Lütfen Bekleyiniz...

Meyve Suyu Çocuklar İçin Zararlı Mıdır?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Meyve Suyu Çocuklar İçin Zararlı Mıdır?
İçindekiler

  Meyve Suyu Çocuklar İçin Zararlı Mıdır?

  Birçok kişi, meyve sularının çocuklar için zararlı mı yoksa faydalı mı olduğunu merak etmektedir. Zira yıllardır, çocuklar için meyve suyunun zararları veya meyve suyunun yararları önemli bir tartışma konusu olmaktadır. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, bebeklerde meyve suyu tüketiminin yanlış bilinen kanının aksine altıncı aydan önce hiçbir faydası yoktur. Bebeğe altıncı aydan sonra verilecek olan meyve suyunun yüzde yüz meyve suyundan yapılmış olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü içinde şeker ve su katkılı meyve suları bebekler için faydalı olmaktan ziyade oldukça zararlıdır ve temel beslenmelerinde yeri yoktur. 

  Ayrıca yüzde yüz meyve suyundan oluşan içeceğin altı aydan büyük çocuğa günde en fazla 1.5 çay bardağı kadar olmasına dikkat edilmelidir. Ek besin olarak tüketilecek olan meyve suyunun yüzde yüz doğal olması durumunda dengeli tüketiminde bir sakınca yoktur. Hazır kutularda satılan meyve sularından üzüm, var ve elma içerikli olanlarının katkısız olanları tercih edilmelidir. Çünkü diğer aromaları içeren meyve sularında çoğunlukla şeker ve su katkısı bulunmaktadır. 

  Eğer taze olacaksa, bebeklere ek besin olarak üzüm, şeftali, narenciye suları, elma, muz ve armut suyu verilebilir. Ancak altıncı ayın ardından üzüm suyu verilmelidir. Ancak elma ve muz suyunda fruktoz ve glikoz oranı yüksek olduğundan tüketim miktarı sınırlandırılmalıdır. Meyve suyu genel olarak pek fazla zararı olan bir içecek değildir. Özellikle bebekler için ek besinlerin başında gelir. Anne sütünden sonra sıvılardan genellikle meyve suyu tercih edilir. 

  Meyve suyu tüketimi kötü olmasa da bunun ancak yüzde yüz meyve suyu olduğunda etkili olacağını söylemek gerekir. Eğer meyve suyu yüzde yüz meyve suyundan oluşmuyorsa bu durumda ortaya bazı sağlık sorunları çıkarabilir. Eğer yüzde yüz meyve suyu bulunamıyorsa o zaman içeceklerden süt, ayran veya kefir tercih edilebilir. Ancak asla gazlı ve karbonhidratlı içecekler tercih edilmemelidir. İçeriğinde sadece meyve, şeker ve su içeren içecekler de tercih edilmemelidir. Mühim olan paketin gerçekten ne içerdiğidir. 

  Meyve Suyunun Zararları Nelerdir?

  Meyve suyu tüketimi gece yatmadan önce olmamalıdır. Mümkünse gün içinde tüketilmesine dikkat edilmelidir. Aç karnına tüketmek reflü gibi sorunlar yaratabileceğinden, mümkünse tüketimi öğünlerle beraber olmalıdır. Ancak meyve suyu eğer gece yatmadan hemen önce gerçekleşirse bazı sorunlara yol açabilir. Meyve suyu içerdiği asitler neticesinde dişteki mineye zarar verir ve bu da dişte çürüklere neden olabilir. Özellikle yapılan araştırmalarda, günde iki su bardağından daha fazla meyve suyu içen 2-6 yaş aralığındaki çocuklarda boy kısalığı ve şişmanlık gibi sorunlar çıktığı görülmüştür. 

  Yine araştırmalara göre, günde iki su bardağından daha fazla meyve suyu tüketen çocuklar, tüketmeyenlere göre daha kısa boylu olmuşlardır. Yani meyve suyu tüketimi çocukların boy uzunluğunda olumsuz yönde etkili olabilmektedir. İki su bardağından daha az meyve suyu tüketen çocukların yalnızca üçte birinde şişmanlık gözlenirken, iki su bardağından daha fazla meyve suyu tüketen çocukların ise yarısında şişmanlık gözlenmiştir.

  Meyve suyunun çocuklara olan zararlı etkilerinin yanı sıra aşağıdaki gibi de olumsuz etkileri olabilir:

  1. Meyve Suları Bazı Kimyasalları İçerebilir: Meyve suları doğası gereği çabuk bozulan gıdalardır. Marketlerde meyve sularını bozulmadan uzun süre saklamanın ise tek yolu onların içerisine oksijen girişini önlemek adına aşırı miktarlarda koruyucu koymaktır. Bu koruyucular, meyve suları gibi koktukları için tüketiciler tarafından fark edilmeleri oldukça güçtür. Bu yüzden hazır meyve suları tüketmek yerine meyvenin kendisini tüketmek daha mantıklı bir seçenek olacaktır.
  2. Meyve Sularının Besin Değeri Fazla Değildir: Meyve suyu, taze bile sıkılmış olsa bol miktarda fruktoz içerir ve tıpkı diğer meşrubatlardaki gibi zararlı bir etki yapar. Ancak %100 doğal içerikleri varsa C vitamini, B1, folik asit ve potasyum içereceklerinden faydaları da yok değildir. Ancak meyvelerin asıl olarak lifleri büyük fayda sağladığından sıkmak bunların yok olmasına yol açacaktır.
  3. Meyve Suları Bol Miktarda Şeker İçerir: Kimi insan bir kutu kola içmek yerine aynı miktarda meyve suyu içmeyi tercih ederler ve bu seçimi meyve suyunun daha sağlıklı olacağına inanarak yaparlar. Ancak gerçek aslında pek de böyle değildir. Aynı miktardaki meyve suyu en az bir kutu kola kadar şeker içermektedir. Bu yüzden suyunu tüketmektense meyvenin kendini yemek daha verimli olacaktır.
  4. Meyve Suyu Diyabet Riski Yaratabilir: Elma, armut, üzüm ve yaban mersini yemek tip 2 diyabete yakalanma ihtimalini azaltmaktadır. Yapılan çalışmalarda görülmüştür ki, yaban mersinini haftada 3 kez tüketmek diyabet riskini %26’ya kadar düşürmüştür. Öte yandan iş meyvenin suyuna gelince büyük oranda değişir. Yapılan araştırmalara göre meyvenin kendisi yerine suyunu tüketmek, diyabet riskini azaltmaz. Aksine, meyve suyu tüketimi diyabet riskini %8 kadar arttırmaktadır.
  5. Meyve Suyu Kadınlarda Gut Hastalığına Yol Açabilir: Gut hastalığı kadınlarda bazı eklem yerlerinde ani gelişen ve güçlü ağrılara yol açabilmektedir. Bunun haricinde insanlarda ağrı, hassasiyet, kızarıklık, şişlik ve sıcaklık artışı gibi şikayetlere neden olur. Gut hastalığının ise başlıca sebeplerinden biri meyve suyu ve asitli içecekleri tüketmektedir. 

  Özellikle meyve suları bu bakımdan yüksek miktarda fruktoz içerdiklerinden yüksek riskli gıdalar arasında gelirler. Yapılan araştırmalarda görülmüştür ki, günde bir kereden fazla meyve suyu tüketen kadınlar, ayda bir kere meyve suyu tüketen kadınlara oranla gut hastalığında daha fazla yakalanmıştır. Bu risk tüketen kadınlarda iki kat daha fazladır.

  Hazır Meyve Suları Hastalığa Sebep Olur Mu?

  Hazır meyve sularında, meyve özünün haricinde bol miktarda katkı maddesi ve meyve aroması bulunur. Bunların yanında içlerinde sofra şekeri ve fruktoz şurubu da eklenir. Bu tür kimyasalların içinde olmasıyla birlikte hazır meyve suları, meyve suyu özelliğini neredeyse kaybederler. İçeriğinde olan kimyasallar, kimyasal tadı vermezler ve tüketen kişi tarafından anlaşılmazlar. Bu yüzden bol tüketildiklerinde birçok hastalığa davetiye çıkarırlar.

  Meyve Suyu Fazla Tüketilirse Ne Olur?

  Hazır meyve suları çok miktarda glukozu, yani şeker içerirler. Bu kadar yüksek miktardaki glukoz en başta metabolizmayı olumsuz yönde etkiler. Bunların haricinde yine bu kadar yüksek miktarda glukozu vücuda almak kanser, obezite ve diyabet gibi ciddi hastalıklara kapı açar. Özellikle kutuların üstlerinde ‘’meyve suyu’’ yazılı olmasına aldanan tüketiciler, gazlı içecek yerine sağlıklı bir içerek tercih ettiklerini düşünerek bol miktarda meyve suyu tüketebilirler. 

  Ancak sanılanın aksine, adında yazdığı gibi tükettikleri içeceğin meyve suyuyla pek fazla benzerliği yoktur. Kısaca düşünüldüğünde, hazır meyve suyu vücudunuza bol miktarda şeker içeren su almaktan başka hiçbir şey değildir. 

  Hangi Meyve Suları Tercih Edilebilir?

  Sağlıklı bir beslenme için tüketilen yiyecekler kadar tüketilen içeceklerin de önemi büyüktür. Çoğu insan, yediği gıdanın sağlıklı olmasına dikkat ederek tükettikleri gıdanın yanındaki içeceğin içeriğine dikkat etmez. Ancak bu tamamen yanlıştır. Fayda, ancak tüketilen içecek doğal olduğunda ve dengeli tüketildiğinde vardır. 

  Bu bakımdan bakacak olursak doğal meyve suları bazı önemli faydalar içerirler. Bunlara örnek olarak ananas suyu verilebilir. İçeriğinde c vitamini, kalsiyum, potasyum, demir ve manganez bulunan ananas suyu, bağışıklık sistemi için adeta bir hazinedir. Ayrıca alerjilere karşı da kişiyi güçlendirir. Elma suyu ise içerdiği antioksidanlar sayesinde eşi benzeri bulunmaz bir içecektir. 

  Tüketimi, özellikle cilt sağlığında büyük fayda sağlar. Ayrıca bol miktarda E ve C vitamini içerir. Portakal suyu ise bol miktarda C vitamini, B vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir. Nar suyu ise içerdiği antioksidanlar bakımından kansere karşı güçlü bir silahtır.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek