Lütfen Bekleyiniz...

Histerektomi nedir? Neden yapılır ?

Son Güncelleme Tarihi: 13.06.2023
Histerektomi nedir? Neden yapılır ?
İçindekiler

  Histerektomi Nedir ?

  Histerektomi, bir kadının rahminin (rahim) çıkarılmasını içeren cerrahi bir prosedürdür. Cerrah, histerektomi tipine bağlı olarak serviks, yumurtalıklar, fallop tüpleri ve diğer çevre dokuları da çıkarabilir.


  Histerektomi Neden Yapılır ?

  Histerektomiler tipik olarak rahim fibroidleri, endometriyoz, pelvik inflamatuar hastalık, anormal rahim kanaması ve belirli kanser türleri gibi çeşitli jinekolojik durumların tedavisi için yapılır.


  Histerektomi Nasıl Yapılır ?

  Abdominal histerektomi, vajinal histerektomi ve laparoskopik histerektomi dahil olmak üzere histerektomi gerçekleştirmenin birkaç yolu vardır. Seçilen histerektomi tipi, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve tıbbi durumuna bağlıdır.Histerektomi türleri nelerdir?

  Üç tip histerektomi vardır: total histerektomi, kısmi histerektomi ve radikal histerektomi. Seçilen histerektomi tipi, hastanın özel tıbbi durumuna ve ihtiyaçlarına bağlıdır.


  Histerektomi Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

  Ameliyatın süresi, işlemin karmaşıklığına bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle 1-3 saat kadar sürer.


  Histerektomi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?

  Bir histerektomiden sonra, iyileşme süreci, hormon replasman tedavisi ve olası uzun vadeli etkiler gibi dikkate alınması gereken birkaç şey vardır. Doğru iyileşmeyi ve genel sağlığı sağlamak için doktorun talimatlarını yakından takip etmek ve herhangi bir takip randevusuna katılmak önemlidir.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek