Lütfen Bekleyiniz...

Halluks Valgus Nedir? Halluks Valgus Ameliyatı

Son Güncelleme Tarihi: 05.04.2023
Halluks Valgus Nedir? Halluks Valgus Ameliyatı
İçindekiler

  Halluks Valgus Nedir?

  Ayağın pek çok sebepten kaynaklanarak biçiminin bozulabileceği bilinen bir gerçek olsa da halluks valgus en sık biçimde rastlanan ayak biçimi bozukluğu olarak tanımlanabilir. Bu biçim bozukluğu halluks’un (ayak baş parmağının) yana doğru (lateral) sapması şeklinde tanımlanmaktadır. Ayak baş parmağı en başta yana doğru sapma gösterse de ilerleyen aşamalarda ayak baş parmak ucu ve tırnak da ön taraftan yana doğru dönmeye başlar. 

  Eklemin biçiminin bozulması ile beraber zaman içerisinde iltihap oluşumu meydana gelir ve meydana gelen iltihap ayağın kenarlara yani ayakkabıya doğru biçim almasına neden olur. Oluşan bu şişlik, içinde iltihap barındırdığından dolayı hasta kişiye oldukça ağrılı bir süreç yaşatabilmektedir. Buna ek olarak, ayak baş parmak ucu da yan tarafa doğru saparak diğer parmakların üzerine çıkabilir. Böylece bu durum da diğer eklemlerin de ağrımasına sebebiyet verir. 

  Birtakım genetik nedenlerden dolayı ayağın hafif biçimde taraklı olması durumu ise halluks valgus hastalığının habercisi değildir. Taraklı ayağa sahip olan kişiler yaşamlarının geri kalan zamanında daha rahat ve geniş ayakkabı tercihleri yaparak çoğu zaman halluks valgus rahatsızlığından korunurlar. Sadece biçiminden dolayı bu hastalıktan rahatsızlık duyan kişilere halluks valgus tedavisinin yapılması tavsiye edilmemektedir. Buna ek olarak halluks valgusun meydana geldiği belirli bir yaş skalası da olmadığından dolayı, her yaş aralığındaki insanlarda görülme ihtimali her zaman mümkündür. 

  Halluks Valgus Belirtileri Nelerdir?

  Ayakta mantar oluşumu, ayakta burkulma meydana gelmesi ve benzeri gibi pek çok rahatsızlık ihtimalinden dolayı ayakta meydana gelen her şişlik ya da iltihaplanma durumu halluks valgus hastalığını işaret etmemektedir. Halluks valgus hastalığının oldukça net semptomları vardır. Ayak mantarı ya da diğer hastalıklar gibi ayağın tamamını etkilemez, bu sebeple de ayak baş parmağında bir sorun var olmadığı sürece herhangi bir semptomun varlığından söz etmek doğru olmaz. 

  Baş parmak üç adet eklemin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır ve halluks valgus rahatsızlığını meydana getiren eklem "Metatarsofalangeal" şeklinde isimlendirilen eklemdir. Bu eklemin kızarması ya da genişlemesi bir diğer söyleyişle şişmesi en net semptom olarak tanımlanmaktadır. Zaman içerisinde ayak baş parmağının esnekliği azalır ve hasta birey parmağını daha az hareket ettirebilmeye başlar. Daha sonra ayak baş parmağı net bir biçimde yana doğru sapmaya başlar. Bu kaymadan dolayı diğer parmaklar da sıkışmaktadır. Ve bu da parmaklarda nasırın oluşmasına ve kızarıklık görülmesine yol açabilmektedir. 

  Eklemin yana doğru sapmasından dolayı şişlik ve iltihaplanma meydana gelir. Meydana gelen iltihap zamanla büyür ve ağrıların meydana gelmesine sebep olur. Sağlıklı bir kişinin ayak parmakları yüzeye hafif eğimli bir şekilde durur fakat halluks valgus rahatsızlığının meydana gelmesinden sonra ayak parmakları yüzeye paralel, düz bir biçim almaya başlar. Bu da ayak yapısının tamamen değişmesi anlamına gelir ve ayağın ayakkabı içindeyken sürekli olarak ağrımasına neden olur.

  Halluks Valgus Nedenleri Nelerdir?

  Halluks valgusun oluşumunda yer alan pek çok sebep olabilir. Sürekli olarak ayakta çalışmak ve ayağa uygun olmayan ayakkabılar giymek bu sebepler arasında gösterilebilmektedir. Özellikle sivri ve dar ayakkabılar ayağın kemik yapısını bozma riskinden dolayı halluks valgusun meydana gelmesine neden olabilmektedir. Ayrıca bazı vakalarda kalıtsal olarak ayak hastalıklarına yatkınlık söz konusu olabilmektedir. Bu da yakın çevresinde halluks valgus rahatsızlığı bulunan kişilerin risk altında olduğuna işaret etmektedir.

  Düztaban rahatsızlığına sahip olan kişiler de halluks valgus hastalığına daha yatkındır. Ayaktaki eklemlerin olması gerektiğinden daha sık olması durumu da baş parmakta biçim bozukluklarına neden olmaktadır. Buna ek olarak pek çok araştırma halluks valgus rahatsızlığının bayanlarda on kat daha yaygın biçimde görüldüğünü saptamıştır. Bunun sebebinin bayanların ayakkabı tercihleri olduğu düşünülmektedir. 

  Ergenlik çağlarında ve sonrasında kullanılan sıkı ve rahat olmayan ayakkabıların, bu çağda ortaya çıkmasa bile ilerleyen dönemlerde halluks valgus hastalığının meydana gelmesini tetiklemektedir. Normal olmayan kas eklemlerinin de küçükte olsa bu rahatsızlığa sebep olabileceği düşünülmektedir. Bunun yanı sıra halluks valgus hastalığının kalça ve diz eklemlerinde meydana gelen bozukluklardan dolayı oluşabildiği de gözlemlenmiştir.

  Halluks Valgus Kimlerde Görülür?

  Halluks Valgus hastalığı çoğunlukla aile fertleri arasında kalıtsal şekilde aktarılan bir sağlık problemidir. Dar ve yüksek topuklular bazı kişilerde oluşumunda rol oynarken diğer bir grup kişide ise geniş ve rahat ayakkabı seçimine rağmen hastalık meydana gelebilmektedir. Hastalık daha sık olarak;

  • Düz tabanlık hastalığı olan bireylerde,
  • Yüksek kavis hastalığı olan bireylerde,
  • Aşil tendonu kısa olan bireylerde,
  • Kilo problemi olan bireylerde,
  • Çeşitli romatizma sorunları olan bireylerde gözükmektedir.

  Halluks Valgus Tanı Yöntemleri Nelerdir?

  Hastalığın tanısı genel olarak fiziki muayene ile mümkün olmaktadır. Bunun nedeni spesifik bir görüntüye sebep olmasıdır. Ayak baş parmağının meydana getirdiği açı tanıda belirleyici faktördür. Bu açının kontrol edilmesi için hasta bireyin çıplak ayakla ayakta durması genellikle yeterli olmaktadır. Aynı şekilde hastanın hastalık geçmişi de tanıda bütünleyici rol oynamaktadır. Halluks valgus hastalığının meydana getirdiği baş parmak biçim bozukluğuna ek olarak diğer parmakları da olumsuz etkileyen biçim bozuklukları tanıda yardımcı olmaktadır. 

  Hastalar geçmişlerinde çoğunlukla uzun süre boyunca ayakta kalmaktan dolayı meydana gelen ağrılardan şikayetçi olmaktadır. Bu şikâyet aşırı kilolu hastalarda daha da sık şekilde görülmektedir. Kalıtsal olarak ailede halluks valgus hastalığının bulunması tanının bu yönde ilerlemesini belirleyebilir. En net teşhis yöntemi olarak hekim röntgene başvurmaktadır. Çekilen ayak röntgeni kemik ve eklem yapısını tam olarak göstereceğinden net bir tanının koyulması da böylece kolaylaşır. Buna ek olarak röntgen rahatsızlığın şiddetini de saptamaktadır. 

  Röntgen sonuçlarına bakılarak normal bir ayak ile halluks valgus ayak arasındaki açı kayması karşılaştırılır. On dereceye kadar olan kaymalar normal kabul edilmektedir. Parmak kaymasının derecesi arttıkça da hastalığın daha şiddetli olduğu değerlendirmesi yapılır. Kırk derecenin üstündeki ayak baş parmağı kaymalarında yüksek seviye halluks valgus tanısı konur ve genellikle cerrahi operasyon gerekmektedir. 

  Halluks Valgus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Halluks valgus tedavisi için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin belirleyici faktörü ise rahatsızlığın boyutudur. Halluks valgus rahatsızlığının aşamalarına göre tedavi teknikleri çeşitlendirilebilir. Uygulanacak olan tedavi tekniği ortopedi uzmanı tarafından belirlenmektedir. Henüz rahatsızlığın ilk aşamalarındayken gece ateli bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Bu tedavide ayak baş parmağının biçiminin korunması için destekleyici bir atel kullanımı önerilir. Önerilen bu atel, ayak baş parmağının normal ve olması gerektiği gibi hareket ettirilebilmesine katkı sağlayarak eklemlerin sağlıklı bir biçimde durmasına destek olur. 

  Buna ek olarak, halluks valgus hastalığı ayakkabıları da rahatsızlığın ilerleyişini durdurmak için doktor tarafından tavsiye edilmektedir. Bu ayakkabıların özelliği ayak ile ayakkabı arasında gerçekleşen sürtünmeyi engelleyip eklemdeki iltihabın daha da büyümesini ve ayak biçiminin bozulmasının önüne geçmesidir. Böylece rahatsızlığın ağrısı daha az olarak hissedilmektedir. Buna ek olarak ayakkabı ayak tabanını desteklediğinden dolayı ayağın doğal biçiminde kalmasına yardımcı olur ve rahatsızlığın ilerleyişini durdurur. 

  Halluks Valgus Ameliyatı

  İleri düzey vakalarda ise halluks valgus cerrahisi gerekebilir. Rahatsızlığın bilinen yüzden fazla cerrahi tedavi yöntemi vardır. Hasta bireyin parmağının durumuna göre çeşitli cerrahi operasyonlar uygulanabilmektedir. Cerrahi operasyonlarda ayağın normal yapısına geri döndürülmesi amaçlanmaktadır. Ayak baş parmağı şişliğin olduğu noktadan ya da baş parmağın üstünden düzeltilebilmektedir. Eklemler ve baş parmak normal yapılarına döndürülerek müdahale yapılmış olunur. Tedavinin ardından eski alışkanlıklar bırakılarak hastalığın ilerleyişinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

  Ameliyatsız Halluks Valgus Tedavisi

  Ameliyatsız tedavi yöntemleri olarak da isimlendirilen konservatif tedavi yöntemleri ile birlikte Halluks Valgus hastalığının sebebiyet verdiği ağrı hissiyatı engellenip hastalığın ilerleyişinin önüne geçmek amaçlanmaktadır. 

  Ameliyatsız halluks valgus tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  Ayakkabı Seçimi

  Ortopedik ayakkabı giymek baş parmak ekleminin zarar görmesinin önüne geçmektedir.

  Tampon

  Hekim kontrolünde kullanılan ayak tamponlarının yardımı ile kemiğin büyümesi engellenebilmektedir.

  Fiziksel Aktivitelerin Kontrol Altına Alınması

  Fiziksel aktivitelerin gözden geöirilmesi başparmağın travmatik vakalardan korunmasına katkı sağlamaktadır.

  Halluks Valgus İlaçları (İlaç Tedavisi)

  Halluks Valgus hastalığının sebep olduğu ağrıların engellenmesinde birtakım ilaçlar kullanılabilmektedir.

  Soğuk Kompres Uygulamaları

  Ağrı ve yanma hissiyatının engellenmesinde kullanılmaktadır.

  Enjeksiyon Tedavileri 

  Eklemde oluşan iltihabın engellenmesi için uygulanmaktadır. 

  Çeşitli Ortotik Aletler

  Halluks valgusun tedavisi için uygulanabilen bu yöntem ise hekim kontrolünde kullanılan çeşitli ortotik aletleri içermektedir. 

  Halluks Valgus Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Halluks Valgus ile Birlikte Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir?

  Halluks Valgus hastalığının ilerlemesiyle birlikte ayakta yer alan diğer parmaklarda da farklı sorunlar ve biçim bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıkları şu başlıklar altında inceleyebiliriz:

  Morton Nöroma

  3. ve 4. parmağın arasında bulunan sinirin sıkışmasıyla ortaya çıkan durumdur.

  Parmak Deformiteleri

  Pençe parmak olarak adlandırılan vakadır.

  Bette

  Zaman içerisinde ayaktaki 5. parmağın içe doğru kıvrılması veya 5. parmak çıkıntısı olarak isimlendirilen vakadır.

  Halluks Valgus Görülme Sıklığı Nedir?

  Halluks valgus rahatsızlığı tüm bireylerde görülebilmektedir. Görülme sıklığını belirleyen faktörleri ise şu şekilde sıralayabiliriz; kalıtsal faktörler, yanlış ayakkabı seçimi, dar ve yüksek topuklu ayakkabılar.

  Halluks Valgus Gece Ateli İşe Yarar mı?

  Halluks valgus rahatsızlığının tedavisinde doktor tarafından tavsiye edilen gece ateli ya da parmak arası makara gibi uygulamalar ortaya çıkan ağrı hissini azaltabilmektedir. Fakat bu uygulamalar ayak parmağında meydana gelen eğriliğin açısına olumlu bir etki oluşturmamaktadır. Bununla beraber çıplak ayakla koşma hissine benzer performans sergileyen minimalist koşu ayakkabısı adıyla bilinen ayakkabının giyilmesi ayaklar ve tabanlarına binen yüklerde iyileşme meydana getirebilmektedir.

  Hızlı Randevu Al
  Bizimle İletişime Geçin

  İlgili İçerikler
  Ara Onlıne Randevu
  Canlı Destek
  -
  Canlı Destek