Lütfen Bekleyiniz...
Kategoriler
A
B
D
Ç
E
F
G
İ
K
N
O
P
R
Ü
S

  Obezite ve Metabolik Cerrahi

  Özel Denizli Cerrahi Hastanesi olarak alanında uzman doktorlarımızın oluşturduğu profesyonel Obezite ve Metabolik Cerrahi bölümümüz, yüksek teknolojiye sahip cihaz ve olanaklarla hizmet sağlamaktadır. Obezite ve obeziteye bağlı olarak gelişen hastalıkların tamamının tetkik ve tedavisinde yüksek teknolojiye sahip yenilikçi test ve cihazların kullanımı, erken teşhis ile sürecin kontrol altına alınmasını garanti altına almaktadır. 

  Obezite ve obeziteye bağlı hastalıkların aşağıdaki gibi sıralanması mümkündür:

  1. Tip 2 şeker hastalığı,
  2. Hipertansiyon,
  3. Uyku apnesi,
  4. Metabolik sendrom,
  5. Karaciğer yağlanması,
  6. İnsülin direnci

  Son dönemlerde kent yaşamının zorlukları ve değişen beslenme alışkanlıkları dolayısıyla obezite ve metabolizma problemlerinin görülme sıklığı eskisinden çok daha yüksek. Bu tür problemlerin ileri düzey semptomlar oluşturmadan önce hemen tespit edilmesi ve bireyin ihtiyaç duyduğu tedaviye en hızlı, en güvenilir, en kapsamlı bir şekilde ulaşabilmesi ekibimizin en temel amacıdır. Bu amaç doğrultusunda, Obezite ve Metabolik Cerrahi Bölümü olarak, cerrahi işlemlerin hastalarımıza uygunluk düzeylerinden söz konusu hastalığın gelişmiş düzeyine kadar faktörün analizini yapabilmek için çeşitli testler ve indeks hesaplama süreçleri gerçekleştirmekteyiz. 

  Denizli Obezite Cerrahisi

  Denizli Özel Cerrahi Hastanesi olarak gerekli koşullar sağlandığı takdirde ihtiyaç duyan tüm hastalarımız için profesyonel obezite cerrahisi süreçleri yönetmekteyiz. Bu çerçevede, birimimizdeki alanında uzman doktorların hastanın iki temel sürece uygun olup olmadığını değerlendirmesi gerekir:

  1. Hasta, ameliyat süreci için gerçekleştirilecek anestezi işlemi için uygun mudur? 
  2. Hastanın ameliyat sürecini engelleyecek bir sağlık sorunu / hastalığı var mıdır? 

  Uzman doktorlarımız, siz değerli hastalarımızın sağlığını ön plana koyarak bu sorulara yanıtlar ararlar. Karar sürecinin tamamlanması ile birlikte kilo vermenize yardımcı olacak bu cerrahi prosedür başlatılır. Genellikle diyetin, egzersizin ve kilo vermenize yardımcı olacak diğer organik yöntemlerin işe yaramadığı ve kilonun ciddi sağlık problemlerine sebep olmaya başladığı durumlarda obezite cerrahisi uygulanır. 

  Kimler Obezite Cerrahisi Olabilir? 

  Obezite Cerrahisinin kimlere uygun olduğu ile ilgili testler, temelde hastanın vücut kitle endeksi dikkate alınarak tamamlanmaktadır. 

  Vücut kitle endeksi 40 olan hastaların ameliyat için uygun olduğuna karar verilir. 

  Vücut kitle endeksi 35 ile 40 arasında olan hastalarda ek sağlık problemleri mevcutsa, örneğin bir kalp hstalığı ya da hipoventilasyon sendromu gibi durumlar popüler durumlar arasındadır, hastanın ameliyat için uygun olduğuna karar verilir. 

  Vücut kitle endeksi 30 ile 35 arasında olan hastalarda özellikle kan şekeri değerleri kontrol edilemeyecek biçimde yüksek noktalara ulaştıysa, obezite ameliyatı gerçekleştirilmektedir. 

  Obezite Tedavilerinde Hastanemizde Uygulanan Yöntemler Nelerdir? 

  Özel Denizli Cerrahi Hastanesi olarak bizler, Obezite ve Metabolik Cerrahi Bölümümüzde iki farklı çeşit yöntemle ameliyatları sürdürmekteyiz:

  Sleeve gastrektomi (Tüp Mide), mide botoksu, mide balonu gibi birbirinden farklı ameliyatlar bu kategoriye girmektedir. Özellikle yemenin kısıtlanması, iştahın düşmesi, doyma hissinin eskisine göre çok daha erken deneyimlenmesi için Sleeve Gastrektomi yöntemi sıklıkla tercih edilir. Ayarlanabilir mide ameliyatı yöntemi ise geçmişe kıyasla yüksek komplikasyon sayısı sebebiyle profesyonellerimiz tarafından pek tercih edilmiyor. Mide katlama, özellikle popüler yöntemler ve yenilikçi yaklaşımları tercih eden doktorlarımız tarafından profesyonellik ile uygulanmaktadır.

  Obezite Cerrahisi Zararlı Mı?

  Son dönemlerde modern güzellik algısının ısrarlı popüleritesi, obezite ameliyatları hakkında da son derece kapsamlı tartışmaların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyup duymadığınıza karar vermek için Özel Denizli Cerrahi Hastanesinden hemen randevu alabilir ve daha sonra doktorunuzun gerçekleştireceği muayene sonucuna göre kararını verebilirsiniz. 

  Son dönemlerde obezite cerrahisi, yüksek teknolojiye sahip olan cihazlar ve yenilikçi yaklaşımlar sayesinden eskisinden çok daha  ‘’uygulanabilir’’ hale geldi. Minimal invaziv adı da verilen küçük kesi yöntemlerinin tercih edilmesi ya da laparoskopik adı da verilen metotların kullanılması süreci çok daha rehabilitasyonu kolay hale getirmektedir.

  Bunların yanı sıra, kilo kaybı sağlamak isteyenler için obezite cerrahisi çerçevesinde gerçekleştirilen işlemlerin uzun ve kısa vadede yararlarının yüksek olduğu bilimsel çalışmalar çerçevesinde kanıtlanmıştır. Yenilikçi tedavi yöntemlerinin uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi sürecin tamamen kontrol altında olmasını sağlar. 

  Obezite Tanısı Nasıl Konulur? 

  Fazla kilonuz olduğundan endişelenmek, her zaman obezite olduğunuz anlamına gelmez. Amerikan Sağlık Enstitüsünün yaptığı açıklamalara göre, kişinin ağırlığı ile boyu arasındaki orana dayanarak obezite olup olmadığı ile ilgili hesap yapılabilir. 

  Formül son derece basittir: Ağırlığınızı, boyunuzun karesine bölmeniz ve çıkan sonucu aşağıdaki kategoriler çerçevesinde değerlendirmeniz, ön kararı almanız için yeterli olacaktır.

  • 20 – 24.9 – normal birey
  • 25 – 29.9 - kilolu birey
  • 30 – 34.9 - obez birey
  • 35 – 39.5 - tip II obez birey
  • 40 – 49.9 - morbid obez birey
  • 50 ve üzeri - süper obez birey

  Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

  Vücut Kitle değeriniz ile aralıkları içindesiniz.

  Vücut Yağı Yüzdeniz:

  Yağsız Vücut Kitleniz:

  Bel Çevresi:

  Bazal Metobolizma Hızınız:

  Randevu Al

  Hastanemizde görev yapan doktorlarımızı görüntüleyip, takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.

  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek