Lütfen Bekleyiniz...

Boğaz Ağrısı Neden Olur? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Boğaz Ağrısı Neden Olur? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?
İçindekiler

  Boğaz Ağrısı Nedir?

  Boğaz ağrısı; adından da anlaşılabileceği boğazda görülen ağrı, kuruluk ve yanma gibi problemleri kapsayan bir sağlık sorunudur. Boğaz ağrısı çok sayıda hastalık tarafından tetiklenen bir semptom olarak karşımıza çıkar. Ayrıca başlı başına sadece boğazda kaynaklanan sorunlardan dolayı da boğaz ağrısı görülebilir. Dolayısıyla boğaz ağrısı oldukça sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Doğası itibarıyla boğaz ağrılarının önemli bir kısmı dışarıdan kaynaklanan enfeksiyonlardan, kuru havadan, bakterilerden ya da bazı virüslerden kaynaklanabilmektedir. 

  Günümüzde de içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde "covid boğaz ağrısı" ilişkisi kurulmuştur. Bu şekilde hastalığa ek bir semptom olarak ortaya çıkan boğaz ağrıları genellikle altta yatan hastalık iyileştikten sonra normale dönme eğilimi gösterirler. Yine de bu durum kişinin yaşam kalitesini düşürür. Zira kişi yutkunurken boğaz ağrısı yaşayabilir, yemek yemekte zorlanabilir ya da konuşurken sesinin sıra dışı çıktığını düşünerek rahatsız olabilir.

  Boğaz Ağrısı Neden Olur?

  Birçok hastalık boğaz ağrısına yol açabilir. Ayrıca çok fazla yüksek sesle konuşmak ya da kuru hava gibi faktörler de kişinin bu ağrıyı yaşamasına sebep olabilir. Nitekim, genel olarak boğaz ağrısının ortaya çıkmasında rol alan en önemli unsur viral enfeksiyonlardır. Boğaz ağrısı nedenleri ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Soğuk algınlığı (ya da nezle)
  • Grip, influenza olarak bilinen virüsün birçok farklı varyasyonu
  • Halk arasında öpücük hastalığı olarak da bilinen “enfeksiyöz mononükleoz” hastalığı
  • Kızamık
  • Suçiçeği
  • Genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan ve kendisini sert öksürüklerle belli eden “Krup” hastalığı
  • Kabakulak hastalığı
  • CMV virüsü

  Bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle de boğazda ağrı hissi ortaya çıkabilir. Bunlar arasındaki en yaygın bakteri türü ise Streptococcus pyogenes olarak da bilinen A grubu streptokoktur. Söz konusu bakteri strep boğaz enfeksiyonuna sebep olur. Bakteriyel enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkan ağrılarda genelde boğazda ve bademcikte beyaz renkli irin tipinde lekeler görülür. Ayrıca bunlar viral enfeksiyonlara kıyasla daha zor geçer ve kişinin ilaç kullanması gerekebilir.

  Çeşitli alerjik reaksiyonlar sonucunda boğaz ağrısı görülebilir. Bu durumun asıl sebebi, alerjen madde ile karşılaşıldığı durumda vücudun bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesidir. Bu tepki sonucunda cilt kızarıklığı, göz sulanması, baş ağrısı ve benzeri birçok belirti ortaya çıkabilirken aynı zamanda boğazın tahriş olması da söz konusu olabilmektedir.

  Boğaz ağrısına yol açan bir diğer faktör ise postnazal mukus damlamasıdır. Bu durum aslında burundan gelen fazla mukus salgısının boğazın arkasına damlaması olarak açıklanabilir. Sonuç olarak kişinin boğazı tahriş olur ve ağrımaya başlar. Bu durumun ortaya çıkmasında genellikle ani mevsim değişimi, kuru hava, aşırı baharatlı yiyecek tüketimi ya da septum deviasyonu gibi faktörler rol oynar. Kişide ek belirti olarak yüksek ateş görülmez. Ancak ağızda kötü bir koku ortaya çıkar. Kişi sürekli yutkunmak isteyebilir ve fazladan mukus üretimi sonucunda midede mukus birikimi görülebilir. Bu durum da kişinin mide bulantısı yaşamasına sebep olur.

  Güncel olarak bakıldığında ise; boğaz ağrısı covid (koronavirüs) pandemisi sırasında de oldukça sık rastlanan bir semptom olduğu bilinmektedir. Pandeminin ilk dönemlerinde en yaygın semptomlardan birisi olarak bilinen bu durum, güncel veriler ışığında covid hastalarının yaklaşık %6 ila 14'lük bir kesiminde ortaya çıkmaktadır. Ancak bu boğaz ağrısı sürekli devam etmez ve kişi hastalıktan kurtulduktan sonra boğazında herhangi bir acı hissetmez.

  Bu duruma yol açan sebeplerden bir diğeri ise hava kuruluğudur. Özellikle düşük nem seviyesine sahip olan ortamlar boğazda kaşıntıya ve kuruluğa yol açabilir. Bununla birlikte kronik burun tıkanıklığı durumuna sahip olan kişiler de rahatlamak için genelde ağızlarından nefes alırlar. Bu da boğaz kuruluğuna ve sonuç olarak boğazda ağrıya yol açan faktörlerden birisi olarak karşımıza çıkar.

  Boğaz Ağrısı Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

  Boğazında ağrı hisseden kişilerin önemli bir kısmı incelendiğinde; yaşadıkları bu durumun çoğunlukla soğuk algınlığı ya da grip gibi virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bu tip boğaz ağrıları genellikle kısa süre içerisinde iyileşmektedir. Bununla birlikte, vücuda dışarıdan bakterilerin girmesi sonucunda ortaya çıkan boğaz ağrısı türleri de bulunmaktadır. Örneğin bakterilerin yol açtığı streptokok enfeksiyonunun iyileşmesi virüslerde olduğu gibi birkaç gün bekleyerek mümkün değildir ve kişinin bir doktora başvurup antibiyotik ilaç kullanımına başlaması gerekir.

  Boğaz ağrısının ortaya çıkmasına yol açan durumlar incelendiğinde bazı hastalıklar göze çarpmaktadır. Faranjit sebebiyle ortaya çıkan ağrılarda çoğu zaman ağzın arkasındaki alan etkilenir. Buna bağlı olarak ağzın arkasından başlayıp gırtlağa kadar devam eden bir alanda ağrı görülür. Bademcik şişmesi sebebiyle ortaya çıkan ağrılarda ise yine ağrının ağzın arkasındaki yumuşak bölge etrafında yoğunlaştığı görülür. Ayrıca Larenjit sebebiyle de kişi boğazında ağrı hissedebilir. Bu durumda ise kişinin ses telleri hasar görür. 

  Boğazı etkileyen bu ve benzeri hastalıkların sonucu olarak boğazda kızarıklık, ağrı, bademcik iltihabı ve bademcik üzerinde irin oluşumu gibi durumlar meydana gelebilir. Ayrıca boğazdaki ağrıya ek olarak burun akıntısı, burun tıkanıklığı, yüksek ateş, eklem ağrısı, baş ağrısı, yutkunma zorluğu, iştahsızlık, düzenli hapşırmak ve titreme gibi sorunlar görülebilir. Hangi belirtilerin bir arada görüldüğüne ve doktor tarafından yapılacak olan bazı tetkiklerin incelenmesi sonucunda kişinin sahip olduğu hastalığın türü anlaşılabilir.

  Boğaz Ağrısı Ne Zaman Başlar?

  Bu durum kendisini ilk aşamalarda boğazda hafif ağrı ve doluluk hissi olarak gösterir. Ayrıca kişi yutkunurken hafif bir ağrı hisseder. Konuşurken de kişinin sesinde zamanla artan bir bozulma ortaya çıkabilir. Zaman geçtikçe görülen semptomların seviyesi artar ve bazı durumlarda boyunda ya da çenede dışarıdan görülebilen ya da dokunarak hissedilebilen şişlikler ortaya çıkabilir.

  Normal durumlarda boğaz ağrısının en geç 7 - 10 gün içerisinde ortadan kalktığı görülür. Ancak eğer bu süre aşıldığı halde kişide geçmeyen boğaz ağrısı varsa daha fazla vakit kaybetmeden uzman bir doktora danışmak gerekir. Hekim öncelikle hastanın şikayetlerini dinler ve fiziki bir muayene yapar. Bu muayene sırasında hastanın sadece boğazına değil, sahip olduğu diğer belirtilere de yoğunlaşılır. Örneğin boyun bölgesindeki lenfler ya da akciğerler de fiziki bir muayene tabi tutulurlar. 

  Fiziki muayeneden kesin bir sonuç alınamadığında ya da alınan sonuçtan tam olarak emin olmak istendiğinde ise doktor kişiden çeşitli laboratuvar testleri yapmasını isteyebilir. Bu doğrultuda kişiden boğaz kültürü alınabilir ve boğazının iç kısmına pamuklu bir çubuk sürülerek sıvı örneği alınabilir. Bu işlem kişiye acı vermez. 

  Alınan boğaz sıvısı örneği laboratuvara gönderilir ve ortalama olarak 1 - 2 gün içerisinde sonuçlar hastanın eline ulaşır. Bakteriyel enfeksiyondan şüphelenilen durumlarda ise hızlı antijen testleri kullanılabilmektedir. Bu testlerin başarı oranı laboratuvara göre değişmekle birlikte, genel olarak yüksektir. Ancak genelde boğaz kültürü testleri antijen testlerine kıyasla daha güvenilirdir. Dolayısıyla kişiye boğaz ağrısı teşhisi koymak amacıyla fiziki bir muayene yapılır, en güvenli yöntem olarak boğaz kültürü alınabilir ve hızlı antijen testleri gerçekleştirilebilir.

  Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Boğaz ağrısını doktora gitmeye gerek kalmadan çözmeye çalışan birçok kişi “Evde boğaz ağrısı nasıl geçer?” sorusunu sormaktadır. Boğaz ağrısı sorununu azaltmak amacıyla kişinin bireysel olarak uygulayabileceği yöntemler bulunmaktadır. Ağrının bakteriyel ya da kronik bir hal almadığı durumlarda genelde bu yöntemler işe yarayıp ağrıyı hafifletir ve iyileşmesini sağlar. Bu yöntemler aşağıda sıralanmıştır:

  • Baharatlı yiyecekler boğaz ağrısının daha da kötüleşmesine yol açabilir. Dolayısıyla ağrılı süre boyunca bu tür yiyeceklerden kaçınmak gerekir.
  • Kişi bol miktarda su tüketmelidir. Ancak bu noktada içilen suyun ya da diğer sıvıların aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmaması gerekir. Zira iki durumda da kişinin boğazı bundan kötü etkilenebilir. İdeal olan ise sıvıları ılık bir şekilde tüketmektir.
  • Kişinin kuru havadan uzak durması ve boğazını mümkün olduğunca nemli tutması gerekir.
  • Boğazın mümkün olabildiğince ılık tutulması oldukça önemlidir. Aşırı sıcak olmayan bir havlu ya da su torbası bu durumda işinize yarayabilir.
  • Ilık suyla tuzlu gargara yapmak boğazdaki kaşıntı ve kuruluk hissini hafifletebilir.

  Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? 

  Virüs enfeksiyonu sebebiyle ortaya çıkan ağrılar genellikle bir hafta civarı sürer ve kendiliğinden ortadan kalkar. Kişinin belli durumlar dışında dışarıdan tedavi almasına gerek yoktur. Kişinin bol miktarda sıvı tüketmesi, dinlenmesi ve boğazını ılık tutması genellikle yeterli olacaktır. Ayrıca gerek görülen durumlarda kişiye boğaz ağrısı için ilaç (basit ağrı kesiciler) reçete edilebilir.

  Bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle ortaya çıkan boğaz ağrılarında ise kişinin bakteriden kurtulmak amacıyla antibiyotik içmesi gerekir. Ancak var olan belirtiler azaldıktan sonra antibiyotik kullanımı bırakılmamalı ve ilaç doktorun önerdiği süre boyunca eksiksiz bir şekilde tüketilmelidir. Aksi halde kişinin sahip olduğu enfeksiyon daha da kötüleşebilir.

  Enfeksiyonlara ek olarak farklı sebeplerden dolayı boğaz ağrısı yaşayan kişilerde ise öncelikle altta yatan diğer sebep ortadan kaldırılmaya çalışılır. Örneğin alerji ya da reflü sebebiyle ortaya çıkan boğaz ağrılarında kişinin alerji sorununu çözmek ya da reflüyü hafifletmek yönünde bir tedavi uygulanır.

  Boğaz ağrısı çocuklarda oldukça sık görülür. Ancak çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi için yetişkinlere reçete edilen ilaçlar kullanılmamalıdır. Zira bu ilaçlar çocuklara ağır gelebilir ve tam tersi kötü sonuçlara sebep olabilir. Bu doğrultuda aspirin ya da diğer yetişkin ilaçlarını kullanmak yerine, çocuk doktoru tarafından tavsiye edilen ilaçları kullanmak oldukça önemlidir.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek