Lütfen Bekleyiniz...

Gıdı Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır? Ameliyatsız Gıdı Estetiği

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Gıdı Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır? Ameliyatsız Gıdı Estetiği
İçindekiler

  Gıdı Nedir?

  Gıdı estetiği işlemi hakkında detaylı bilgi vermeden önce, gıdının ne olduğunu açıklamakta fayda vardır. Gıdı, çenenin alt kısmında, boynun ise başlangıcında yer alan kısımdır. Gıdı bölgesinde bulunan yağ tabakası kimi zaman artış gösterebilir veya gıdının üstündeki deri gevşeyebilir. Böylelikle gıdı çok daha belirgin bir şekle bürünür ve bu durum birçok kişide estetik kaygılara sebep olur. 

  Gıdı bölgesindeki şekil veya görüntü bozukluklarının birçok farklı sebebi vardır. Gıdı bölgesindeki derinin esnek yapısını kaybetmesi, kişinin çenesinin ve boynunun sahip olduğu yapı, kilo alma ve aşırı yağlanma sonucu yağların gıdıda birikmesiyle bu bölgenin görünümünde bozulmalar meydana gelebilmektedir.

  Gıdı Sarkması Nedenleri Nelerdir?

  Gıdı bölgesi genellikle kişinin yaşının ilerleyip derisinin gerginliğini kaybettiği dönemlerde sarkmaya başlar. Ancak kimi zaman yaşı ilerlememiş kişilerde de bu durum ortaya çıkabilmektedir. Fazla kilo alımı ve boyun bölgesinin yağlanması da gıdı sarkmasında önemli bir etkendir. Gıdı estetiği operasyonu yapılmadan önce kişide meydana gelen gıdı sarkmasının asıl sebebi tespit edilmelidir. Böylelikle kişiye en uygun metot tercih edilecektir. En sık rastlanan gıdı sarkması sebepleri şunlardır:

  • Gıdı sarkması kimi kişilerde kalıtsal sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Kimi kişilerin çenesi ve boynu arasında kalan bölgede fazla su tutumu veya yağ depolanması gerçekleşebilir. Bunun yanında çene yapısının doğuştan zayıf olması da gıdı sarkmasının önemli bir sebebidir.
  • İlerleyen yaş, gıdı sarkmasının bir diğer sebebidir. Yaşı ilerleyen kişilerde cilt eski gergin ve elastik görünümünü yitirir. Böylelikle çene bölgesindeki deri kendisini aşağı bırakıp sarkmaya sebebiyet verebilir.
  • Aşırı kilo alımı ve yağlanma. Fazlalık olarak tüketilen besinler bir süre sonra vücudumuzda birikerek yağa dönüşür. Yağlanmanın görüldüğü bölgeler kişiden kişiye değişiklik gösterse de, genellikle fazla kilolu olup yağlanma sorunu yaşayan kişilerde gıdı sarkması problemine rastlanmaktadır. 

  Gıdı Estetiği Nedir?

  Gıdı estetiği, asıl amacı yüz ve dekolte bölgesinde kalan gıdı bölgesindeki şekil bozukluklarını düzeltmek olan işlemdir. Bu amaçla gıdı bölgesinde bulunan fazla miktardaki yağ dokuları liposuction tekniği kullanılarak vücuttan dışarıya çıkartılır. Eğer gıdı sarkması durumu boyundaki derinin sarkmasından kaynaklanıyorsa, operasyon sırasında söz konusu deri gerdirilir ve kişinin boyun bölgesi daha estetik bir görünüme sahip olur.

  Yüz bölgesinde meydana gelen çeşitli şekil bozukluklarını, morlukları, sarkmaları veya kırışıklıkları makyaj yaparak telafi etmek mümkündür. Fakat gıdı bölgesindeki sarkmalarda bu tür yöntemler işe yaramamaktadır. Gıdı bölgesinin şeklinin düzeltilmesi ancak gıdı estetiği sayesinde mümkündür.

  Gıdı Estetiği Kimlere Yapılır?

  Gıdı estetiği 20\'li yaşlarına gelmiş kişilere uygulanabilir. Genç yaştaki kişileri gıdı estetiği yaptırmaya iten en yaygın sebep yağlanmadan kaynaklı olan gıdı sarkması iken yaşı ilerlemiş kişilerde ise daha çok derinin elastikliğini kaybetmesinden dolayı gıdı estetiğine başvurulmaktadır. Aynı zamanda küçük çene yapısına sahip olan kişilerde gıdıdaki sarkmalar normale kıyasla daha belirgin olabilir. 

  Gıdı bölgesi ile ilgili estetik kaygılar duyan ve estetik operasyonun yapılmasına engel olacak herhangi bir sağlık problemi bulunmayan kişilere gıdı estetiği yapılabilir. Hatta yaşı ilerleyen kişilere gıdı estetiğine ek olarak boyun germe işlemi de uygulanabilir. Böylelikle kişi daha genç bir görünüme sahip olur ve kendisini daha iyi hisseder.

  Gıdı Estetiği Kalıcı mıdır?

  Gıdı estetiği, kişi yaşam tarzına dikkat ettiği sürece kalıcı ve tekrarı gerekmeyen bir estetik türüdür. Yapılan operasyonun kalıcı olması için kişi kilo alımına dikkat etmelidir. Zira kişi gıdı estetiği yaptırdıktan sonra aşırı kilo alırsa bu durum boyun bölgesinde ekstra yağlanmaya sebebiyet verebilir. Buna ek olarak gıdı estetiğinden sonra yaşı ilerleyen kişilerde de yaşlılığa bağlı olarak deri ilk baştaki elastik görünümünü kaybedebilir. Bu tip durumlar dışında gıdı estetiğinin tekrarlanmasına gerek yoktur.

  Ameliyatlı Gıdı Estetiği Nasıl Yapılır?

  Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi gıdı estetiğinde de başarı oranı oldukça önemli bir oranda artmıştır. Gıdı estetiği yaptırmak isteyen kişinin önünde işlemin nasıl yapılacağına dair birden fazla seçenek mevcuttur. Hangi tekniğin ve yöntemin uygulanacağı ise kişinin isteklerine, sağlık durumuna, vücudunun ve gıdı bölgesinin yapısına göre belirlenmektedir.

  Gıdı bölgesindeki yağların alınması için sıklıkla liposuction yöntemine başvurulur. Liposuction yöntemi kullanılarak kişinin gıdı bölgesinde biriken fazla yağ dokuları vücuttan dışarıya atılır ve boyun ile çene arasındaki bölge daha estetik bir görünüme sahip olur. Bu işlem sırasında kişinin mümkün olduğunca az acı hissetmesi için lokal anestezi yöntemine başvurulur. Genel anesteziye gerek duyulmaz. Yapılan liposuction operasyonunun süresi ise ortalama 40 - 45 dakika civarında sürmektedir. 

  İşlemden sonra aksi bir durum olmadığı sürece kişinin hastaneye yatması gerekmez ve kısa bir dinlenmenin ardından evinde istirahate çekilebilir.

  Kimi kişilerde ise gıdı bölgesindeki görüntü bozukluğunun tek sebebi yağlanma ile açıklanamaz. Bu durumlarda kişinin çene yapısı incelenir. Zira çene yapısının küçük olması, gıdı bölgesindeki görünüm bozukluğunun bir sebebi olabilmektedir. Bu durumdaki kişilerde tek başına yağ alma işlemi yeterli olmaz. Yapılan operasyonda kişinin gıdı bölgesinden alınan yağ dokuları çenenin yapısını büyütüp belirginleştirmek için çenenin uç kısmına ve kenarlarına enjekte edilir. Çenenin normale kıyasla çok daha küçük olduğu durumlarda ise yağ enjeksiyonu tek başına bir çözüm yolu olmaz. Bu durumlarda ise kişiye kemik implantı yapılması gerekebilir.

  Gıdı germe ameliyatı ise genellikle 50 yaşının üzerindeki kişilere uygulanır. Bunun asıl sebebi ise bu yaşın üstündeki kişilerde derinin elastik yapısını kaybetmesi ve daha yumuşak hale gelmesidir. Bu durumdaki kişilerde gıdıdaki deri dokusu sarkma yapar ve rahatsızlık verici bir görünüm oluşturur. Bu durumdaki kişiler için sadece gıdı bölgesindeki yağ dokusunun alınması bir çözüm yolu değildir. Genellikle kişiden hem yağ dokusunun alınması gerekirken hem de gıdı germe ameliyatı yapılması gerekir. Tüm bu sürecin sonunda kişinin çenesi ile boynu arasında bulunan sarkık ve gevşek deri kulağın arka kısmına doğru gerilir. Böylelikle kişinin boyun bölgesi estetik bir kavuşur.

  Ameliyatsız Gıdı Estetiği Nasıl Yapılır?

  Medikal gıdı estetiği ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler tarafından başvurulan bir yöntemdir. Ameliyatsız gıdı estetiği işlemlerinin ameliyatlı işlemlere kıyasla en büyük farkı, kalıcı olmamalarıdır. Ameliyatsız gıdı estetiğinde de uygulanan birden fazla yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki Thermage adı verilen monopolar radyofrekans dalgalarıdır. Bu radyo frekanslar sayesinde gıdı bölgesinde bulunan derinin altına ısı verilir ve bölgenin sıkılaşması amaçlanır.

  Ek olarak ultrason kullanılarak da gıdıdaki olumsuz görüntülerden kurtulmak mümkündür. Ultrason işlemi sırasında gıdının üzerine ses dalgaları yöneltilir ve bu ses dalgaları sayesinde bölgedeki yağ dokusu azaltılır.

  Bir diğer medikal gıdı estetiği tekniği ise mezoterapidir. Mezoterapi ile gıdıda bulunan derideki sarkmalar ve gevşeklikler ortadan kaldırılabilir. Ancak bu işlem birden fazla seans halinde yapılmaktadır ve tam sonuç vermesi yaklaşık 2 ayı bulabilmektedir. Sürecin sonunda gıdının altındaki yağ dokusu erir ve sarkmalar kaybolur.

  Ameliyatsız gıdı estetiği yöntemleri her ne kadar uygulanması daha kolay olsa da kalıcı olmadıkları için her zaman tercih sebebi değillerdir. Kişi yaptırdığı işlemi belirli aralıklarla tekrarlamalıdır. Ameliyatlı gıdı estetiğinde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Kişi aşırı kilo alımı veya aşırı yaşlanma gibi durumlar yaşamadığı sürece ekstra bir operasyona gereksinim duymaz.

  Gıdı Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Gıdı estetiği operasyonu yapıldıktan sonra kişi mutlaka doktoru tarafından reçete edilen ilaçları ve kimi zaman gerekli görülen kremleri ihmal etmeden kullanmalıdır. Kişi hijyen kurallarına riayet etmeli ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek aşırı kilo alımının önüne geçmelidir. Gıdı estetiği operasyonunda genellikle lokal anestezi kullanılmaktadır. Lokal anestezi ile gıdı estetiği yaptıran kişiler operasyon sonrasında çok süre geçmeden taburcu edilirler ve hastanede yatmalarına gerek yoktur. 

  Hasta estetik işleminden sonra kendisini yoracak şeyler yapmamalı, ağır yük kaldırmamalı ve bolca dinlenmelidir. Vaser Lipo ve lazer lipoliz gibi yöntemlerin kullanıldığı kişilerin ise operasyon sonrasında özel olarak hazırlanmış korse giymeleri gerekir. Hastaların yaşayabileceği hafif ağrılar ve rahatsızlıklar işlemden yaklaşık 5 gün sonra ortadan kalkar. 

  Eğer kişi hafif ve orta derecede ağrı hissediyorsa çeşitli ağrı kesici ilaçları kullanabilir. İşlemden sonra gıdı bölgelerinde şişlik veya morluk olan kişiler ise bölgeye soğuk uygulayabilir ya da morluk için faydalı olan herhangi bir kremi kullanabilirler. Operasyon sonrasında ciddi yan etkiler çok nadir görülmektedir ancak kişi eğer yoğun bir ağrı hissediyorsa vakit geçirmeden doktoru ile iletişime geçmelidir.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek