Lütfen Bekleyiniz...
Kategoriler
A
B
D
Ç
E
F
G
İ
K
N
O
P
R
Ü
S

  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

  Hareket kabiliyetinizde meydana gelen, doğuştan gerçekleşmiş ya da sonradan edinilmiş problemlerin giderilmesi oldukça profesyonel fiziksel tedavi ve rehabilitasyon süreçleri gerektirir. Bu kapsamda, vücudunuzun farklı alanlarının hareket fonksiyonlarının adım adım iyileştirilmesi yüksek teknolojiye sahip cihazlar, rehabilitasyonun gerçekleştirilebileceği ve teknolojik bakımdan zengin alanlar ve modern tedavi yaklaşımlarını benimseyen uzmanlar gerektirir. 

  Fiziksel Tedavi ve Rehabilitasyon Ne Anlama Gelir? 

  Fiziksel Tedavi ve Rehabilitasyon, kişinin öz bakımını düzenli olarak gerçekleştirmesini engelleyen fonksiyonel hareket bozukluklarının tedavi ve iyileştirilmesi ile ilgilenir. Özellikle bir kaza ya da düşme sonucunda uzuvların yeterli performansta çalışamaması, ilgili doku ya da organın düzenli egzersizler ile yeniden geliştirilmesini gerektirebilir. 

  Bu süreçte, hem doku ve kemik sağlığının göz önüne alınması, hem kişinin gelişim sürecinde psikolojik sağlığının korunması hem de hareket egzersizlerinin düzenli olarak tamamlanması gerekir. Fiziksel tedavi süreçlerinde rehabilitasyon multidisipliner bir yaklaşımı zorunlu kılar. Bu yüzden alanında gelişmiş bir hastanenin kapsamlı hizmetlerinden yararlanarak dahil olduğunuz terapi süreci, çok daha yüksek verim almanız anlamına gelebilir.

  Bizler, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi olarak, hem yatış verilen tedavi süreçlerini hem de ayakta gerçekleştirilen tedavi süreçlerini maksimum konforla deneyimlemenizi önemsiyoruz. Kalıcı hareket kısıtlılıkları ve geçici problemlerin üstesinden gelinebilmesi için farklı yöntemlerden yararlanılabilir. Bu çerçevede uzmanlarımız aşağıdaki yöntemlerin arasından sizin için en uygun olanını tercih edebilir: 

  Termoterapi

  Isı uygulama ile gerçekleştirilen bu işlemin en önemli özelliği, ilgili fonksiyon kapasitesini arttırmasıdır. Termoterapi, özellikle prostat tedavilerinde de sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Özellikle ağrılı olan alanlar için kullanılan bu yöntem, yüzeysel ya da derin olacak şekilde uygulanabilmektedir. Sıcak suyun, termal paketlerin, elektrik akımlarının ya da ultrasound ışınlarının kullanıldığı sıcak uygulamaları oldukça güçlü etkilere sahip olabilir. 

  Kriyoterapi

  Bu yöntem, fonksiyon kısıtlılığına sahip olan alanda soğuk işlem uygulanması anlamına gelmektedir. Lokal vücut sıcaklığının düşürülmesi adına kullanılan bu yöntem genellikle 18 derecede gerçekleştirilmektedir. Genel olarak tedavilerde kullanılan bu yöntemde 18 derece ve altında olan işlemler soğuk işlemler olarak adlandırılır. 24 ve 33 derece arasındaki işlemler ise ılık işlemlerdir. 35 ila 33 derece aralığında gerçekleştirilen ısıl işlemler ise nötral sıcaklık sağlarlar. Genel olarak Repolarizasyonun ve uyarılabilirlik oranlarının yeniden şekillendirilmesini sağlayan bu yöntemler fiziksel tedavilerin egzersiz süreçlerine destekleyici özelliklere sahiptir.

  Hidroterapi

  Fizyoterapi sürecine destek olmak amacıyla gerçekleştirilen hidroterapi yöntemleri suyun kullanıldığı her süreci kapsar. Özellikle sıcak su küveti ile ilgili uygulamalar süreklilik arz ettiğinde son derece rahatlatıcı olabilmektedir. İyileşme süreçlerini hızlandıran ve suyun basınç ve sıcaklık etkisinin bir arada kullanılmasına olanak tanıyan hidroterapi, pek çok fizyoterapi uzmanı tarafından tercih edilmektedir. Fizyoterapistinizin gerçekleştireceği detaylı tetkikler sonrasında hangi tedavi yöntemlerinin sizin için daha iyileştirici olabileceğine karar verilir.

  Egzersiz

  Düzenli olarak gerçekleştirilen egzersizler vücudun neredeyse atıl duruma gelmiş alanlarının çalıştırılması ve güçlendirilmesi amacını taşır. Güçlenen alanların yaşam içerisinde hareket kabiliyeti artar ve bu kabiliyet ağrı deneyiminin azalmasına olanak tanır. Vücudun belirli bölgelerinde kasların ve dokuların performansını arttıran bu egzersizlerin iki farklı şekilde gerçekleştirilmesi mümkündür. 

  • Doktorunuz eşliğinde özel fiziksel rehabilitasyon alanlarında düzenli olarak egzersizler gerçekleştirebilirsiniz.
  • Doktorunuzun size yazılı olarak da ilettiği egzersizleri kendi yaşam alanınızda düzenli olarak gerçekleştirebilirsiniz. 

  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

  Felç tedavisinden Parkinson hastalığına kadar çok sayıda medikal problemin tedavisi için Fizik Tedavi Rehabilitasyon Bölümü’ne başvurulur. Modern tedavi yöntemleri, kademeli iyileşmeyi mümkün kılar ve bu sayede egzersiz odaklı sağlıklı ve kalıcı bir rehabilitasyon süreci gerçekleşir. 

  Genel olarak, aşağıdaki sağlık problemleri ve çok daha fazlası hastanemizde hizmet veren uzmanlar tarafından profesyonel süreçler dahilinde ele alınır. Dilerseniz hızlı bir şekilde randevu oluşturabilir ve gerçekleştireceğiniz muayene sürecinin ardından hızlı şekilde tedaviye geçebilirsiniz.

  • Omurilik yaralanmaları,
  • Spor yaralanmaları,
  • Dejeneretif eklem problemleri,
  • Sinir sıkışmaları,
  • Baş ağrıları,
  • Bel ve boyun fıtığı,
  • El yaralanmaları.

  Ortopedik Rehabilitasyon Servisleriyle Özel Denizli Cerrahi Hastanesi

  Özel Denizli Cerrahi Hastanesindeki yüksek teknolojiye sahip olan cihazlar sayesinde, kırık-çıkık tedavilerinin, eklem bozukluklarının, menisküs hastalığının, bağ yaralanmalarının ve diğer kas iskelet sistemi problemlerinin tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. 

  Nörolojik Rehabilitasyon Servisleriyle Özel Denizli Cerrahi Hastanesi

  Fizik tedavi uygulamalarından bazıları özellikle periferik sinir sisteminin tedavisini gerektirmektedir. Periferik sinir sistemi, içerisinde beynin de bulunduğu merkezi sinir sisteminden gelen emirlerin organlara iletilememesi ya da organların hareket bilgisinin beyne iletilememesine sebep olabilir. 

  Bu durumda nörolojik tedaviler, kişinin davranışlarını kontrol edebilmesi, hareketi üzerinde irade sahibi olması için son derece önemli olacaktır. Özellikle duyu ve hareket girdisinin sorunsuz olarak gerçekleşmesi için rehabilitasyon servisinin kapsamlı ve multidisipliner uygulamaları son derece önemli olabilmektedir.

  Ağrı Tedavisi Servisleriyle Özel Denizli Cerrahi Hastanesi

  Vücudun herhangi bir alanında çeşitli ağrıların gerçekleşmesinin çok sayıda sebebi olabilir. Özellikle doğal sebeplerle gerçekleşen ağrıların üstesinden gelinebilmesi için çeşitli fizyolojik tedavilerin profesyonel ve düzenli şekilde uygulanması gerekir. Dahası, ağrı tedavilerinin devam etmemesi için günlük rutine eklenen çeşitli egzersizlerin de yararı son derece büyüktür. Bu çerçevede, fizyoterapistinizin size sunacağı egzersizler ve birlikte gerçekleştireceğiniz tedavi sürecinin bir arada yüksek verim sağlaması mümkün olmaktadır.

  Randevu Al

  Hastanemizde görev yapan doktorlarımızı görüntüleyip, takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.

  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek