Lütfen Bekleyiniz...
Kategoriler
A
B
D
Ç
E
F
G
İ
K
N
O
P
R
Ü
S

  Psikiyatri

  Psikiyatri Nedir?

  Psikolojinizin yeterince güçlü olması, vücut direncinizi arttırmanız ve ruhsal sağlığınızı korumanız bakımından son derece önemlidir. Fiziksel ve kalıtsal olan çok sayıda durum, psikolojik problemler deneyimlemenize sebep olur. Bu problemler kimi zaman duygu durum bozuklukları kimi zaman ise davranış bozuklukları olarak tezahür edebilir. Bunların üstesinden gelinebilmesi adına seanslar halinde terapi sağlanabilir. Bunun yanı sıra, psikiyatristin gerekli bulması halinde bu terapi seansları düzenli ilaç kullanımı ile desteklenebilmektedir. Hem farmakoterapi, yani ilaçla tedavi; hem de psikoterapi, yani ruhsal tedavi Psikiyatri kliniğinde aktif olarak kullanılan yöntemlerdir.

  Psikiyatri kliniği, çocukların, erişkinlerin ve çiftlerin başvurabilecekleri terapi hizmetleri sunmaktadır. Özellikle çocuk ve aile danışmanlığı, son dönemlerde sağlıklı çocuk yetiştirme amacını taşıyan ebeveynler tarafından başvurulan bir servistir. Özel Denizli Cerrahi Hastanesinde alanında uzman psikiyatristleri barındıran bölümümüz, kapsamlı tetkik ve tedavi süreçlerini özenle yönetir. Düzenli olarak gerçekleştirilen seanslar, doktorunuzun gelişiminizi birebir olarak gözlemlemesini ve size geri bildirim vermesini sağlar. 


  Psikiyatri Kliniğinde Sunulan Sağlık Hizmetleri

  1. Psikiyatri kliniğinde sunulan hizmetin psikoterapi ve farmakoterapi olarak hibrit şekilde gerçekleştirilmesi, psikiyatristin alanına mutlak hâkimiyetini gerektirir. Gerekli olmadığı halde süreci hızlandırmak adına ilaç verilmesi hastanın psikolojik sağlığını tehlikeye atarken, gerekli olduğu halde ilaç verilmemesi, sürecin hastanın vücut bütünlüğü ve psikososyal becerilerini kaybetmesi ile sonuçlanabilir. 

  2. Psikiyatri kliniğinde, çocukların zihinsel gelişim ve beceri takiplerinin gerçekleştirilebilmesi için çok sayıda zeka ve gelişim testinden yararlanılır. Özellikle yaşının gerekliliği olarak belirlenen davranışlarını ve öz bakımını yerine getirmeyen çocuklar, okulda beklenen düzeyin çok altında performans gösteren çocuklar için tetkik amacıyla gerçekleştirilen bu testler MMPI, TAT, WISC-R, AGTE olarak sıralanabilir.


  Psikiyatri Kliğinde Kullanılan Psikoterapi Yöntemleri

  Psikoloji ve psikiyatri bilimlerinin günümüzde son derece hızlı bir şekilde gelişimi, modern tedavi ve terapi yöntemlerinin takip edilmesini önemli hale getirdi. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Psikayri kliniği, alanında uzman ve güncel bilimsel gelişmeleri benimseyerek tedavi süreçlerini yapılandıran uzmanları barındırmaktadır. Doktorunuz, size özel olarak şekillendirdiği bir terapi takip sürecini başlatır ve sizin için uygun olan terapi yöntemini uygular. Doktorun eğitim ve tercihine bağlı olarak;

  1. Bilişsel davranışçı terapi, kişinin zihninde davranışlarının yordanabilmesini sağlayan şemaların hedeflenmesi ve bu şemaların değiştirilmesi ile davranışın değiştirilmesinin amaçlanması sürecidir. Bilişsel davranışçı terapiler, maruz bırakma yönteminden ‘’sandalye terapisi’’ne kadar çok sayıda yöntemi içine alır. Doktorunuz, kendi geliştirdiği ya da literatürde sıklıkla kullanılan tedavi yöntemlerini sizin için kullanabilir.

  2. Oyun terapisi, özellikle aile ve çocuk danışmanlık süreçlerinde kullanılan ve çocukları oyun ortamına sokarak sürdürülen tedavi süreçlerinin tamamıdır. Oyun üzerinden bilişsel şemaların yeniden şekillendirilmesi ve davranış takibi yapılması mümkün olmaktadır. 

  3. Aile terapisi, dileyen aile üyeleri ile bir arada yürütülen bir terapi çeşididir. Psikiyatrist, bu tür tedavilerde kişilerin uzman moderatörlüğünde duygu ve düşüncelerini dile getirmesine olanak tanır ve gerekli yerlerde danışanları yönlendirerek onlara bir güvenli alan sunar.


  Hangi Hastalıklar Psikiyatri Kliğinde Tedavi Edilir? 

  Psikososyal gelişimle ilgili olan, davranış, duygu durum ya da fonksiyonel problemlere sebep olan hastalıklar Psikiyatri kliniğinde tedavi edilir. Bunun bir cerrahi sürecin parçası olmaması ve Psikiyatri kliniği tarafından tedavi edilmesi için problemin doğrudan bir yapının çalışma performansıyla ilişkili olmaması, konuya sosyal, bilişsel ve duygusal çarpıtmaların ve anomalilerin girmesi gerekmektedir. Psikiyatri servisi, uç vakalarda diğer tıbbi birimlerden destek alır. Özellikle nöroloji kliniği çeşitli davranış bozukluklarının çözümlenmesi için Psikiyatri bölümü ile çalışabilir. 


  Randevu Al

  Hastanemizde görev yapan doktorlarımızı görüntüleyip, takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.

  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek