Lütfen Bekleyiniz...

Mutluluk Çubuğu (Penis Protezi) Nedir?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Mutluluk Çubuğu (Penis Protezi) Nedir?
İçindekiler

  Mutluluk Çubuğu (Penis Protezi) Nedir?

  Penil protez, halk arasında daha çok mutluluk çubuğu olarak bilinir. Bu çözüm, doğal ya da tıbbi tedavi yöntemlerinin yaşadığınız sertleşme bozukluğunu (erektil disfonksiyon problemini) tedavi etmede yetersiz olduğu vakalarda tavsiye edilir. Penis içerisine yerleştirilen penis protezi, anatomik sertleşmenin gerçekleşmesine yardım eder. 

  Sertleşme bozukluğunda kullanılan diğer operasyon dışı yöntemler işe yaramayabilir. Bu tip bir durumda penis protezi, kalıcı çözüm olmasının yanı sıra memnuniyet oranı da oldukça yüksek bir tedavi yöntemidir. Uzun sürmeyen ameliyat sonrası penis içerisine yerleştirilen iki adet mutluluk çubuğu, tipine göre bükülerek ya da şişirilerek sertleşmeyi sağlamaktadır.

  Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılır?

  Sertleşme sorunu yani erektil disfonksiyona sahip fakat ameliyat dışı (medikal tedavi, enjeksiyon tedavisi, vakum aletleri vb.) operatif olmayan tedavi tekniklerinin denenmesine karşın istenilen seviyede iyileşme görülmeyen kişilere penil protez takılabilir. Bu kişilerde oluşan sertleşme bozukluğu; 

  • Diyabet,
  • Omurilik hasarı ya da zedelenmeleri,
  • Multiple skleroz gibi rahatsızlıklara bağlı gelişebilmektedir.

  Ayrıca;

  • Sigara kullanımı,
  • Yetersiz fiziksel aktivite,
  • Stres ya da kaygı gibi durumlarda da meydana gelebilmektedir. 

  Bu problemin oluşması durumunda üroloji hekimine başvuran kişiler, doktorların öngördüğü ameliyat dışı tedavi yöntemlerini uygulamaktadır. Bu tedavilerin başarı oranı kısmen iyi olsa da sorunun kalıcı çözümünü tam olarak sağlayamazlar. Bu durumda 40 yıldan uzun zamandır kullanılan bir teknik olan penil protez tedavisi uygulanmaktadır.

  Kendinize Uygun Penil Protezi Nasıl Seçersiniz?

  Temelde iki tip mutluluk çubuğu vardır. Bunlar tek parçalı (malleable) ve üç parçalı şişirilebilir çubuklar olarak ayrılırlar. Tek parçalı penis protezleri, herhangi bir mekanik bileşene sahip olmadıkları için uzun yıllar boyunca kullanma fırsatı sunarlar. Ayrıca maliyet bakımından da üç parçalı protezlere göre daha avantajlıdırlar. Ayrıca tek parçalı protezler bükülebilir yapısı sayesinde pratik bir kullanıma imkân tanır. Yine de bazı kişiler oluşan sürekli sertlik hali sebebiyle üç parçalı protezleri tercih sebebi olmaktadır. 

  Üç parçalı protezler şişirilebilir pompa aracılığı ile birkaç kez şişirilerek yarı ve tam sertleşme özelliğini barındırırlar. Bu sayede doğal gözüken bir sertleşme olduğu için memnuniyet oranı da yüksek bir protez tipidir. Penil protez tedavisi planlanan kişiler üroloji doktoruna danışmalıdırlar ve hangi protezin kendileri için daha uygun olduğuna doktorun tavsiyeleri ile karar vermelidirler.

  Mutluluk Çubuğu Hangi Tedaviden Sonra Gelir?

  Mutluluk çubuğu sertleşme bozukluğu tedavisinde uzun süredir kullanılan bir tekniktir. Bu sebeple de Avrupa Üroloji Derneği tarafından yayımlanan kılavuz doğrultusunda sertleşme bozukluğu tedavisi kapsamında kullanılması tavsiye edilen teknikler ve genel olarak sırası listelenmiştir. Bu rehbere bakıldığında sertleşme bozukluğu tedavisinde öncelikli olarak;

  • Sildenafil,
  • Tadalafil,
  • Vardenafil gibi ilaçların kullanılması önerilmiştir. 

  Bu tedavilerin başarılı olamadığı durumlarda penil enjeksiyonlar ve vakum aletleri gibi yöntemler tavsiye edilmiş olsa da bu yöntemler sertleşme sorununa kalıcı bir çözüm sağlamamaktadır. Yalnızca bu tedavi yöntemlerinin denendiği ve iyi sonuç alınamadığı durumlarda penil protez uygulaması yapılabilmektedir.

  Mutluluk Çubuğu Dışarıdan Belli Olur mu?

  Silikon olmayan sert plastik maddelerden üretilen protezler, penis içerisindeki bükülme ve köşe oluşturma durumları sebebiyle hastalarda zamanla şikâyete neden olabilir. Bazı durumlarda da bükülme yerlerinde kırılmadan doğan bozulmalara sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca katı yapısı sebebiyle dışarıdan bakıldığında doğal gözükmeyen bir penise ve protezin belli olmasına yol açar.

  Mutluluk Çubuğu Modelleri Nelerdir?

  En basit protez çeşidi olan tek parçalı protez (malleable protez) penisin corpus cavernosum olarak isimlendirilen ve kan ile şişerek ereksiyona neden olan kanallarına tıbbi olarak yerleştirilmiş bir çift bükülebilir silikon bazlı çubuktan meydana gelir. 

  Diğer bir model ise daha gelişmiş bir protez tipi olan 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğudur. Bugün, pek çok sertleşme bozukluğu yaşayan kişi doğal ereksiyona oldukça yakın his veren 3 parçalı şişirilebilir protezleri tercih etmektedir.

  Tek Parçalı Protez ile 3 Parçalı Protezin Farkları Nelerdir?

  Bu iki protezin aralarındaki en önemli fark şudur; malleable yani tek parçalı protez sürekli olarak ereksiyon halinde durur ve 135 derecelik bir eğilme/bükülme açısına sahiptir. Kullanmak istediğiniz durumlarda elinizle dik bir hale getirebilir ve ilişkiye hazır duruma gelirsiniz. Cinsel ilişki bittikten sonra ise elinizle penisinizi bükerek iç çamaşırınızın ya da kıyafetinizin içerisine yerleştirerek gizleyebilirsiniz. 

  3 parçalı protezde ise sertleşme sorunundan önce yaşanılan ereksiyon nasılsa 3 parçalı protezde de aynı anatomik nitelikler devam eder. Testis torbanıza yerleştirilen pompa aracılığı ile doğal halinde inik durumda bulunan protezi şişirerek penisinizi cinsel ilişkiye hazır duruma getirebilirsiniz. İstediğiniz kadar kullanıp cinsel ilişki bitiminde pompada bulunan indirme tuşunun yardımı ile inik hale getirerek yeniden doğal görünümü sağlayabilirsiniz. Her iki penil protez de yaşam boyu garantiye sahiptir.

  İki Parçalı Penis Protezinin Özellikleri Nelerdir?

  Tıpkı 3 parçalı protezde olduğu gibi testis torbasına implante edilen pompa yardımıyla dilediğiniz vakit protezleri şişirerek cinsel ilişkiye hazır hale gelebildiğiniz yarı sert bir protez tipidir. Tek parçalı protez gibi sürekli olarak ereksiyon halinde kalma durumu yoktur fakat üç parçalı protez gibi doğal bir görüntüye de sahip değildir. Yapılan klinik çalışmalarda ise bu tip bir protezde pek çok teknik sorun gözlenmiştir.

  Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

  Tıbbi yaklaşım hangi protez tipinin kullanıldığına, hastanın öyküsü ve cerrahın yaklaşımı gibi faktörlere göre değişebilir. Genel anestezi ile yapılan ameliyat esnasında 3 parçalı şişirilebilir penil protez, penisin üstünde, midenin alt tarafında ve skrotumda yapılan küçük bir kesi ile yerleştirilir. Penis protezi ameliyatları yaklaşık olarak 1 ila 1,5 saat arası sürer. Ameliyat anestezi yardımıyla yapıldığı için hasta hiçbir şekilde acı hissetmez. 

  Penisin boyu ameliyat sırasında doktor tarafından ölçüm çubuğu ile belirlenir. Bundan sonra hastanın anatomisine (penis boyuna) en uygun olan protez seçilir ve yerleştirilir. Silindirler tamamiyle deri altına gizlenecek ve dışarıdan hiçbir durumda farkedilmeyecek biçimde özel bir tıbbi operasyon ile uygulanır. 

  Ameliyattan sonra hastalar genel olarak aynı gün taburcu olurlar ya da 1 gece hastanede kalırlar ve sonraki gün taburcu olurlar. Bu durum hastanelerin yönetmeliğine göre ya da doktorların kararına göre farklılık gösterebilir. Bazı nadir durumlarda ameliyatın ardından oluşan ağrılar bir süre devam edebilir. Ancak doktorunuzun size önereceği ilaçlar ile bu ağrılarla kolaylıkla baş edebilirsiniz.

  Çoğu zaman küçük bir cerrahi kesim ile karın dokusu ile penisin birleştiği noktada ya da testis torbasının (skrotum olarak da adlandırılır) penis ile birleştiği sınırın alt kısmından yapılır. Bu operasyonda hiçbir doku alınmaz ve kan kaybı genellikle olabildiğince az düzeydedir. 

  Penil protezin penise yerleştirilmesinden sonra yaklaşık 3 ile 4 hafta boyunca penis ya da skrotumda ağrı, şişlik ya da morarma durumları görülebilir ve bunlar normaldir. Böyle durumlarda doktorunuz size bir çeşit ağrı kesici ilaç tavsiye edebilir. 

  Hastalar protez ameliyatından 4, 6 ya da 8 hafta sonra ancak doktorun onaylaması hususunda cinsel ilişkiye girebilir. Takılan protez ve yapılan ameliyatın ardından hastaların cinsel ilişkiden aldığı zevk, orgazm hissi ya da boşalma durumu kesinlikle etkilenmez. Kişi önceden olduğu gibi istediği sıklıkta ve sürede cinsel ilişkide bulunabilir. Penis protezleri peniste sertleşme oranını artırırlar fakat penis boyunu çoğu durumda uzatmazlar.

  Mutluluk Çubuğu Fiyatları ve SGK Kapsamı

  Penis protezlerinin maliyeti hastaya uygun olan proteze ve ameliyatın yapılacağı hastaneye göre değişebilmektedir. Ayrıca ameliyat sonrası hastanede kaldığınız gün sayısına göre de maliyet yükselebilir ya da düşebilir. Mutluluk çubuğu implantasyon hizmeti kapsamı ile tedavi ücreti duruma göre değişkenlik gösterebilir. 

  Bununla beraber, pek çok durumda bu tedavi için kısmen de olsa SGK kapsamında yararlanılabilir. Çünkü çoğu hastanın sahip olduğu sertleşme bozukluğu vakalarının arkasında genellikle sertleşmeye eşlik eden başka bir hastalık daha bulunmaktadır. 

  Bu hususta daha iyi bilgi alabilmek ve sertleşme bozukluğu için potansiyel tedavilerin SGK ve özel sigorta tarafından kapsama alınma durumunu öğrenmek için bireysel olarak protezi sağlayan firma ile iletişime geçmek en doğru tercih olacaktır.

  Mutluluk Çubuğu Gerçekten İşe Yarar mı?

  Tüm penil protez ameliyatlarının ortalama %90 ila %95’i başarılıdır. Yani diğer bir deyişle penil protezler uzun süreli ve sorunsuz bir cinsel ilişki için gayet uygundur. Yapılan pek çok çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre penil protez taktıran kişi ve eşlerinin tedaviden memnuniyet oranları oldukça fazladır. Yine aynı çalışmada hastaların ve eşlerinin %93’ü tedaviden ve sonuçlarından memnun olduğunu belirtmiş ve aynı durumun tekrarlanması halinde aynı tedaviyi yaptıracaklarını belirtmiştir.

  Mutluluk Çubuğu Taktıran Kişiler Çocuk Sahibi Olur mu?

  Penil protez penisin sertleşmesine yardım eden bir protezdir. Bu protezler idrar ve sperm çıkışının yapıldığı üretra adlı kanala değil, bu kanalın iki yan tarafında yer alan corpus cavernosum olarak adlandırılan kanallara yerleştirilirler. Bu sebeple idrarın üretilmesine ya da vücut dışarı atılmasına herhangi olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca mutluluk çubukları takılan hastaların sperm üretiminde de herhangi bir negatif etkiye sahip değildir. Bu sebeple bu bireylerin de çocuk sahibi olmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

  Mutluluk Çubuğu Sonrası Cinsel Hayat

  Üç parçalı penil protez operasyonundan 6 ya da 8 hafta sonra kontrole gelen ve bütünüyle iyileşen penil protezi olan hastalar çok rahat hissettiklerini ve vücutlarında herhangi yabancı ve rahatsız edici bir şey olmadığını belirtmişlerdir. Normal şartlarda cinsel ilişki ameliyattan 6 ila 8 hafta sonra (hekimin onayına bağlı olarak daha önce de olabilir) başlayabilir. Ancak malleable protezlerde ise bu durum değişkenlik gösterebilmektedir.

  Malleable protezler yani diğer adıyla tek parçalı bükülebilir protezler devamlı sert yani ereksiyon halinde kaldıkları için bazı durumlarda dışarıdan bakıldığında belli olabilmektedir. Fakat en yüksek eğilme açısı ile tek parçalı malleable protezler hassas bireyin penisini saklayabilmesine imkân verecek biçimde üretilirler.

  ESWT Yerine Mutluluk Çubuğu Olur mu?

  ESWT tedavisi, diğer adıyla şok dalga terapisi olarak da bilinir. Yapılan bazı araştırmalarda erektil disfonksiyonun düzeltilmesinde pozitif sonuçlar verdiği belirtilmiştir. Ancak Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehbere göre, sertleşme bozukluğu sorunu olan kişilerde standart bir tedavi yöntemi olarak listelenmemiştir. Bu sebeple de şok dalga tedavisinin yerine penil protezi ameliyatı yapılması tercih edilmektedir. Dolayısıyla gerekli durumlarda ESWT yerine mutluluk çubuğu yöntemine başvurmak mümkündür. 
  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek