Lütfen Bekleyiniz...

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer?

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer?
İçindekiler

  Öksürüğe Ne İyi Gelir? 

  Öksürük, boğaz ve hava yollarını yabancı maddelerden arındırmak için gösterilen istemsiz bir reflekstir. Öksürük sırasında hava, akciğerden hızlı ve şiddetli bir şekilde dışarı çıkarılır. Bu durum istemli ya da istemsiz olarak gerçekleşebilir. Öksürük ilk evrelerde masum bir sağlık şikayeti gibi görülse de bu durum bazı ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. 

  Öksürme refleksini tetikleyen birçok durum olabilir. Gıda tüketimi esnasında besinlerin soluk borusuna temas etmesi öksürüğe neden olur. Bu en sık görülen öksürük nedenidir. Bu durum sık sık gerçekleşiyorsa, yemek yeme işlemi sırasında parçaları dikkatli çiğnemek sorunu çözecektir. Ayrıca çok kuru ve sert gıdaları tüketmek de tercih edilmemelidir. 

  Yemek yeme esnasında konuşmamak da soluk borusuna gıda kaçmamasına yardımcı olur. Ancak bazen sorun bundan ibaret olmayabilir. Gıda eğer soluk borusuna kaçtıysa ve kişide aspirasyon meydan gelmişse, kişi nefes almada güçlük çeker. Duruma müdahale edilmemesi durumunda kişi boğulabilir. Bu durumda zaman kaybetmeden Heimlich manevrası uygulanmalıdır. Heimlich manevrası konusunda bilinçli olmak bu gibi durumlarda hayat kurtarıcı olmaktadır. 

  Öksürük her zaman gıda kaynaklı nedenlerle gerçekleşmez. Bazen bakteriyel etkenler üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu durumda da kişilerde öksürük görülebilir. Öksürük eğer viral enfeksiyon nedenli ise bu durumda bağışıklık sistemini desteklemek ilk öncelik olmalıdır. Güçlü ve sağlam bir bağışıklık sistemi genellikle basit viral enfeksiyonların yaratacağı öksürük sorununun önüne geçebilir. 

  Kendi kendine geçmeyen öksürük için kişinin şikayetleri doktor tarafından dinlenmelidir. Ardından hastanın sorununa göre çeşitli ilaç kullanımı önerilir. Öksürüğü engellemek ancak esas sorunun belirlenmesi ile sağlanabilir. Eğer durum kronik hale gelmişse ve kişiye rahatsızlık veriyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak ve bir hekimden destek almak öksürüğü yenmek için en iyi yoldur. Öksürükten tedavi ile kurtulmak mümkündür.

  Şuruplar genellikle basit öksürükler için etkilidir. Ancak bunların hiçbiri doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Öksürük için kullanılan her ilaç kişinin sağlık durumuna göre belirlenmelidir. Örneğin, kuru öksürüğü olan birisinin öksürük söktürücü şurup içmesi durumunda durumu kötüleşebilir. Öksürük söktürücü şuruplar bu durumda öksürüğün şiddetini arttırır. Balgamlı öksürüğü olan birisinin ise öksürük söktürücü ilaç kullanması balgamın dışarı çıkışına engel olur. 

  Öksürük ilaçlarının yanı sıra bazı bitkisel karışımlar da öksürüğe iyi gelmektedir. 

  Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir? 

  Balgam, koyu kıvamlı ve sarımsı bir rengi olan vücut sıvısıdır. Özellikle akciğer ve solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerde görülebilmektedir. Öksürükle beraber görüldüğünde ağıza gelir. Bu durum sigara içen kişilerde daha sık görülmektedir. Bu kişilerin sigarayı bırakmaması durumunda şikayetler devam edilir. Ancak sorun soğuk algınlığı nedeniyle gerçekleşiyorsa ilaç tedavisi ve dinlenme gerekmektedir. Ayrıca verem, tüberküloz ve zatürre gibi sağlık sorunlarında da görülebilir. Bu durumda zaman kaybetmeden bir uzmana muayene olmak gerekmektedir. 

  Basit solunum yolu enfeksiyonlarında evde uygulanan bazı yöntemlerle sorunun etkileri azaltılabilir. Kaynadıktan sonra bir kaba koyulan sıcak suyun buharını birkaç dakika boyunca solumak oldukça yardımcı olacaktır. Tuzlu su ile gargara yapmak da boğazın rahatlamasını sağlamaktadır.

  Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir? 

  Kuru öksürük birçok sağlık sorununun habercisi olabilmektedir. Bu nedenle uzun süre devam etmesi durumunda bir hekime başvurmak en doğru yoldur. Özellikle akciğer kanseri gelişmesi durumunda sıkça görülebilir. Bu durumda evde yapılacak yöntemlerin bir etkisi yoktur. 

  Hekimin önerdiği tedavi planını aksatmadan sürdürmek tek çözüm yolu olmaktadır. Ancak öksürüğün neden olduğu rahatsız edici hissi azaltmak için bazı basit yöntemler denenebilir. Örneği bal tüketmek boğazları yatıştıracağından kişiye fayda sağlayacaktır. Bal tek başına tüketilebileceği gibi, çayın içine katılarak da tüketilebilir. 

  Hamilelikte Öksürüğe Ne İyi Gelir?

  Hamilelik oldukça zor ve teferruatlı bir süreçtir. Bu dönemde annenin bağışıklık sistemi eskisine göre zayıf düşer. Hormonal dengesizliğin neden olduğu bu durumun etkilerini azaltmak için mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Anne adayları bu dönemde soğuk algınlığına ve gribe karşı dayanıksız hale gelebilir. Bu durumda limonlu ve ballı zencefil çayı tüketmek öksürüğü hafifletebilir. Ayrıca bol su tüketimi de ihmal edilmemelidir. 

  Beslenme düzenine dikkat etmek de anne adayını hastalıklardan koruyacaktır. Ayrıca annenin gerekli miktarda D, A ve E vitamini aldığından emin olunmalıdır. Demir, selenyum ve çinko bakımından zengin besinleri tüketmek de anne adayının bağışıklığını güçlü tutmaktadır. Ancak bunların hiçbiri bir doktora başvurmadan denenmemelidir. Doktor, annenin sağlık durumunu ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra hangi tedavi yönteminin uygulanacağına karar vermelidir. 

  Çocuklarda ve Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

  Çocuklar ve bebeklerde öksürük kış mevsimlerinde en çok görülen sorunlardan birisidir. Bu durumda şikayetler genelde ilk 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçebilir. Ancak bazı durumlarda bu haftalar sürmektedir. Kronik öksürük söz konusuysa mutlaka doktor kontrolü gereklidir. Özellikle doktora danışmadan çocuklara öksürük kesici şuruplar vermek istenmeyen durumlara neden olabilir. Bu gibi durumlarda öncelik öksürüğü kesmek değil, öksürüğün nedenini tespit etmek olmalıdır.

  Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Karışımlar ve Çaylar

  Ihlamur Çayı

  Ihlamur çayı, öksürüğü tedavi etmek için en çok tercih edilen bitkisel çaylardan birisidir. Ihlamurun içerisindeki bileşenler iltihap giderici etki gösterir ve ağrıyı dindirir. Ayrıca öksürük sırasında boğaz şiddetli şekilde tahriş olur. Ihlamur çayı bu sorunun etkilerini azaltır ve boğazı yumuşatır. Günde 2-3 defa tüketilebilir. Ancak hazırlanan çay şeker ilave edilmeden içilmelidir. Tercihe göre bal da çaya ilave edilebilir. Ancak bunun için çayın sıcaklığının 40 derecenin altında olmasına dikkat edilmelidir.

  Ayva Yaprağı

  Tercihe göre taze ya da kuru olarak tüketilebilir. Ayvanın içerisindeki bileşenler boğaz yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Ayrıca tahriş olan boğazı yumuşatıcı etki gösterir. Ihlamur çayında olduğu gibi bu çaya da şeker ilave edilmemelidir. Günde 2-3 fincan tüketilebilir.

  Ekinezya Çayı

  Düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu soğuk algınlığına ve nezleye karşı korur. Boğazda iltihaptan kaynaklı oluşan hasarı düzeltmeye yardımcı olur. Günde 2 fincan tüketilebilir.

  Ayva ve Ihlamur

  İçine bal da atarak tüketildiğinde öksürüğe karşı mükemmel bir koruyucudur. Birlikte tüketildiklerinde boğazı yumuşatır ve hasarın giderilmesine yardımcı olur. Günde 2-3 fincan içilebilir.

  Zencefil ve Karanfil

  Balla birlikte tüketildiklerinde öksürüğü geçirmekte oldukça etkili olurlar. Özellikle karanfil bakteri ve virüsleri öldürücü etkisi sayesinde öksürüğe karşı vazgeçilmez bir korumadır. Ağrı kesici etkisi sayesinde boğazdan oluşan tahrişin acısını hafifletmeye yardımcı olur. Limonla birlikte de tüketilebilirler. Günde 1-2 tatlı kaşığı tüketilebilir. 

  Bal ve Toz Karabiber

  Toz karabiber, bağışıklık sistemini güçlendirici ve spazmları iyileştirici etkisi sayesinde vazgeçilmez bir baharattır. Demleyerek gargara yapıldığında öksürüğü iyileştirici etki gösterir. Balla birlikte tüketildiğinde yatıştırıcı etkisi güçlenir. Ancak reflü ve gastrit gibi sağlık sorunu olanlar için fazla tüketilmesi önerilmez. Bu tür sağlık problemleri olmayan kişiler günde 2-3 tatlı kaşığı kadar karşımdan içebilir. 

  Yeşil Çay

  Yeşil çay antioksidan özelliği sayesinde herkes tarafından sıkça tercih edilmektedir. Çaya kakule ilave edildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirici bir karışım elde edilebilir. Bu karışım aynı zamanda boğaz yolu enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir. Çay içmenin yanında gargara olarak da kullanılabilir. Çay olarak tüketildiğinde günde 2-3 fincana kadar içilebilir. Hipertansiyon gibi sağlık problemleri olan kişilerin günde 2 fincandan fazlasını tüketmeleri önerilmez.

  Ayva Çayı

  Ayva yaprağında olduğu gibi öksürüğe iyi gelir. Boğazları yumuşatıcı etkisi vardır. 1 çay kaşığı kadar parçalanmamış ayva tohumu kullanılmalıdır. 1 fincan suya ilave edilen tohum 5-10 dakika demlenmenin ardından tüketilebilir. 

  Öksürük sadece viral enfeksiyonlardan kaynaklanmaz. Tahriş olmuş boğazlarda da şiddetli öksürükler görülebilir. Bu durumda boğazları rahatlatmak sorunu büyük ölçüde hafifletecektir. Ilık suya atılan su ile 30 saniye gargara yapmak bu durumda fayda sağlamaktadır. Ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. Boğazlar tahriş edildiğinde sorun tekrardan kendini gösterebilir. 

  Bu durumda hassas bir boğaza sahip olan kişilerin boğazlarını fazla zorlamaktan kaçınmaları gerekmektedir. Fazla yüksek sesle konuşmamak ve uzun süre konuşmaya devam etmemek boğazların tahriş olmamasına yardımcı olur. İş gereği uzun süre yüksek sesli konuşması gereken kişilerin yukarıdaki bitki çaylarını belli aralıklarla tüketmeleri tavsiye edilir.

  Öksürük Nasıl Geçer?

  Öksürüğü geçirmek için öncelikle altta yatan sorun tespit edilmelidir. Örneğin öksürük mikrobik bir hastalık temelliyse enfeksiyon tedavisi uygulanmaktadır. Reflü nedenli öksürük için asit giderici tedaviler uygulanır. Astım hastalarında da öksürük sık sık görülebilir. Bu durumda ise nefes açısı tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır. Unutulmaması gereken nokta şudur ki uzun süreli devam eden öksürükler mutlaka bir hastalığın belirtisidir. Öksürüğün 3 haftadan uzun sürmesi durumunda mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olunması önerilir.

  Solunum yolu hastalıkları sonrasında bazen haftalarca kuru öksürük görülmesi normaldir. Bu durum geliştiğinde ise ona özel olan tedavi yöntemleri uygulanır. Eğer sorun tespit edilemiyorsa akciğer filmi çekilir. Gerek duyulması durumunda solunum fonksiyon testinden yada sinüs filminden yararlanılabilir. 

  Öksürük soğuk algınlığı ya da grip gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa bu durumda tedavi planı çok daha basit olmaktadır. Evde uygulanacak bazı basit yöntemlerle bu süreci atlatmak mümkün olmaktadır. Kuru ya da balgamlı öksürük görülmemesi durumunda öksürük kesici şuruplardan faydalanılabilir. Eğer balgamlı öksürük görülüyorsa balgam sökücü şuruplar tercih edilmelidir. Ancak bu ilaçların hiçbiri doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki her öksürüğün nedeni farklıdır ve buna bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri gereklidir. 

  Aşağıdaki yöntemler öksürüğü geçirmeye yardımcı olmaktadır:

  • Düzenli ve dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak oldukça önemlidir. Öğünleri gün içerisinde atlamamaya da dikkat edilmelidir. Gereğinden fazla ve az yememeye özen göstermek de düzenli beslenmenin bir parçasıdır.
  • Başta kış ayları olmak üzere yeterli miktarda C vitamini almak önem taşır.
  • Vücudu güçlü ve dinç tutmak için düzenli spor yapmak olmazsa olmazdır. Spor yapmaya fazla vakit ayıramayan kişilerin bile yalnızca yürüyüş yapması etkili olmaktadır.
  • Düzenli bir uyku düzeni vücudu sağlıklı tutmak için oldukça önemlidir. Yeteri kadar uyku almış bir vücut hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır.
  • Öksürüğe karşı su tüketmek olmazsa olmazdır. Kronik rahatsızlığı olan kişiler dışında sağlıklı bireylerin her gün bol bol su içmesi tavsiye edilir.
  • Uyku esnasında ekstra yastık kullanmak öksürüğe iyi gelebilir. Yatış pozisyonundayken kafanın yüksekte olması nefes almayı kolaylaştırmaktadır.
  • Öksürük süresince kalınan oda sık sık havalandırılmalıdır. Ayrıca kişinin yattığı odanın tozsuz olmasına dikkat edilmelidir. Tozlu ortam öksürüğü tetikleyici etki gösterebilir.
  • Öksürük semptomları dinene kadar kişi dinlenmeli ve fazla hareket etmekten kaçınmalıdır.
  • Sigara tüketimi öksürüğün en büyük nedenlerinden birisidir. Bu yüzden öksürük şikayeti olan kişinin sigara tüketmemesi önerilir. Sigara tüketmeyen kişiler de sigara dumanından olabildiğince uzak durmaya dikkat etmelidir. Aksi takdirde sigara dumanı öksürüğü kötüleştirebilir.
  • Öksürük şikayetleri devam ettiği sürece bal tüketilebilir. Gerekli miktarda tüketilen bal öksürüğün şiddetini kesmeye yardımcı olmaktadır. 
  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek