Lütfen Bekleyiniz...

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Nedir?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Nedir?
İçindekiler

  Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Nedir?

  Annelik estetiği, hamilelik ve doğum sürecinin ardından annenin vücudunda gelişen değişimleri eski haline döndürmeyi amaçlar. Bu sürecin ardından memelerde büyüme görülebilir ve karın bölgesinde kilo alımı ile çatlak oluşumu meydana gelebilir. Bu tür değişikliklere yönelik olan bu estetik türü, kombine ameliyatlardan biridir. Meme, karın germe ve liposuction ameliyatlarını kapsar. Ameliyatın türü kişiden kişiye farklılık gösterir.

  Annelik Estetiği Neden Yapılır?

  Doğal bir süreç olan hamilelik, annenin vücudunda birçok farklılığa sebep olmaktadır. Bu değişiklikler karın bölgesinde, göğüslerde, ciltte ve vajinada meydana gelebilmektedir. Yüz bölgesinde dahi değişiklikler yaşanabilir. Bu estetik ameliyattaki amaç göğüsleri dikleştirmek, karnı düz hale getirmek ve gençleştirilmiş bir vajina yaratmaktır. Annelik estetiği ile bütün bu işlemler birlikte yapılır. Bu nedenle tekrar tekrar ameliyat olmaya gerek yoktur. 

  Bu işlem sayesinde kişiler yeniden dış görünüşünden memnun olabilir ve benlik saygısını olumlu yönde artırabilir. Bunlar da kişinin daha iyi hissetmesine katkı sağlar. Uygulama, genel olarak hamilelik sürecinde vücutta ortaya çıkan değişimleri ele alır. Amaç, doğum öncesi var olan fiziksel özellikleri geri kazanmaktır. İşlem için kişinin beklentileri önem taşır. Bu nedenle bu ameliyat kişiselleştirilerek yapılmalıdır. Herkes için aynı işlemlerin uygulanması doğru bir yaklaşım değildir.

  Estetik sayesinde değişime uğrayan vücut, sadece birkaç operasyon ile toparlanabilir ve eski haline dönebilir. Göğüslerin sarkması, çatlak ve cilt sarkmaları gibi bozulmalar ortadan kalkar. Vücutta fazla oluşan yağlar ise vücuttan alınır. İlgili işlemlerin her biri annenin kişisel isteğine ve beklentisine göre kararlaştırılır.

  Annelik Estetiği Nasıl Uygulanır?

  İşlem ortalama 5-6 saat sürer. Ameliyat için genel anestezi uygulanır. Operasyondan önce hastalara birtakım rutin tahliller yapılır. Böylece hastanın anestezi alıp alamayacağı doktor tarafından kararlaştırılır. Ameliyat öncesinde hastalardan onam formu alınması şarttır. Ameliyata başlamadan önce hastaların gerekli açılardan fotoğrafları çekilir. Ameliyat sabahı ise işlemin planlaması yapılır.

  Eğer hastaya liposuction uygulanacak ise ilk önce bu işlemle ameliyata başlanır. Ardından karın germe işlemi gerçekleşir. Meme ameliyatı ise sonuncu ameliyattır. Ameliyat bitiminde pansuman yapılır ve hastadan bir korse giymesi istenir. 

  Annelik Estetiği Hangi Operasyonları İçerir?

  Bu estetik türü karın germe, meme estetiği ve liposuction ameliyatlarını kapsar. Özellikle karın bölgesi, hamileliğin vücudu büyük ölçüde değiştirmesi ile çatlaklı bir görünüm alır. Bu da deri kalitesinin bozulduğuna işaret eder. Estetik yapılırken bu bölgedeki fazla deriler alınır ve karın gerilir. Böylece daha fit bir karın bölgesin görünümü elde edilir. Karın yanı, sırt ve bel bölgesine uygulanan liposuction işlemi ise bel bölgesini daha ince bir görünüme kavuşturur. 

  Meme bölgesi, hamilelik ve süt verme süreci sonrasında değişime uğrar. Bu da bazı durumlarda memelerin süreç sonunda daha büyük bir görünüme kazanmasına neden olur. Bunun için ise meme küçültme işlemi uygulanır. İşlem sonunda memeler daha dik ve diri bir görünüme sahip olur.

  Annelik Estetiği Kimlere ve Hangi Durumlarda Yapılır?

  İkinci gebeliklerde cilt ve karın kasları yeniden gerilip değişime uğrar. Bu da sözü edilen değişim sürecinin yeniden tekrarlanması demektir. Bu nedenle annelik estetiği yaptıran kişilerin ikinci gebelik düşünmeleri durumunda aynı sürecin yeniden yaşanabileceğini unutmaması gerekir.

  Bu estetik için en önemli noktalardan biri kişinin herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması gerektiğidir. Herhangi bir hastalık operasyona engeldir. Düzenli olarak ilaç kullanan kişiler ya da anestezi almasına engel teşkil eden bir sorunu olan kişiler bu durumu doktor ile paylaşmalıdır. Sigara kullanan kişiler ise ameliyattan en az 3 hafta önce sigara içmeyi bırakmalıdır. Sigara içmek, ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. 

  Annelik Estetiği İçin Hangi İşlemler Yapılır? 

  Annelik estetiği ile aşağıdaki işlemler uygulanmaktadır:

  Meme Dikleştirme ve Büyütme: Annelik estetiğindeki en önemli ameliyattır. Emzirme döneminde göğüsler büyür ve şişer. Emzirme sonrasında ise bu bölgede küçülme ve sarkma görülür. Göğüs içine silikon protez yerleştirilir ve bazı cilt yumuşak dokusu vücuttan çıkarılır. Başarılı bir işlem sonrasında göğüsler eski sağlıklı görünüme kavuşur. Ancak işlem sonrasında iz kalabileceği unutulmamalıdır. 

  Karın Germe: Karın bölgesinde biriken fazla ağı almaya ve cildi daha sıkı bir görünüme kavuşturmayı amaçlayan işlemdir. İşlem sonrasında karın düz ve fit bir hale gelir. Bu işlemde bikini çizgisi boyunca vücuda bir kesi uygulanır. Ardından üst taraftaki deri çekilir ve sıkılaştırma işlemi yapılır. Böylece gevşemiş deri ve deri fazlalıkları alınır. Hamileliğin karın bölgesine verdiği hasarı onaran bir işlemdir.

  Liposuction (Yağ Aldırma):  Bu işlem bir tüp ve kanüller aracılığıyla uygulanır. Operasyon ile karın, basen, sırt ve kol gibi bölgelerde oluşan yağlar alınır. Böylece daha düzgün bir vücut hattı elde edilir. Anne estetiğinde ilk uygulanan işlemdir.

  Labioplasti: Doğum sırasında iç vajina dudakları gevşemektedir. Bu birçok kadının rahatsızlık duyduğu bir işlemdir. Bu işlem ile iç dudaklar küçültülür ve eski görüntüsüne geri döner. Başarılı sonuç veren bir operasyondur. İyileşme süreci ise fazla uzun sürmez. Hastalar operasyondan kısa bir süre sonra normal yaşantısına geri dönebilir.

  Annelik Estetiği Ameliyatından Önce Neler Yapılmalıdır?

  Ameliyatın gerçekleşmesi için hastanın gebelik sonrasında aldığı kiloların bir bölümünü vermiş olması gerekmektedir. Kısacası hasta normal kilosunda olmalıdır. Ancak bu ameliyatın bir kilo verme ameliyatı olmadığı unutulmamalıdır. Ameliyatın esas amacı vücudu gebelik önceki görünümüne kavuşturmaktır. 

  Meme estetiği için süt verme sürecinin üzerinden en az 1 yıl geçmiş olmalıdır. Bu süre meme dokusunun kendini yenilemesi için önemlidir. Bu süre içinde şişlik ve hacim artışı normale döner ve süt kanalları kapanır.  Böylece ameliyat sonrası olası bir enfeksiyon riski azalır.

  Bunlara ek olarak hormonların gebelik öncesi durumlarına düşmüş olmasına da dikkat edilmelidir. Hasta sigara kullanıyorsa ameliyattan en az 3 hafta önce bu alışkanlığa ara verilmelidir. Ameliyattan sonra ise en az 1 ay daha sigara kullanılmamalıdır.

  İşlemden önce kişinin herhangi bir hastalığı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Kişinin altta yatan bir hastalığı varsa bu durum ameliyata engeldir. Bunun için mutlaka doktorla görüşülmelidir.

  Annelik Estetiği Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl İşler?

  İşlem sonrasında hasta direkt olarak odasında istirahat etmeye gönderilir. Ameliyatın üstünden 5 saat geçmeden yemek yemesine izin verilmez. Yemek yedikten sonra hasta yatağına dik bir şekilde oturtulur. Hastanın yürümesi için tansiyonunun normal seviyeye gelmiş olmasına dikkat edilmelidir. Bunun ardından hasta yavaş yavaş da olsa yürüyebilir.

  Ameliyat, genel anestezi altında gerçekleştiği için hastanın hemen taburcu olmasına izin verilmez. Hasta en az 2 gece boyunda hastanede istirahat etmelidir. Bu süre boyunca hastanın kan değerleri ve tansiyonu takip altında tutulur. Ayrıca hastanın ağrı kesici alması sağlanır. Böylece hasta ağrı duymadan hareket edebilir. Hasta taburcu olduktan sonra 2 günde bir kontrol edilir. 1-2 günün ardından memelere konulan drenler çıkartılır. 5-6 gün geçtikten sonra ise liposuction ve karın germe bölgesindeki drenler çıkarılır. Bunların yerine steril bantlar yerleştirilir. 

  Annelik Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İşlem sonrası ilk 2 hafta ağrı ve şişkinlik şikayetleri olması normaldir. Bu süreçte sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Fazla hareket etmekten kaçınılmalıdır.
  • İlk 6 ay bebek de dahil olmak üzere ağırlık kaldırılmamalıdır.
  • Ağrılar için ağrı kesici kullanılabilir ancak bunun için ilk önce doktora danışılmalıdır.
  • Ameliyatla elde edilen sonucu korumak için, ameliyat sonrasında da egzersizler aksatılmamalıdır. Beslenme düzenine özellikle dikkat etmek gereklidir. 
  • Kilo alımına mutlaka dikkat edilmelidir.

  Annelik Estetiği Sonrası Neden Korse Kullanılır?

  Korse kullanılmasının temel amacı ameliyatlı deriye baskı uygulamaktır. Böylece ameliyattan sonra işlem uygulanan bölgelerde sıvı ve kan birikimi engellenmiş olur. Ayrıca bu yağ dokusu alınmış olan derinin daha kolay ve hızlı iyileşmesini sağlar. Deri, yeni yerine daha kolay uyum sağlar. Korsenin ameliyattan sonra en az 6 ay kullanılması gereklidir. 

  Hastaya meme ameliyatı uygulanmışsa yine ilgili bölgeye 6 hafta boyunca meme bandı uygulanmalıdır. Normal sütyen yerine sporcu sütyeni tercih etmek iyi bir seçimdir. Böylece meme olması gereken yere gelir ve daha doğal bir görünüm alır.

  İşlem Sonrası Pansuman Gerekli midir?

  Ameliyat izlerinin üstünün steril özel bantlar ile kapatılması gerekir. Bu bantların 3 hafta boyunca kesi yerlerinden çıkarılmaması önemlidir. Bu bantlar varken banyo yapmak mümkündür. Bantlar ameliyattan ancak 3 hafta sonra çıkarılır. Herhangi bir sorun olmaması durumunda ek pansuman gerekli değildir.

  Ameliyattan Sonra Oluşan İzler Kalıcı mıdır?

  Her cerrahi işlem arkasında birtakım izler bırakır. İzleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da onları daha az görünür hale getirmek mümkündür. Ameliyattan 3 hafta sonra silikon jel ya da silikon örtüler kullanarak bu izlerin soluklaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu jel ve örtülerin en az 3 ay kullanılması önemlidir. İşlemden 1 yıl sonra izler daha az görünür olurlar. 

  Operasyon Sonrası Ne Zaman Spor Yapılabilir?

  İşlemden kısa bir süre sonra spora başlamak önerilmez. Derinin ve vücudun kendini toplaması için zaman verilmesi gerekir. Spora başlamadan önce 4 hafta beklenmesi önerilir. Bu sürenin ardından yürüyüş gibi egzersizlere başlanabilir. Düzenli spora başlamak için inse en az 1,5 ay beklenmesi önerilir.

  Annelik Estetiği Sonrası Lenfatik Masaj Önerilir mi?

  Lenfatik masaj annelik estetiği sonrası önerilir. Özellikle liposuction yapılan hastalar için bu önemlidir. Karın ve bel bölgesine lenfatik masaj uygulamak bel bölgesinin daha düzgün bir hale gelmesine yardımcı olur. Lenfatik masajın 10 seans olarak uygulanması tavsiye edilir.

  Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıl İşler?

  Ameliyat sonrasında hastalar ilk 2 gün dinlenmelidir. Ardından herhangi bir sorun görülmediği durumda hastalar hareket etmeye başlayabilirler. Özellikle ilk 5-6 günden sonra drenlerin çıkması ile hastanın rahatça hareket etmemesi için hiçbir neden yoktur. Ancak hastalar ilk 6 ay boyunca ağırlık kaldırmaktan kaçınmalıdır. İlk 1 haftadan sonra ise hastalar dik bir şekilde yürüyebilirler. Ameliyattan 2 hafta sonra ise günlük hayata devam etmek mümkündür. 

  Estetik Sonrası Yeniden Gebe Kalmak Mümkün müdür?

  Evet, annelik estetiği sonrasında yeniden hamile kalmak mümkündür. Ancak yeniden hamile kalmak demenin yeniden vücudun değişmesi demek olduğu unutulmamalıdır. Bu da ilk işlemin sağladığı değişimin tekrardan bozulması anlamına gelir. Anne adaylarının bu önemli noktayı göz önünde bulundurması önemlidir.

  Annelik Estetiği Fiyatları 2023

  Annelik estetiği ameliyatının fiyatları, ameliyatın türüne göre değişiklik göstermektedir. Ameliyatın bölgesine göre de fiyatta farklılıklar görülmektedir. Fiyat konusunda en net bilgiyi almak için iletişim formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek