu tekniklerin değerlendirilmesinde, doktorun vereceği kararlar son derece önemlidir. 


  Pediatrik rehabilitasyon sürecinde doktor kadar aileye de iş düşmektedir. Zira bu süreçte bebeğin ürkmemesi için aile ve doktorun iş birliği içerisinde olması gerekir. Bu iş birliği gerekli düzeyde olursa, bu süreci bir oyun olarak gören çocuk tedaviden ürkmek bir yana dursun, tam katılım sağlayacaktır. Bu katılımı sağlayacak olan ebeveynler, pediatrik rehabilitasyon tedavi sürecinde önemli rol oynamaktadır. 

  Evde Pediatrik Tedavi 

  Pediatrik rehabilitasyon tedavisinde evde yapılması gereken uygulamalar sebebiyle ailelerin bilinçli olması çok önemlidir. Pediatrik tedavi konuşma, yutma, görme gibi temel fonksiyonlarını yerine getiremeyen çocuklara da uygulanır. Temel fonksiyonları yerine getirememek, normal yaşamı epey zorlayacaktır. Bu sebeple ev ortamı, çocukların maksimum potansiyeline ulaşabilmesi ve günlük hayatlarını sorunsuz bir şekilde yürütebilmesi için düzenlenmeli ve değerlendirilmelidir. 


  Pediatrik tedavi rehabilitasyon merkezinde gerçekleştirildiğinde, risk barındırabilir. Zira bağışıklığı düşük çocukların diğer tedavi gören hastalardan enfeksiyon alma ihtimali mevcuttur. Aynı zamanda birbirlerini pediatrik tedavi sırasında gören çocuklar psikolojik olarak kötü etkilenebilmektedir. Evde uygulanan tedavilerde, çocuğun rahat hissettiği oyun ortamında uygulamalar yapılarak daha başarılı sonuçlar elde edilebilir. 

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek