Lütfen Bekleyiniz...

Safra Kesesi Nedir? Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Safra Kesesi Nedir? Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?
İçindekiler

  Safra Kesesi Nedir?

  Sırt ve karın bölgenizde yoğunlaşan ağrılar hissediyorsanız ve genel olarak ağrılarınızın uzun sürerek kontrol edilemez hale geldiğini düşünüyorsanız, safra kesesi rahatsızlığı yaşıyor olabilirsiniz. Safra kesesi, karaciğerinizin hemen altında bulunan ve oldukça küçük bir hacme sahip olan bir bölgedir. Genellikle yaklaşık olarak bir armut büyüklüğünde olan bu bölge, vücut içerisinde depolanmış safranın ince bağırsağa taşınmasında etkin rol oynar. Dolayısıyla safra kesesi, sindirim sisteminin önemli parçalarından biridir. 

  Safra Kesesi Ne İşe Yarar? 

  Safra kesesi, vücutta bir iletici organ gibi görev yapar. Belirli komplikasyonları önlemek adına vücudunuzdan safra kesesinin alınması net fonksiyon bozukluklarına sebep olmasa da, sindirim gücünü düşürdüğü için emilim bozuklukları, yağ yakımının yavaşlaması, ishal gibi sorunlar yaratabilir. 

  Safra Kesesi Hastalıkları Nelerdir?

  Safra kesesinin fonksiyon bozukluklarından dolayı gelişen hastalıkların bazıları aşağıdaki gibidir: 

  1. Safra Kesesi Taşı (Koletiazis): Safra içerisinde bulunan maddelerin kristalleşmesi ve katı hale gelmesi safra kesesi taşı denen yapıların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Yüksek teknolojiye sahip tedavi yöntemleri ile tedavi edilmediğinde safra kesesi taşları mide bulantısı, sırt ve bel bölgesinde yoğun ağrılar ve sindirim sistemi problemlerine yol açmaktadır. 

  2. Kolesistit: Safra kesesinde kristalleşerek oluşan safra kesesi taşlarının tedavi edilmemesi ya da geç fark edilmesi, kese içerisinde enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir. Genellikle karaciğer bölgesinde çok şiddetli ağrı deneyimlemesine ve ateş yükselmesine sebep olan bu problem, doğru doktorların gerçekleştireceği erken teşhislerle önlenebilir. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi, tam olarak bu yüzden alanında uzman cerrahlarla çalışır. 

  3. Safra Kesesi Kanseri: Sık görülmeyen bir problem olan safra kesesi kanserini teşhis etmek diğer kanser çeşitlerine göre daha zor olabilir. Genellikle teknolojik bakımdan yeterince gelişmemiş araçlarla yapılan incelemeler, kanserin bir safra kesesi taşı problemi olarak algılanmasına ve tedavinin geç başlamasına sebep olabilir. 

  4. Safra Taşı Pankreatiti: Pankreasın boşalmasını sağlayan kanalların tıkanması, zararlı bileşenlerin pankreas içerisinde hapsolmasına sebep olabilir. Pankreas iltihaplanması olarak da bilinen bu durum, daha kapsamlı komplikasyonlara sebep olabilir.

  Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir? 

  Safra kesesi taşı problemini deneyimlediğinizden şüpheleniyorsanız, durumun kansere dönüşmediğinden emin olmak adına acilen bir uzmana başvurmanız gerekir. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi uzmanları, erken teşhis ve hızlı tedavi konusunda hem yüksek teknolojiye sahip araçlar kullandığı için hem de süreci proaktif şekilde yönettiği için belirtilerin fark edilmesi ve doğru hastalıklarla ilişkilendirilmesi son derece kolay olmaktadır. 

  Safra kesesi taşı belirtileri aşağıdaki gibidir: 

  1. Yemek yedikten bir süre sonra midenin tam orta noktasından sağ kürek kemiğine doğru yayılan bir ağrının hissedilmesi,  bu ağrının birkaç saat boyunca aralıksız olarak sürmesi 

  2. Söz konusu ağrının sindirimin gerçekleşerek gıdaların vücudun alt bölümlerine geçiş yapması ile birlikte hafifleyerek geçmesi

  3. Yoğun bir sırt ağrısı çekilmesi

  4. Safra kesesi enfeksiyonu taşın fark edilmemesi ve taştan dolayı salgıların kese içerisinde tıkanması sonucunda oluşur. Bu tıkanma ve enfeksiyonun taşın sebep olduğu fonksiyon bozuklukları ile birleşmesi, genel olarak mide bulantısı, kusma, yüksek ateş, karın şişmesi ve gaz (sindirim sisteminin yeterince güçlü çalışmaması sonucu) gibi komplikasyonlara sebep olabilir.

  Safra Kesesi İltihabı Belirtileri Nelerdir? 

  Kolesistit olarak da adlandırılan safra kesesi iltihabı, bireyin mide bulantısı, kusma ya da yüksek ateş gibi semptomları deneyimlemesi ile fark edilmektedir. Genellikle safra kesesi iltihabı ve safra kesesi taşı problemleri bir arada deneyimlenir. Herhangi bir sırt ağrısı ya da mide ağrısı sanılan safra kesesi taşı, tedavi edilmediğinde tıkanan kanallar sebebiyle safra kesesinde enfeksiyona sebep olur. Bu enfeksiyon, çok daha yoğun ve kesilmeyen bir acının yaşanması anlamına gelir.

  Genellikle baş dönmesi, dilde pas benzeri bir tat algılanması ve mide ağrısı en çok görülen belirtilerden bazılarıdır. Safra kesesi iltihabının tedavisi Özel Denizli Cerrahi Hastanesinde profesyonel yöntem ve süreçlerle kolay ve steril bir şekilde kesenin vücuttan uzaklaştırılması ile sağlanır. 

  Safra Kesesi Taşı Tanı Yöntemleri Nelerdir? 

  Safra kesesi taşı tanısının hızlı ve profesyonel şekilde konularak hemen tedavi aşamasına geçilmesi son derece önemlidir. Bunun için gelişmiş teknolojik cihazların kullanımı oldukça değerli olacaktır. 

  Özel Denizli Cerrahi Hastanesi olarak bizler, tıp doktorlarımızın profesyonelliklerini maksimum düzeyde kullanabilecekleri cihazlarla donattığımız tedavi ve tanı merkezlerimizi hizmetinize sunuyoruz. Tipik muayene bulgularının yanı sıra, doktorunuz tarafından gerçekleştirilecek ultrasonografi tanıya yardımcı olur. Kısaca tanı yöntemleri aşağıdaki gibidir: 

  1. Kan ve idrar testleri

  2. Gaita teknikleri

  3. Ultrasonografi

  Safra Kesesi Taşı Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

  Safra kesesi taşı tanısı konulduktan sonra tedavinin gerçekleştirilmesi için yüzde 95 ihtimalle kapalı ameliyat tercih edilir. Eğer açık ameliyat gerçekleştirilecekse, doktorunuz size bunun bilgisini sebebiyle birlikte önceden verir. 

  Ayrıca, Endoskopik Retrograd Kolanjiopan Kreatografi ya da Perkütan Transhepatik Kolanjiyografi gibi ek medikal yöntemler de safra kesesi taşı tedavi süreçlerinde tercih edilen prosedürlerdir. 

  Safra yolları tıkanıklığının teşhis ve tedavisi için geliştirilen yeni nesil yaklaşımlar sayesinde süreç çok daha profesyonel yürütülür. Alanında uzman, literatür gelişmelerini sürekli olarak takip eden ve dünya çapında kabul edilen inovatif tıbbi yöntemleri uygulayarak safra kesesi ameliyatı gerçekleştiren uzman ekibimiz, sizi güvende hissettirecek. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’ni arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek