Lütfen Bekleyiniz...

Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme Tarihi: 01.07.2024
Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri ve Tedavisi
İçindekiler

  Erkeklerde testisleri tutan toplardamarların anormal bir şekilde büyümesi ve şişmesi olarak tanımlanan varikosel, oldukça yaygın bir tıbbi durum olup genellikle genç erkekleri etkiler. Bacaklarda görülebilen varisli damarlar ile benzerlik gösteren varikosel vakaları; genellikle sol testiste, testislerin üst kısmında görülür. Bu durumdan muzdarip kişiler uzandıkları zaman varikoseli göremeyebilir. Fakat varikosel, ayağa kalktıkları zaman gözle görülebilecek kadar belirgin seviyeye gelebilir. Bu tip vakalarda, söz konusu bölgeye dokunulduğunda torba içinde plastik borular varmış gibi bir his oluşabilir.


  Varikoseller, düşük sperm üretiminde ve sperm kalitesinin azalmasında son derece etkilidir. Hatta bu durum, kısırlığa dahi yol açabilir. Ancak, bütün varikosel vakalarında sperm üretimi olumsuz etkilenmez. Ayrıca, varikosel vakalarının çoğunda teşhis son derece kolaydır. Bunun yanı sıra, vakaların çoğu için tedaviye gerek yoktur. Varikosel sadece şikayetlere yol açtığı takdirde tedavi edilmekte ve bu tedavilerde uygulanan yöntem çoğunlukla cerrahi müdahale olmaktadır.  Varikosel Neden Olur?

  Varikoselin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Oldukça yaygın bir tıbbi durum olan varikosel, çocuk sahibi olan yetişkinlerde dahi %15 oranında görülmektedir. Kısırlık nedeniyle bir sağlık kuruluşuna veya doktora başvuran erkeklerin ise %30-40’ı bu rahatsızlıktan muzdariptir. Varikosel vakaları %90 oranında sol testiste görülürken, %2 oranında sağ testiste, %8 oranında ise iki taraflı (bilateral varikosel) olarak görülür.  Varikosel Belirtileri Nelerdir?

  Varikosel belirtileri, vakanın teşhisi ve tedavisi için son derece önemlidir. Varikosel belirtileri genellikle şunlardır ;

  • Testis üzerinde şişlik: Testis bölgesinde belirgin bir şişlik veya kabarıklık oluşabilir.
  • Kabarıklık: Testislerin üst kısmında kabarık damarlar gözle görülebilir hale gelir.
  • Testislerde terleme ve sıcaklık hissi: Testis bölgesinde normalden daha fazla sıcaklık hissedilebilir.
  • Testiste ağrı: Özellikle ayakta dururken ya da fiziksel aktivite sırasında testislerde ağrı yaşanabilir.

   Bunların haricinde damarlardaki genişleme, belli bir zaman sonra dışarıdan görülebilecek kadar belirgin hale gelebilir.


  Varikosel Ağrısı Nasıl Geçer?

  Eğer ufak çaplı bir rahatsızlığa yol açsa da doğurganlığı etkilemeyen bir varikoselden şikayetçiyseniz, ağrıyı hafifletmek için yararlanabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler şunlardır ;

  • Ağrı kesiciler: Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçları kullanmak.
  • Destekleyici giysi: Kan basıncını azaltmak ve damarların genişlemesini önlemek adına sıkı bir iç çamaşırı ya da atlet kayışı giymek. Bu, varis çorabına benzer bir etki yaratabilir ve bazı varikosel vakalarında ağrının geçmesine yardımcı olabilir.


  Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Varikosel tedavisi herkes için gerekli değildir. Varikoseli olan pek çok erkek tedavi olmadan da baba olabilir. Varikosel tedavisi genellikle sperm kalitesinde iyileşme sağlar. Ancak, tedavi edilmeyen bir varikoselin sperm kalitesini zamanla kötüleştirip kötüleştirmediği hala bilinmemektedir. Erkek kısırlığı durumunda, varikosel tedavisi kısırlığı iyileştirebilir veya bazı teknikler kullanılarak sperm kalitesini artırabilir.


  Varikosel Ameliyatı Nasıl Olur?

  Varikosel ameliyatında amaç, kan akışının normal damarlara yönlendirilmesi için etkilenen damarın sıkıştırılması ya da kapatılmasıdır. Varikosel onarımı, diğer tedavilere nazaran az riskli bir tedavidir. Bu tedavinin riskleri ise;

  • Enfeksiyon,
  • Varikosellerin tekrarlanması,
  • Toplardamar hasarı,
  • Hidrosel (testislerin çevresinde sıvı birikmesi) olarak sıralanabilir.

   Varikosel ameliyatı için genellikle iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlar;

  1. Varikoselektomi:

  Bu yöntem, varikosel ameliyatının hastanede açık cerrahi yöntemiyle yapılmasıdır. Varikosel tedavisinde en çok tercih edilen yöntem de varikoselektomidir. Genel veya lokal anestezi altında uygulanan tedavi, genellikle ayakta tedavi olarak bir günde gerçekleşir. Ürolog, etkilenen damarlara çoğunlukla kasık bölgesinden ya da kasık altından yaklaşır, fakat karın bölgesine de bir kesi atılması mümkündür. Anormallik gösteren toplardamarlar mikroskop yardımıyla sıkıştırılır ya da bağlanır. Bu şekilde gerçekleşen varikoselektomi operasyonundan sonra, kan akışının anormal damarların çevresinden normal damarlara doğru gerçekleşmesi beklenir.


  2. Varikosel Embolizasyonu:

  Bu yöntem, açık cerrahiye oranla daha az invaziv bir işlemdir. Operasyon esnasında kasık damarına küçük bir kateter yerleştirilir. Kateterin içine ve varikosele bir bobin yerleştirilir ya da enjeksiyon yapılarak dokular tahrip edilir. Her iki şekilde de kanın anormal damarlara ulaşması önlenir.


  Varikosel Ameliyatı Sonrası

  Varikosel onarımında yaşanan gelişmeler, ameliyat sonrası komplikasyon riskini bir hayli azaltmıştır. Ayrıca bu gelişmeler sayesinde varikosel ameliyatı olanlar, ameliyatın iki gün sonrasında fazla zorlayıcı olmayan aktivitelerle normal hayatına dönebilir ve iki hafta içerisinde egzersiz yapmak gibi daha yorucu aktivitelere de başlayabilir.  Varikosel ameliyatı ağrısı genellikle hafiftir, ancak bu ağrı birkaç gün veya bir hafta kadar sürebilir. Bu duruma çare olarak doktorunuz, ameliyatın ardından hastaya sınırlı bir süre boyunca kullanabileceği ağrı kesici ilaç reçete edebilir. Varikosel ameliyatı sonrasında bir süre cinsel ilişkiye girmemeniz de önerilebilir. Kısır erkeklerin neredeyse yarısı, cerrahi müdahalenin ardından düzelmektedir. Ayrıca cerrahi müdahale sayesinde, testis büyümesinde yavaşlama görülen çoğu genç de şikayetlerinden kurtulmaktadır.


  Sonuç

  Varikosel, genellikle genç erkekleri etkileyen yaygın bir durumdur. Bu durum, sperm kalitesi ve üretimini olumsuz etkileyebilir ve kısırlığa yol açabilir. Belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak, bu rahatsızlığın yönetimi için son derece önemlidir. Tedavi edilmesi gereken vakalarda, varikosel ameliyatı genellikle etkili ve güvenli bir seçenek olarak öne çıkmaktadır.

   

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek