Lütfen Bekleyiniz...

Larenjit (Gırtlak İltihabı) Nedir? Larenjit Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Larenjit (Gırtlak İltihabı) Nedir? Larenjit Belirtileri ve Tedavisi
İçindekiler

  Larenjit (Gırtlak İltihabı) Nedir?

  Havanın akciğerlerden çıkarak ses telleri yardımıyla dönüşümüne ses dönüştürülmesi adı verilir. Bu duruma bağlı gelişmelerden biri olan larenjit ise halk arasında gırtlak yahut ses kutusu denilen larinksin tahriş olması veya iltihaplanması durumudur. Larenjit iltihabı, yani gırtlak iltihabı sonucunda hasta nefes almakta zorlanır ve konuştuğunda veya yutkunduğunda sesi boğuk çıkarak ağrı yapar. 

  Boğazın iltihaplanması durumu genellikle fazla uzun sürmez ve çoğunlukla ciddi değildir. Ancak ses telleri iltihaplandığında ortada fazla bir hasar söz konusuysa, bu uzun dönemli olabilir. Eğer sesin kısık çıkması ve iltihap durumu iki üç haftayı geçerse bir hekime danışmakta fayda vardır. Zira bu durum, başka bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

  Akut Larenjit Nedir?

  Gırtlak iltihabı kısa süreli olabileceği gibi uzun süreli de olabilir. Eğer hastalık kendi kendine iyileşmezse (3 haftalık bir süre içinde), bu durum kronik larenjit olarak tanımlanır. 

  Kronik Larenjit Nedir?

  Eğer gırtlaktaki iltihaplanma üç hafta içerisinde iyileşmezse bu durum da kronik larenjit olarak tanımlanır. Gırtlak iltihabı yaşayanların çoğunda genellikle ciddi bir durum gelişmez ve sebebi virüs kaynaklıdır. Altta yatan daha farklı bir problem olması durumunda ses kısıklığı daha uzun sürebilir, bu yüzden böyle bir durum yaşanması durumunda doktora görünmek önemlidir.

  Larenjit Nedenleri Nelerdir?

  Günlük yaşamımızdaki en önemli şeylerden biri olan konuşma yetimiz, akciğerlerden çıkan havanın ses tellerine ulaşması ile sağlanır. Kişinin larenjiti iltihaplandığında ses değişir ve ağrılı bir süreç başlar. Larenjit, yaşlanma kaynaklı olabileceği gibi grip, soğuk algınlığı gibi başka hastalıklardan dolayı da kaynaklanıyor olabilir.

  Eğer ses telleri gereğinden fazla kullanılırsa, tahriş veya enfeksiyonlar gelişebilir.  Eğer bu enfeksiyonlar kendiliğinden geçmezse, larenjit hastalığına sebep olabilir. Ses tellerinin titreşimleri ile ses meydana geldiğinden, eğer iltihaplanma bu bölgede olursa gırtlak şişerek sesin kısılmasına neden olur.

  Larenjit vakalarının bir kısmında doğru ses tespit edilemeyebilir. Hasta, gelişen hastalık sonucunda nefes almakla güçlük yaşar ve sesi boğuklaşır. Gırtlak iltihabının birden fazla nedeni olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar bu nedenlerin başında gelir. Eğer kişi sigara dumanı veya endüstriyel dumanlara maruz kalıyorsa, bu da larenjite sebep olabilir. Bunların haricinde sinüzit, nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu hastalıkları da gırtlak iltihabı nedenleri arasında yer alır. 

  Akut Larenjit Nedenleri

  Larenjit genellikle fazla uzun sürmez, eğer altta başka bir hastalık yoksa genellikle kendiliğinden iyileşir. Kısa süreli larenjitin en yaygın sebebi, üst solunum yollarının enfeksiyon kapmasıdır. Akut larenjitin nedenleri ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Nezleye sebebiyet verenler gibi benzer viral enfeksiyonlar
  • Bakteriyel enfeksiyonlar
  • Fazla alkol içmek
  • Çığlık atmak, tezahürat yapmak, aktif şarkı söylemek gibi sesi fazla veya kötü kullanmak
  • Ayrıca bebeklerin veya çocukların sürekli ağlaması veya hayvanlar veya çizgi film karakterleri gibi konuşmaya çalışarak seslerini değiştirmeye çalışmaları

  Kronik Larenjit Nedenleri

  Reflü, kronik larenjitin en bilinen sebeplerindendir. Bazen midedeki asitler boğaza geri çıkar ve bu da gırtlağa ulaşırsa tahriş meydana getirir. Ayrıca aşağıdaki durumlar da kronik larenjite neden olabilir.

  • Elektronik veya normal sigara içmek
  • Alerjiler
  • Bazı solunum ilaçlarının boğaz yolunu tahriş etmesi
  • Bazı mantar enfeksiyonları
  • Boğaza darbe almak
  • Kimyasal dumanları solumak
  • Sinüs hastalığı
  • Kanser
  • Ses tellerinde meydana gelen bazı diğer sorunlar

  Eğer altta yatan farklı bir hastalık daha varsa bu iyileşme sürecini uzatır. Eğer 6 ay ve 3 yaş aralığında çocuklarda öksürük, nefes almada zorluk, yüksek olmayan ateş, kısık ses ve sesin kabalaşması gibi belirtiler varsa bu, üst solunum yollarının tıkanması olan krup hastalığı da olabilir.

  Larenjit Belirtileri Nelerdir?

  Genel bir kapsama alındığı takdirde larenjit belirtileri şu şekilde sıralanabilir: 

  • Yutkunma zorluğu
  • Ağrı
  • Hırıltı
  • Sürekli boğazı temizleme ihtiyacı hissetmek
  • Ateş
  • Halsizlik
  • Öksürük 
  • Boğazda yumru hissi

  Akut Larenjit Belirtileri

  Akut larenjitin belirtileri ise şu şekildedir: 

  • Seste kısılma
  • Seste çatallanma
  • Öksürük
  • Boğazın kuruması
  • Yüksek olmayan ateş

  Larenjit Tanı Yöntemleri Nelerdir?

  Doktor fiziksel muayene sonucunda larenjit teşhisi koyar. Muayeneye sürecinde, ilk olarak kulak burun boğaz kontrol edilir ve boyunda şişlik olup olmadığı, burunda veya boğazda ses tellerini etkileyebilecek akıntı veya enfeksiyonun olup olmadığı muayene edilir. Eğer yakın zamanda üst solunum yollarından bir enfeksiyon geçirildiyse bu da doktor söylenmelidir. 

  Ayrıca ne zamandır ses kısıklığı yaşanılması da paylaşılması gereken diğer bilgiler arasındadır. Akut larenjit genellikle birkaç haftada kendi kendiliğine geçer. Fakat doktora muayene olunması gerekiyorsa ilk olarak boğaz kültürü uygulanır. Kültür yöntemiyle, bakteri ve virüsler incelenir ve ortaya çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanır.

  Ses kısıklığı larenjitin en bilinen semptomlarındandır. Eğer ses kısıklığı kronik ise, doktor hastalık geçmişlerinizi ve semptomlarınızı kontrol eder. Yine de bazı durumlarda kronik larenjite başka bir hastalığın neden olup olmadığını öğrenmek için bazı tetkikler talep edilebilir:

  Laringoskopi

  İnce bir endoskop yoluyla ağızdan gırtlağın ve ses tellerinin incelenmesi işlemidir. Laringoskopi ile gırtlaktaki polip, tümör gibi oluşumlar saptanır.

  Fiber Optik Laringoskopi

  Laringoskopinin esnek bir boru ile yapılmasıdır. 

  Biyopsi

  Doktorunuz, forseps kullanarak bir biyopsi isteyebilir. Patolog, dokuların normal olup olmadığını görmek için bu örneği inceler.

  Larenjit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Semptomlar, sesi dinlendirme, sıvı tüketme ve havayı nemli tutma gibi yöntemlerle biraz azabilir.

  Kronik larenjit tedavileri ilk önce, sigara veya aşırı alkol kullanımı gibi hastalığa neden olabilecek alt nedenlerin olup olmadığını öğrenmekle başlar.

  Larenjit İlaçları

  Antibiyotikler: Hastalık çoğunlukla virüs kaynaklı olduğundan antibiyotikler etkili olmasa da, ortada bakteriyel bir enfeksiyon mevcutsa, doktor yine de antibiyotik kullanımı önerebilir.

  Kortikosteroidler: Kortizol hormonunun yapay halidir. Kortikosteroidler ses telinde oluşan iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

  Ağrı Kesici İlaçlar: Ağrı durumunda doktor size uygun olan ağrı kesiciyi yazacaktır ve yine doktorun tavsiyesi ile kullanılmaları gerekmektedir.

  Ses Terapisi

  Öğretmenler veya ses sanatçıları gibi sesini aktif olarak kullanmak zorunda olan meslek grupları çalışanları, bir dil terapisti yardımıyla sesini nasıl sağlıklı bir şekilde kullanacaklarını öğrenebilirler. Ancak gırtlakta bir kitle veya polip gibi hastalıklar varsa, çözüm ameliyat olabilir.

  Gırtlak İltihabı İçin Evde Bakım

  Evde bakım esnasında dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Başlarda ağrı yapsa bile mutlaka sıvı tüketmeye özen gösterin. Bu dönemde sigara ve alkol kullanmayın.
  • Nemlendiricilerden ve mentol inhalatörlerinden yardım alın. Mentoller yatıştırıcı etki sağlarken nem, larenjit tedavisinde rahatlamaya yardımcı olur.
  • Tuz boğazı yatıştırıp şişliği alacağından, ılık tuzlu su ile gargara yapılabilir.
  • Okaliptüs ve nane gibi otlardan yapılan boğaz pastilleri de kullanılabilir.
  • Kuru ve tozlu ortamlara girmeyin.
  • Ses tellerini olabildiğince dinlendirin.
  • Meyan kökü, hatmi ve kaygan karaağaç gibi bazı bitkiler rahatlamaya yardımcı olsa da bunları tüketmeden önce hekime sormak gerekir. Zira bazı ilaçlarla etkileşime girdikleri bilinmektedir. 

  Larenjit Nasıl Geçer?

  ‘’Larenjite ne iyi gelir?’’ sorusuna yanıt olarak verilebilecek ve larenjitin bitkisel tedavisi olarak da tanımlanabilecek bazı faydalı besinler mevcuttur. Bu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

  1. Zencefil: Bitkisel tedavi temelli uygulamalarda zencefilin etkisi bilinmektedir. Zencefil, baharat olarak tüketilebileceği gibi taze olarak da iltihap sökücü etkisiyle larenjiti tedavi etmede kullanılabilir. Yoğurda eklenecek biraz toz zencefil, ses tellerini rahatlatacaktır.
  2. Elma Sirkesi: Elma sirkesi tüketmenin de iltihaplar üzerinde güçlü ve etkili bir tesirinin olduğu bilinmektedir. Bir bitkisel destek olan elma sirkesi, solunumu kolaylaştırır, ses tellerini yumuşatır ve iltihabın giderilmesine destek olur.
  3. Bal: Bal tüketerek larenjitten kurtulmak mümkün olabilir. Larenjiti geçirebilecek bir diğer bitkisel tedavi türlerinden olan balı, her sabah uyandıktan sonra bir tatlı kaşığı şeklinde tüketerek kullanabilirsiniz. Ayrıca ılık süt içecekseniz, içerisinde biraz bal atarak da içmeniz larenjit tedavisinde size yardımcı olacaktır. Bal, ses tellerindeki tahrişi iyileştirici etki gösterir ve ayrıca hücre onarımı yaparak daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.
  4. Tarçınlı Süt: Tarçın da bal da olduğu gibi, ılık sütle beraber tüketilirse, ses tellerindeki hücre hasarını iyileştirici etki gösterir, bakteri ve enfeksiyonu da temizlediği bilindiğinden larenjit hastalığı sürecinde tüketilmesi tavsiye edilir.
  5. Sarımsak: Her sabah 1 adet çiğ sarımsak çiğnemek, konuşmakta güçlük çekiyorsanız ve nefes alırken zorluk yaşıyorsanız size yardımcı olabilir. Çiğ sarımsağın iltihap geçirici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla sarımsak çiğnemek veya suya sarımsak eklemek larenjit tedavisinde size yardımcı olacaktır.
  6. Ekinezya Çayı: Ekinezya çayı tüketmek de iltihap sökücü olduğundan bir diğer bitkisel tedavi türlerindendir. Ekinezya çayı, solunum yollarından kaynaklanan hastalıklarda iyileştirici etki gösterir. Sabah ve akşam Ekinezya çayı tüketmek, ses tellerinizi yeniden güçlendirerek konuşmanızı desteklemekte yardımcı olacaktır. Ancak hamile olan kişiler, ekinezya çayını tüketmek istiyorlarsa, öncesinde mutlaka hekimlerine sormalıdırlar.
  7. Zerdeçal: Zerdeçalın iltihapları sökmedeki etkisi yüzyıllardır bilinen bir gerçektir. Zerdeçal içeren çay ve bitkisel kürler, doğal olarak enfeksiyonlarla savaşmakta bizlere yardımcı tedavi yöntemlerindendir. Eğer larenjit için bitkisel temelli bir tedavi arayışındaysanız, belli aralıklarla zerdeçal tüketebilirsiniz.
  8. Bıldırcın Yumurtası: Larenjit tedavisinde kullanılabilecek bir diğer gıda ise bıldırcın yumurtasıdır. Zengin mineral ve vitamin değerleriyle bıldırcın yumurtası tüketmek, iltihabı yok edici özellik gösterir.

  Larenjit Nasıl Önlenir?

  Sesi korumak ve larenjite sebep olacak boğaz kuruluğunu engellemek için birtakım önlemler alınabilir. Şu önlemleri alarak larenjiti önüne geçebilmek mümkündür:

  • Kahve, soda veya kafein içeren içecekler boğazı kurutucu özellik gösterdiğinden bunlardan uzak durun.
  • Gün içerisinde bol bol su tüketin.
  • Sigara kullanmayın. Sigara kullanımı vücudun genelini de etkilediği gibi, ses tellerine de zarar verir.
  • Ses tellerinde tahrişe neden olmamak için boğaz temizlemek gibi hareketleri yapmaktan kaçının.
  • Viral enfeksiyonların yaşanmasında kötü el hijyeni önemli yer tuttuğundan, ellerinizin temiz olduğundan mutlaka emin olmanız gerekmektedir. Eller bol sabunla, bir yere dokunulduktan sonra mutlaka yıkanmalıdır.

  Larenjit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  Larenjit ve Faranjit Arasındaki Fark Nedir?

  Larenjit ve faranjit, birbirlerine çok benzediklerinden oldukça sık bir şekilde birbirleriyle karıştırılabilirler. Ancak bu iki hastalığı birbirinden ayıran bir fark vardır. Larenjitte iltihaplanma, gırtlakta veya ses tellerinde meydana gelirken faranjitte, boğazın arka bölümü iltihaplanmaktadır.

  Larenjit Bulaşıcı mıdır?

  Larenjit, bir bakteri veya mikrop tarafından meydana geldiyse ve bu yapılan tetkiklerle ortaya çıktıysa, bu durumda larenjit kişiden kişide geçebilmektedir. Eğer larenjit hastası biri varsa, mutlaka kişinin kişisel eşyaları ile temastan kaçınılmalıdır ve ortak bir şekilde kullanılmamalıdırlar. Ancak larenjit ses tellerinin zorlanması veya alerji kaynaklıysa bu durumda larenjit kişiden kişiye bulaşıcı bir etki göstermez. Larenjitin kişiden kişide geçip geçmeyeceğini anlamak için, hasta mutlaka bir hekime muayene olmalıdır. Eğer sorunun bir bakteri kaynaklı olduğu tespit edildiyse, dikkatli olunmalıdır.

  Larenjit Ne Kadar Sürer?

  Bir gırtlak iltihabı olan larenjitin semptomları çoğunlukla, sesin kısılması, hafif ateş, öksürük, boyunda ağrı ve yutmada güçlük olarak kendin, gösterir. Genellikle bu semptomlar yalnızca iki hafta sürer. Eğer belirtiler üç haftayı geçmiyorsa bu akut larenjite işarettir. Ortada üç haftadan uzun süren bir durum varsa bu larenjitin kronik olduğunu gösterir.

  Larenjit İlerlerse Ne Olur?

  Larenjit, tonsillit, farenjit, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla birlikte görülebilir. Böyle bir tabloda belirtiler şiddetli boğaz ağrısı, zor yutkunma, halsizlik, baş ağrısı, lenflerde büyüme, burun akıntısı ve genel vücut ağrısı olarak kendini gösterecektir.

  Ne Zaman Hekime Başvurulmalıdır?

  Eğer; şikayetleriniz çok fazlaysa, nefes almada güçlük çekiliyorsa, ateş iki günden fazladır devam ediyorsa, ses kısıklığı 3 haftadır geçmiyorsa, enfeksiyonun geçmesinden 2-3 hafta sonra bile lenf bezlerinin şişlikler inmediyse, enfeksiyon olmamasına rağmen boyundaki lenf bezleri şiş durumdaysa veya ameliyattan sonra ses kısıklığı şikayeti varsa fazla vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek